Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Q-Tip kolejnym artystą Coke Live Music Festival

30 Czerwca 2011

Kolejna legenda hip-hopu pojawi się na Coke Live Music Festival. Do Kanye West'a - sobotniego headlinera - dołączył dziś Q-Tip!

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Q-Tip, który wystąpi w sobotę, 20 sierpnia o 22.00 na Coke Stage, miał okazję spotkać się już kilkakrotnie z Kanye West'em - sobotnim headlinerem krakowskiego festiwalu. Wkrótce na rynku pojawi się album "Watch The Throne" współprodukowany przez Q-Tip'a, a już dziś możemy szykować się na Coke Live Music Festival, na którym artyści zagrają tego samego dnia, ale na różnych scenach.

Q-Tip to jedna z najważniejszych postaci w historii hip-hopu. Przez 10 lat stał na czele kultowej formacji A Tribe Called Quest, która reaktywowała się 5 lat temu, i od tego czasu sporadycznie koncertuje. Charakterystyczny, niezwykle płynny styl rymowania nowojorczyka oraz tematyka jego tekstów sprawiły, że jest on uważany za jednego z najważniejszych raperów na świecie, wpisując się w nurt organicznego hip-hopu reprezentowany także przez Common'a, The Roots i De La Soul.

W 1988 roku Q-Tip wraz innym raperem Phife Dawgiem i producentem Ali Shaheedem Muhammadem założył grupę A Tribe Called Quest. Okres funkcjonowania tej formacji przypadł na złotą erę gatunku - to wtedy ukształtowały się granice hip-hopu, powstało najwięcej kultowych nagrań, a młodzi artyści zwracali szczególną uwagę na dziedzictwo kulturowe, nawiązując w swoich nagraniach do jazzu i funku. Grupa wchodziła w skład nieformalnego kolektywu The Native Tongues wraz z takimi legendami jak De La Soul i Jungle Brothers, a jej płyty takie jak "People's Instinctive Travels and the Paths of Rhythm", "The Low End Theory" i "Midnight Marauders" uważane są za kamienie milowe hip-hopu. Po zawieszeniu działalności grupy, Q-Tip rozpoczął solową karierę. Dwa single "Vivrant Thing" i "Breathe & Stop" podgrzały atmosferę przed wydaniem dobrze przyjętego debiutu - "Amplified", który ukazał się jeszcze w XX wieku. Mimo sukcesu pierwszej płyty, Q-Tip postanowił kolejny raz pójść swoją własną drogą, nie godząc się na żadne kompromisy. Efektem eksperymentów z brzmieniem i stylistyką była płyta "Kamaal/The Abstract", która została oficjalnie wydana dopiero 8 lat po nagraniu, we wrześniu 2009 roku! Materiał mimo opóźnianej premiery i tak dotarł do wszystkich fanów Q-Tipa i pozwolił zwolennikom jego twórczości skrócić oczekiwanie na opublikowanie faktycznego następcy debiutu. Okazała się nią, rewelacyjnie przyjęta przez prasę i sympatyków, płyta "The Renaissance". Było to prawdziwe odrodzenie Q-Tipa jako artysty oraz hip-hopu jako gatunku. Album przepełniony był znakomitymi kompozycjami, w których raperowi towarzyszyły takie gwiazdy jak Norah Jones, D'Angelo i Raphael Saadiq. Zresztą sam Q-Tip także chętnie udzielał się na albumach innych artystów i to nie tylko jako raper, ale także jako producent. Jeszcze w czasach A Tribe Called Quest pojawił się w utworach Beastie Boys, Nas'a i The Roots, a po rozpoczęciu kariery solowej także w nagraniach m.in. Marka Ronson'a i N.E.R.D. Jako pierwszy raper w historii zarymował na płycie R.E.M.. Obecnie Q-Tip pracuje nad swoim nowym albumem pod roboczym tytułem "The Last Zulu" oraz przygotowuje utwory na "Watch The Throne" - wspólny album Jay-Z i Kanye West'a.

Materiały prasowe - Alter Art / Marcin Szyszka

Tagi: q-tip
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Dodaj aktualności, wieści, newsy

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Możesz dodać informację do naszej bazy danych korzystając z tego formularza.


Dodaj aktualność, wieść, newsa


Zapraszamy także wszystkie zespoły i instytucje chcące publikować materiały na specjalnych warunkach. Zapraszmy do kontaktu.
Forum

Nowe recenzje

Szukamy współpracowników!

Lubisz muzykę?
Internetowy serwis muzyczny Rock Magazyn poszukuje nowych współpracowników! Szukamy osób chcących pisać newsy, recenzje, artykuły oraz tworzyć największą bazę muzycznych materiałów, a także pomagać nam w tłumaczeniu materiałow z języka angielskiego na polski.

Robisz dobre zdjęcia?
W dalszym ciągu poszukujemy osób które chciałby przygotowywać fotorelacje z koncertów.

Szczegóły w dziale rekrutacja
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.