Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Kultowy prezenter BBC (pośmiertnie) pod ostrzałem !

15 Października 2012

Wielka Brytania żyje skandalem. Kilka kobiet oskarżyło jednego z najsłynniejszych prezenterów w historii brytyjskiej telewizji o molestowanie seksualne. Szkoda, że dopiero po jego śmierci...


Jimmy Savile to niezwykle barwa i kontrowersyjna postać. W młodości zapaśnik i maratończyk, potem dyskdżokej w Leeds i prezenter BBC. Uważany jest za pierwszego DJa, ponieważ jako pierwszy używał dwóch gramofonów do miksowania. Swoją karierę radiową rozpoczął pod koniec lat pięćdziesiątych w Radio Luxemburg. Niedługo potem zaczął również prowadzić programy telewizyjne dla BBC. Najbardziej pamiętnym był słynny "Top of the Pops", dzięki któremu widzowie mogli oglądać takie gwiazdy jak The Beatles czy The Rolling Stones. Program był olbrzymim hitem, nieporównywalnie większym niż dzisiejsze produkcje. Od 1975 aż do 1994 prowadził telewizyjny show "Jim'll Fix It", w którym pomagał spełniać marzenia słuchaczy, głównie dzieci. I ten program okazał się olbrzymim sukcesem.

Savile był postacią kontrowersyjną. Z nieodłącznym cygarem w zębach, w pstrokatych dresach, ze złotymi łańcuchami na szyi i sygnetami na placach nieustannie szokował swoich widzów, za co zresztą go uwielbiali. Znany był również z działalności charytatywnej, której poświęcił dużą część swojego życia. Wspomagał zbiórkę funduszy dla szpitali i innych ośrodków pomocy, często przekazując znaczne sumy z własnej kieszeni. Ufundował także specjalne stypendia dla studentów medycyny uniwersytetu w rodzinnym Leeds. Za tę działalność w 1990 roku otrzymał od królowej tytuł szlachecki a z rąk papieża Jana Pawła II order św. Grzegorza Wielkiego, który również uznawany jest za nobilitację szlachecką.

Savile zmarł 29 października 2011 roku, w wieku 85 lat. Został pochowany w rodzinnym Leeds. Do złotej trumny ze zwłokami prezentera rodzina włożyła niedopalone cygaro, z którym go znaleziono oraz autobiografię. Zgodnie z wolą zmarłego trumna została zakopana w ziemi pod katem 45 stopni, tak by twarz Jimmyego zwrócona była ku morzu. Dla uczczenia pamięci sławnego prezentera rodzina wystawiła monumentalny nagrobek a władze Leeds i kilku innych miast odsłoniły pomniki z jego podobizną oraz nazwały ulice jego imieniem.

Wieści o nieobyczajnym zachowaniu Savilla co jakiś czas dochodziły do prasy. Temat podejmowała też policja, jednak nigdy nie było wystarczających dowodów. Obecne oskarżenia dotyczą kilkudziesięciu przypadków molestowania oraz dwóch gwałtów, które rzekomo miały miejsce w latach 70'. Scotland Yard prowadzi w tych sprawach postępowanie.

Obok prasy do "instytucji", które już wydały swój wyrok na Savile-a nieoczekiwanie dołączył dyrektor generalny BBC George Entwistle przepraszając domniemane ofiary. W równie haniebny sposób postąpiły władze miast, usuwając tabliczki z ulic nazwanych imieniem Savilea oraz pozbywając się jego pomników. Rodzina, choć oburzona całą aferą, zgodnie z oczekiwaniami skutecznie podjudzonej społeczności, usunęła wielki nagrobek. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że grób Savile-a zostanie zdewastowany, dlatego pilnuje go policja. Kilka dni temu ktoś napisał na jego domu słowo "pedofil". Praworządność jak zwykle najpierw realizuje się na łamach prasy brukowej, gotowej "zdeptać" każdą, nawet najbardziej szlachetną postać, a dopiero potem w sądach.

Tommy

Tagi: jimmy savile
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Dodaj aktualności, wieści, newsy

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Możesz dodać informację do naszej bazy danych korzystając z tego formularza.


Dodaj aktualność, wieść, newsa


Zapraszamy także wszystkie zespoły i instytucje chcące publikować materiały na specjalnych warunkach. Zapraszmy do kontaktu.
Koncerty

Nowe recenzje

Szukamy współpracowników!

Lubisz muzykę?
Internetowy serwis muzyczny Rock Magazyn poszukuje nowych współpracowników! Szukamy osób chcących pisać newsy, recenzje, artykuły oraz tworzyć największą bazę muzycznych materiałów, a także pomagać nam w tłumaczeniu materiałow z języka angielskiego na polski.

Robisz dobre zdjęcia?
W dalszym ciągu poszukujemy osób które chciałby przygotowywać fotorelacje z koncertów.

Szczegóły w dziale rekrutacja
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.