Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


PENDRAGON na trzech koncertach w Polsce

30 Kwietnia 2013

W maju w Bielsku-Białej, Warszawie i Poznaniu wystąpi legenda rocka progresywnego, zespół Pendragon.


Koncerty będą częścią europejskiego tournee z okazji 35 lecia zespołu i zarazem promujące nowe koncertowe DVD "Out Of Order Comes Chaos".

Polska historia zespołu Pendragon zaczęła się w Zabrzu, 7 maja 1994 roku w Dom Muzyki i Tańca. Była to pierwsza wizyta zespołu w Polsce. W tej wyjątkowej i magicznej sztuce wzięło udział blisko 2000 fanów, których Pendragon oczarował dźwiękami. Od pierwszego numeru wytworzyła się niezwykła atmosfera, zespół nawiązał fantastyczny kontakt z publicznością. W pewnym momencie lider zespołu, Nick Barrett zaprosił nawet fanów na scenę. Jeden bis, drugi, trzeci. Nikt nie chciał przerwać tej wspaniałej muzycznej uczty. Ale przecież nic nie może wiecznie trwać...
Na płycie "Belive", w tekście do cudownego utworu "The Edge Of The Word" Nick Barrett wspomina ten wspaniały koncert - " then i remember in Zabrze". - "To był absolutnie cudowny i wyjątkowy wieczór! - mówił Nick - Wiesz, to był trudny czas w moim życiu Byłem w trakcie rozwodu, kariera Pendragon nie układała się najlepiej, myślałem, że skończę z muzyką. I nagle ten koncert. Ci ludzie, ta atmosfera. To dało mi siłę i wiarę w sens tego co robię"

Historia zespołu sięga roku 1978 kiedy to W Stroud w Anglii rozpoczął działalność Zeus Pendragon. Przez wiele lat grupa kierowana przez Nicka Barretta zmieniała skład osobowy i poszukiwała własnego brzmienia. W międzyczasie Nick "porzucił" w nazwie Zeusa i pozostał Pendragon. W 1982 r. jego losy splotły się z Marillion. Na koncert zespołu Fisha, jako support zaproszono właśnie zespół Nicka Barretta. To było znaczące wydarzenie. Ale przełom nastąpił rok później. Na Reading Festival, Pendragon - występujący obok m.in. Marillion i Pallas - został entuzjastycznie przyjęty przez kilkudziesięciotysięczną widownię i uznany za objawienie festiwalu. Wkrótce zagrał na żywo w radiu BBC. W 1984r, dla wytwórni managera Marillion Johna Arnisona, Pendragon nagrał swój debiutancki mini album "Fly High Fall Far", a rok później wydał pierwszy LP, zatytułowany "The Jewel" i wyruszył w tournee po Anglii i Holandii. Materiał z tej trasy zarejestrowano na CD "9.15 Live". Nick Barret ściągnął do zespołu Clive'a Nolana, przyjaciela z dzieciństwa.

Był to kolejny przełom w historii zespołu. Clive okazał się muzycznym geniuszem. W 1988 r. grupa założyła własną wytwórnię Toff Records i nagrała album "Kowtow". Początkowo materiał ten miał wydać muzyczny gigant EMI. W związku z czym zespół zagrał na tej płycie nieco lżejszą muzykę zamkniętą w kilkuminutowe utwory. Podczas pracy nad nowymi utworami Nick zaprosił do współpracy grafika Simona Williama. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Podobnie jak rysunki Marka Wilkinsona dla Marillion, tak obrazy Williama stały się rozpoznawalną wizytówką Pendragon. Pierwszy efekt współpracy to album "The World", świetnie przyjęty przez krytyków, fanów i prasę. Album tryskał genialnymi pomysłami, wspaniałymi wielowątkowymi utworami z cudownymi melodiami, ujmującymi gitarowymi solami, klawiszowymi pejzażami. Kolejne płyty "The Window Of Life" i "The Masquerade Overture", kontynuują styl wypracowany na "The World". Wspaniałe melodie, duże formy muzyczne obok krótszych wręcz przebojowych utworów, piękne muzyczne obrazy, tak można określić muzykę Pendragon z tych płyt. Obydwie wspaniale przyjęte przez fanów dowodzą ogromnych drzemiących w Nicku pokładów muzycznych pomysłów. I choć na "Not Of This World" kazał czekać fanom długie 5 lat, to nie znaczy, że Nickowi skończyły się pomysły na granie. Pendragon nagrał kolejną wielką płytę. Pozostając wiernym własnemu stylowi zagrał niezwykle świeżo i nowocześnie. Krótko po wydaniu tej płyty, Barrett został ogłoszony "najlepszym gitarzystą roku 2001" brytyjskiego Classic Rock Society.

Siódmy studyjny album Pendragonu - "Believe" - to kolejny krok do przodu. Choć to wciąż rozpoznawalny Pendragon , to słychać, że w jego muzyce coś się zmieniło. Zapewne fakt, że to już rok 2005 nie pozostaje bez znaczenia. Ale słychać też zaostrzenie stylu, jakby lekki zwrot w rejony progmetalowe. - "Nigdy nie myślałem, że kiedyś będę chciał grać ostrzej, a jednak chcę" - mówi Nick. To ostrzejsze oblicze Pendragonowego progrocka jest jeszcze bardziej słyszalne na kolejnej płycie "PURE". Ta płyta z pewnością zwróciła na siebie uwagę fanów progmetalowego grania spod znaku Dream Theater. Kolejny, ostatni jak na razie studyjny album "PASSION" z 2011 roku to logiczne rozwinięcie obranego kierunku. Jedna z najlepszych płyt zespołu przekonuje zwolenników Pink Floyd, Marillion czy Genesis z jednej strony i Dream Theater, RUSH czy Porcupine Tree z drugiej. W 2012 roku Pendragon po raz kolejny został obsypany nagrodami niezwykle prestiżowej brytyjskiej Classic Rock Society.

PENDRAGON wystąpi w Bielsku-Białej 10 maja 2013r. w Klubie Rude Boy.

materiały organizatora / RM

Tagi: pendragon
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Dodaj aktualności, wieści, newsy

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Możesz dodać informację do naszej bazy danych korzystając z tego formularza.


Dodaj aktualność, wieść, newsa


Zapraszamy także wszystkie zespoły i instytucje chcące publikować materiały na specjalnych warunkach. Zapraszmy do kontaktu.
Forum

Nowe recenzje

Szukamy współpracowników!

Lubisz muzykę?
Internetowy serwis muzyczny Rock Magazyn poszukuje nowych współpracowników! Szukamy osób chcących pisać newsy, recenzje, artykuły oraz tworzyć największą bazę muzycznych materiałów, a także pomagać nam w tłumaczeniu materiałow z języka angielskiego na polski.

Robisz dobre zdjęcia?
W dalszym ciągu poszukujemy osób które chciałby przygotowywać fotorelacje z koncertów.

Szczegóły w dziale rekrutacja
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.