Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Sebastian Riedel & Cree - nowy album!

29 Sierpnia 2013

24 września ukaże się nowa płyta Sebastiana Riedla & Cree zatytułowana "Wyjdź".Album "Wyjdź..." to przełomowa płyta dla CREE pod wieloma względami. Największym wyzwaniem okazało się nagranie piosenek co najmniej tak dobrych jak na album "Diabli nadali", ale jeszcze bardziej "odjechanych"...
"Staraliśmy się, żeby w każdym aspekcie jej tworzenia pojawiło się coś nowego. Otworzyliśmy się na zupełnie nowe rejony dla CREE co słychać w tytułowej "Wyjdź" - chyba najmocniejszy utwór w historii zespołu, czy "Halucynacja", która ociera się o klimaty punk-rocka."

Magiczna kreatywność Sebastiana Riedela potrafi obudzić każdego, a kunszt tekściarza Darka Duszy, nie tylko sprawdził się, ale i wniósł nowe "obrazy słowne" z jego post-punkową uszczypliwością. Materiał po miksie realizatora Jarka Toifla w Niepołomickim studio nagraniowym Zbigniewa Preisnera, został wysłany do masteringu do Anglii.

Finalnym brzmieniem zajął się Andrew Jackson, który pracował między innymi z Pink Floyd (!) Temu wszystkiemu sprzyjał wspaniały klimat podczas nagrań: brzmienie studia, jego możliwości techniczne, magiczny ogród no i oczywiście obecność dobrego ducha Andrzeja. Była to szalona jazda na emocjach, ale... To trzeźwa i świadoma płyta.


WWW.CREE.PL

Pierwszy singiel z płyty "Jestem tu dla Ciebie"
http://www.youtube.com/watch?v=G5-0L37ExA0

Tracklista:

1. Ja wiem i Ty to wiesz
2. Jestem tu dla Ciebie
3. Wierzyć chce w marzenia
4. Biuro ludzi znalezionych
5. Być nie mogę
6. Wieczne pytania
7. Czego chcesz ode mnie
8. Ciemności blask
9. Wyjdź
10. Moja halucynacja
11. Szaman


Obecny skład:
Sebastian Riedel-wokal,gitara
Sylwester Kramek-gitara
Lucjan Gryszka-gitara basowa
Adam Lomania-instrumenty klawiszowe
Tomasz Kwiatkowski-perkusja

BIO:

Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree.

Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Kolejnym wydarzeniem dla zespołu był , zarejestrowany przez TVP, koncert na "FAMIE" w Świnoujściu. Następnym etapem na drodze Cree do zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie, jako support przed Johnem Mayallem. Zespół został bardzo ciepło przyjęty.

W maju 1998 roku zespół został zaproszony do Francji na Festiwal w Lille i zagrał kilka udanych koncertów przed francuską publicznością. Brzmienie zespołu przypadło do gustu, znanym z wyszukanego smaku, Francuzom. Popularność zespołu znacznie wzrosła po sukcesach odniesionych na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach.W roku 2000, wokalista zespołu Cree, Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce w kategorii : najlepszy wokalista bluesowy w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues".

Lata 2000-2001 to okres znaczących zmian w składzie zespołu. Na stałe do zespołu powrócił Sylwester Kramek, natomiast odszedł Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił na gitarze basowej ,wybitny śląski basista legendarnej grupy KRZAK, Jurek "Kawa" Kawalec. W roku 2003 z Cree odszedł Krzysztof Głuch, co przyczyniło się do zmiany brzmienia zespołu na mocniejsze, gitarowe przy jednoczesnej rezygnacji z klawiszy.

Najbardziej bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca. 9 września 2003 r., po ciężkiej chorobie, odszedł wspaniały muzyk i przyjaciel. Jak podkreśla Sebastian Riedel " Kawa jest , będzie i zostanie". Nowym basistą w Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny. Rok 2004 przyniósł zespołowi kolejne zmiany. Adriana Fuchsa na instrumentach perkusyjnych zastąpił Tomasz Kwiatkowski, który do współpracy zaprosił grającego na instrumentach klawiszowych, znanego śląskiego muzyka, Adama Lomanię. W takim składzie zespół gra do dziś.

W maju 2009 roku zespół Cree wystąpił we Wrocławiu na ,, Thanks Jimi Festiwall" poświecony Jimiemu Hendrixowi. Na głównej scenie tego festiwalu pojawił się wokalista grupy Cree Sebastian Riedel i tacy muzycy jak: Leszek Cichoński, Mieczysław Jurecki i Marek Raduli. Wraz z 6000 uczestników festiwalu zagrali oni utwór ,,Hey Joe" , bijąc tym samym rekord Guinessa.

2012 rok, to kontrakt z wytwórnią "Universal Music". Zespół Cree zakończył pracę nad najnowszym albumem pt. "Diabli Nadali", którego premiera zaplanowana została na 29 maja 2012r.

Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla : ,, Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć".

Magic Records / RM

Tagi: sebastian riedel & cree
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Dodaj aktualności, wieści, newsy

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Możesz dodać informację do naszej bazy danych korzystając z tego formularza.


Dodaj aktualność, wieść, newsa


Zapraszamy także wszystkie zespoły i instytucje chcące publikować materiały na specjalnych warunkach. Zapraszmy do kontaktu.
Forum

Nowe recenzje

Szukamy współpracowników!

Lubisz muzykę?
Internetowy serwis muzyczny Rock Magazyn poszukuje nowych współpracowników! Szukamy osób chcących pisać newsy, recenzje, artykuły oraz tworzyć największą bazę muzycznych materiałów, a także pomagać nam w tłumaczeniu materiałow z języka angielskiego na polski.

Robisz dobre zdjęcia?
W dalszym ciągu poszukujemy osób które chciałby przygotowywać fotorelacje z koncertów.

Szczegóły w dziale rekrutacja
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.