Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Reedycja trzech albumów Led Zeppelin!

2 Czerwca 2014

Dziś do sprzedaży trafiły przygotowane przez Jimmy'ego Page'a wznowienia "Led Zeppelin", "II" i "III" w nowym brzmieniu, z dodatkowymi utworami i w specjalnych wersjach.


Wydawnictwa te promuje klip do niepublikowanej wcześniej wersji jednej z najsłynniejszych kompozycji kwartetu, "Whole Lotta Love", który już można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=F6q4PpfcPnY

Rozpoczynający wspaniały drugi album Led Zeppelin kawałek "Whole Lotta Love", został w trakcie sesji nagraniowej zarejestrowany w kilku wersjach. Do jednej z nich, inaczej zmiksowanej, z innymi wokalami, dotarł Jimmy Page, przeczesując swoje prywatne archiwa. I właśnie ta wersja doczekała się wideoklipu. Teledysk powstał poprzez skompilowanie fragmentów różnych występów Led Zeppelin. Część z nich jest fanom doskonale znana, część mniej.

Wersja "Rough Mix With Vocal" kompozycji "Whole Lotta Love" znajduje się oczywiście na reedycji płyty Led Zeppelin "II", na dodanym do niej drugiej płycie CD. "To chyba dość wczesne stadium tego numeru, jeszcze nierozwinięte w wielką kompozycję, którą znamy z płyty. Ale brzmi moim zdaniem świeżo" - mówił John Paul Jones o znalezisku. Jimmy Page dopowiadał: "Tę wersję zmiksowaliśmy tej samej nocy, której kawałek został nagrany. Nie ma jeszcze żadnych poprawek". Robert Plant mówił z kolei: "Możecie zaobserwować, jak piosenka się rozwinęła. Jest chyba z pięć lub sześć podejść, które zarejestrowaliśmy, a które zaginęły. Dzięki tej interesującej wersji możecie usłyszeć, że jeszcze nie dotarliśmy tam, gdzie chcieliśmy, ale byliśmy bardzo, bardzo blisko".

Jimmy Page wykonał benedyktyńską pracę, remasterując albumy "Led Zeppelin", "II" i "III" na podstawie oryginalnych analogowych taśm, a także przeczesując swoje przepastne domowe archiwa, w poszukiwaniu dodatkowych nagrań z dawnych czasów, celem uatrakcyjnienia reedycji.

Do każdej ze wznowionych płyt, gitarzysta Led Zeppelin przygotował do towarzystwa bonusowy krążek. I tak, do "Led Zeppelin" Page dodał koncert grupy z paryskiej "Olympii", z 10 października 1969 roku, podczas którego fenomenalnie wykonała ona dziewięć kompozycji, wykazując się wielkim talentem improwizacyjnym w paru z nich.

"II" bogatsza jest o CD z ośmioma utworami, numerami z albumu w wersjach wcześniej niepublikowanych z różnych sesji nagraniowych. Jest też piękny prezent dla fanów klasycznego rocka w postaci nigdy wcześniej niewydanego utworu "La La".

Do płyty "III" Jimmy Page postanowił dołączyć dysk z dziewięcioma numerami, głównie znanymi z płyty, lecz tutaj zawartych w innych wersjach z sesji nagraniowych. Są też trzy wcześniej niepublikowane kompozycje - "Jennings Farm Blues" (instrumentalny wstęp do "Bron-Yr-Aur Stomp"), "Bathroom Sound" (instrumentalna wersja "Out On The Tiles") oraz miks dwóch bluesowych klasyków, "Keys To The Highway/Trouble In Mind".

"Otworzyłem właśnie portal, dzięki któremu można się przenieść w czasie do chwil, w których Led Zeppelin nagrywał płyty" - mówił Jimmy Page. "To wybór niedokończonych utworów, wstępnych miksów, podkładów, alternatywnych wersji, a także nowych kawałków, które wtedy zarejestrowaliśmy".

Oto wszystkie formaty wznowień płyt Led Zeppelin:

• Pojedyncze CD - zremasterowany album w rozkładanej kopercie (gatefold card wallet), z osmiostronicową książeczką.
• Deluxe Edition (2CD) - zremasterowany album plus bonusowy dysk audio, plus 16-stronicowa książeczka.
• LP - zremasterowany album na 180-gramowym winylu, w kopercie bedącej dokładną repliką tej z pierwszego wydania
• Deluxe Edition Vinyl - zremasterowany album plus dodatkowy materiał audio na 180-gramowym winylu.
• Pliki cyfrowe - zremasterowany album i dodatkowy dysk będą dostępne na platformach oferujących muzykę w tym formacie.

• Super Deluxe Boxed Set - a w nim:
- zremasterowany album na CD zapakowany jako replika winyla.
- dodatkowy dyska audio w kartonowej kopercie.
- zremasterowany album na 180-gramowym winylu w kopercie będącej reppliką tej z pierwszej edycji.
- dodatkowym materiał audio na 180-gramowym winylu.
- Karta z kodem do ściągnięcia utworów w formacie high-definition audio, 96kHz/24 bit. (numery live zmiksowane w 48kHz/24 bit).
- 70-stronicowa książka w twardej oprawie, z wieloma rzedkimi lub wcześniej niepublikowanymi zdjęciami oraz innymi pamiątkami.
- wysokiej jakości wydruk oryginalnej okładki; pierwszych 30 tys. będzie ręcznie numerowanych.
- wznowienie albumu "Led Zeppelin" będzie też zawierać replikę oryginalnych materiałów promocyjnych wytwórni Atlantic.


Przypomnijmy, że zespół Led Zeppelin powstał w 1968 roku. Tworzyli go John Bonham, John Paul Jones, Jimmy Page i Robert Plant. Grupa stała się legend rocka i hard rocka, wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń muzyków. Płyty Led Zeppelin rozeszły się w ponad 300 mln egzemplarzy. W 1995 roku zespół wprowadzono do Rock & Roll Hall Of Fame.

Led Zeppelin po raz ostatni pojawili się na scenie w grudniu 2007 roku w londyńskiej O2 Arena, na koncercie ku czci Ahmeta Erteguna. Miejsce nieżyjącego Johna Bonhama zajął jego syn Jason. W styczniu 2014 roku Led Zeppelin zostali uhonorowani Grammy za dokumentujące wspomniany koncert wydawnictwo "Celebration Day".

Warner Music Poland / RM

Tagi: led zeppelin
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Dodaj aktualności, wieści, newsy

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Możesz dodać informację do naszej bazy danych korzystając z tego formularza.


Dodaj aktualność, wieść, newsa


Zapraszamy także wszystkie zespoły i instytucje chcące publikować materiały na specjalnych warunkach. Zapraszmy do kontaktu.
Koncerty

Nowe recenzje

Szukamy współpracowników!

Lubisz muzykę?
Internetowy serwis muzyczny Rock Magazyn poszukuje nowych współpracowników! Szukamy osób chcących pisać newsy, recenzje, artykuły oraz tworzyć największą bazę muzycznych materiałów, a także pomagać nam w tłumaczeniu materiałow z języka angielskiego na polski.

Robisz dobre zdjęcia?
W dalszym ciągu poszukujemy osób które chciałby przygotowywać fotorelacje z koncertów.

Szczegóły w dziale rekrutacja
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.