Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Decemberists - nowa płyta!

14 Lutego 2018

Ósmy album zespołu zatytułowany "I'll Be Your Girl" ukaże się 16 marca nakładem Rough Trade Records.


Ten ceniony zespół z Portland, pracując z producentem Johnem Congletonem (St. Vincent, Lana del Ray), inspirując się muzyką Roxy Music i New Order, zainicjował nową ścieżkę twórczą, co można usłyszeć w napędzanym syntezatorami utworze "Severed",który jest pierwszym singlem zapowiadającym album.

"Severed": https://www.youtube.com/watch?time_continue=27&v=ksTFj6L0mao

"Gdy twój zespół istnieje 17 lat, nieuchronnie pojawiają się nawyki, którym się poddajesz." - mówi Colin Meloy - "Więc tym razem naszą ambicją było po prostu wyjście z naszej strefy komfortu. To właśnie zachęciło nas do pracy z innym producentem i przy użyciu innego studia. Chcieliśmy uwolnić się od starych wzorów i dać sobie pozwolenie na spróbowanie czegoś innego.".

Na "I'll Be Your Girl" The Decemberists - wokalista i gitarzysta Meloy, gitarzysta Chris Funk, grająca na klawiszach Jenny Conlee, basista Nate Query i perkusista John Moen - odkrywają nowe podejścia do tworzenia muzyki i poszerzania brzmieniowej palety. Album jest następcą płyty ‘What a Terrible World, What a Beautiful World' z 2015 roku, która w Stanach Zjednoczonych dotarła do pierwszej dziesiątki na liście sprzedaży. Nie próżnowali jednak przez ten czas. Wydali między innymi EP-kę "Florasongs", winylowy box z okazji dziesięciolecia płyty "The Crane Wife" z 2006 roku, własną grę planszową Illimat sfinansowaną ze środków z crowdfundingu, ‘The Queen of Hearts' - nominowaną do nagrody Grammy za współpracę z Olivią Chaney pod nazwą Offa Rex. Stworzyli też Travelers' Rest - coroczny, dwudniowy festiwal muzyczny pod własną kuratelą w Missoula, Montana.

Choć byli bardzo zajęci, odczuwali potrzebę wstrząsu. "Na ostatniej płycie były momenty, gdy myślałem, że podejmuje znajome decyzje." - mówi Meloy. "Próbowałem być czujny podczas procesu twórczego, starając się rzucać sobie wyzwania i być bardziej krytycznym. Chcieliśmy dokonywać mniej bezpiecznych decyzji, zgasić światło i trochę błądzić po omacku.".

Poprzednie płyty The Decemberists jak ‘The Hazards of Love' czy ‘The Crane Wife' były zbudowane wokół muzycznej lub tematycznej koncepcji, choć jak mówi Meloy, ostatecznie zawsze "mamy w głowie jakieś ramy, które je łączą.". Tym razem, jak mówi, utwory mają nastrój przesiąknięty naszymi czasami i obecną kondycją - "wygłodniały nihilizm, wyobrażaliśmy sobie apokaliptyczną imprezę taneczną.".

"Rozmawialiśmy o muzyce i naszych referencjach." - mówi Meloy. "To wciąż wracało do Roxy Music i wczesnego glamu, zagnieździło nam się w głowach. The Decemberists to zespół kolekcjonerów płyt, wszyscy jesteśmy fanami i badaczami muzyki. Mamy wiele punktów stycznych, ale nie zawsze się przecinają. Więc skłoniliśmy się w stronę Bryana Ferry'ego, tego rodzaju brzmienia.".

Nastawienie jakie The Decemberists mieli podczas pracy nad ‘I'll Be Your Girl', pozwoliło na nowe zaangażowanie innych członków zespołu. "Ponieważ mieliśmy ochotę wszystko wymieszać, wszyscy czuli, że mają głos.". Podkreślając wkład Chrisa Funka i Jenny Conlee, Meloy wspomina, że ‘Severed' jest efektem zespołowego wysiłku. "To było napisane jako utwór punkowy, ale się nie sprawdzało. Jenny ustawiła arpeggio i nagle zabrzmiało to jak wczesna piosenka New Order. Zapomniałem o tym, że jak robiłem demo, także zacząłem od czegoś bardziej w klimacie Depeche Mode. Od samego początku chciałem aby to był utwór syntezatorowy.".

"I'll Be Your Girl" jest brzmieniem zespołu weteranów, którzy znaleźli nowe inspiracje. Nie bojąc się wyzwań na nowo definiują kreatywność. "Tworzenie muzyki to nieskończona możliwość wyboru własnej przygody." - mówi Meloy (który jest także autorem serii najlepiej sprzedających się książek dla dzieci). "I kiedy idziesz w dół jednej ścieżki, pozostałe zostają odcięte. Za każdym razem kiedy to było możliwe mówiliśmy sobie: "jeśli to jest to, co podpowiada nam nasz instynkt, spróbujmy wyobrazić to sobie w inny sposób".

"I'll Be Your Girl" - tracklista:

1. Once In My Life
2. Cutting Stone
3. Severed
4. Starwatcher
5. Tripping Along
6. Your Ghost
7. Everything Is Awful
8. Sucker's Prayer
9. We All Die Young
10. Rusalka, Rusalka / The Wild Rushes
11. I'll Be Yo

Sonic Records / RM

Tagi: the decemberists
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Dodaj aktualności, wieści, newsy

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Możesz dodać informację do naszej bazy danych korzystając z tego formularza.


Dodaj aktualność, wieść, newsa


Zapraszamy także wszystkie zespoły i instytucje chcące publikować materiały na specjalnych warunkach. Zapraszmy do kontaktu.
Koncerty

Nowe recenzje

Szukamy współpracowników!

Lubisz muzykę?
Internetowy serwis muzyczny Rock Magazyn poszukuje nowych współpracowników! Szukamy osób chcących pisać newsy, recenzje, artykuły oraz tworzyć największą bazę muzycznych materiałów, a także pomagać nam w tłumaczeniu materiałow z języka angielskiego na polski.

Robisz dobre zdjęcia?
W dalszym ciągu poszukujemy osób które chciałby przygotowywać fotorelacje z koncertów.

Szczegóły w dziale rekrutacja
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.