Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


SERJ TANKIAN - muzyczny alfabet

15 Września 2013

Jest wysoce prawdopodobne, że postać, o której mowa w tym artykule, nie zaistniałaby na rynku muzycznym, gdyby nie armeńska szkoła Rose and Alex Pilibos w stanie Los Angeles oraz zawarta tam znajomość z Daronem Malakianem. Po ukształtowaniu się ostatecznego składu, formacja System of a Down podbiła serca fanów na całym świecie za sprawą swojej świeżości, ostrych tekstów oraz charyzmatycznego frontmana, którego głos można rozpoznać już po pierwszych kilku dźwiękach. Po zawieszeniu działalności SOAD w 2006r., Serj, jak wielu przed nim i po nim, zdecydował się na karierę solową. Debiutem była wydana rok później płyta "Elect the Dead". Krążek z miejsca podbił serca zarówno krytyków, jak i wiernych fanów "systemowego" brzmienia. To skłoniło artystę do dalszych muzycznych poszukiwań i inspiracji. W 2009r. narodził się projekt "Elect the Dead Symphony & Orca". Zamiana klubów i stadionów na występy w filharmoniach, czy amfiteatrach była strzałem w dziesiątkę. Nowy projekt Tankiana zachwyca do dziś. Po udanym koncercie w Polsce w 2010r., wokalista wraca 11 października do Warszawy i 12 października do Gdańska, by przy akompaniamencie lokalnej orkiestry, zaprezentować niezapomniany show. Z tej okazji, prezentujemy muzyczny alfabet Serja.


A jak Axis of Justice

Organizacja non-profit, której założycielami są właśnie Serj Tankian oraz gitarzysta, Tom Morello. Jej celem jest wspólna walka muzyków, fanów, a nawet partii politycznych o sprawiedliwość społeczną (m.in. prawa imigrantów, zniesienie kary śmierci, obrona pokoju na świecie). Bardzo często można zaobserwować namioty Axis of Justice na muzycznych festiwalach, na których występują jej członkowie. W skład organizacji wchodzi wielu znanych muzyków, m.in. Chris Cornell, Flea, czy Fred Durst.

B jak Bee Gees

Kto by pomyślał, że wśród muzycznych inspiracji Serja znajdziemy słynne trio z Wielkiej Brytanii. To właśnie dzięki muzyce z "Saturday Night Fever" młody wokalista odkrył swoją fascynację muzyką pop. Od delikatnego, brytyjskiego softrocka, poszukiwania własnego brzmienia artysty obejmowały kolejno takie formacje jak Faith No More, Slayer, Metallica, czy The Cure.

C jak Columbia Records

Ta historyczna wytwórnia płytowa, której początki sięgają końcówki XIX wieku, nadal prężnie działa i wydaje nowe albumy. System of a Down związali swoje losy właśnie
z Columbia Records, pod której szyldem zostały wydane pierwsze cztery albumy zespołu ("System of a Down", "Toxicity", "Steal This Album!" oraz "Mezmerize"). Ich ostatnia płyta przed zawieszeniem działalności, tj. "Hypnotize", została wydana przez American Recordings. Szefem owej wytwórni jest legendarny producent muzyczny, Rick Rubin.

D jak Daron Malakian

Jeden z pierwszych poważnych partnerów muzycznych i przyjaciół Serja. Obaj panowie są Amerykanami ormiańskiego pochodzenia. To właśnie wspólne korzenie doprowadziły do nawiązania znajomości w prywatnej armeńskiej szkole oraz wspólnego komponowania. Daron, oprócz talentu muzycznego, posiada także zdolności plastyczne. Zaprojektował okładki płyt "Mezmerize" i "Hypnotize". Sam o sobie mówi, że jest malarzem abstrakcyjnym.

E jak "Elect The Dead"

Pierwszy solowy album Serja Tankiana nie mógł przejść bez echa. Tę płytę, amerykański wokalista potraktował jak wyzwanie. Podniecenie towarzyszące procesowi nagrywania materiału porównuje do tego, które towarzyszyło mu podczas pierwszych sesji nagraniowych SOAD. Tuż po ukazaniu się na półkach sklepowych, krążek zyskał uznanie w oczach wiernych fanów System of a Down. O silnej pozycji debiutanckiego albumu Serja świadczyły pierwsze miejsca na listach sprzedaży takich jak: Top Canadian Albums, The Billboard 200, German Albums Top 75, New Zealand Albums Chart. W Wielkiej Brytanii, "Elect The Dead" uplasował się na drugim miejscu (UK Albums Chart).

F jak featuring

W swojej karierze, Tankian występował gościnnie z wieloma artystami, zarówno na koncertach jak i w studio nagraniowym. Był także współtwórcą tekstów utworów, grał w teledyskach innych muzyków. Na szeroki wachlarz możliwości piosenkarza wskazują nazwiska oraz zespoły z bardzo różnych kręgów muzycznych. Lista dokonań Serja jest długa, a znajdują się na niej takie sławy jak: Limp Bizkit, Tony Iommi, Buckethead, Metallica, Deftones, Wyclef Jean, The Notorious B.I.G.

G jak George W. Bush

Serj znany jest ze swojego aktywnego zaangażowania w życie polityczne, nie tylko Stanów Zjednoczonych. Polscy fani na długo zapamiętają koncert 11 kwietnia 2008r. w warszawskim klubie Stodoła. Artysta wyraził wtedy słowa uznania dla Solidarności i jej walki o wyzwolenie się spod komunistycznego systemu władzy, nawiązując przy tym do podobnej historii Armenii. Następnie przeszedł do ostrej krytyki polityki byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Punktem kulminacyjnym było publiczne nazwanie George'a W. Busha hipokrytą.

H jak "Harakiri"

Trzeci solowy album studyjny został zrealizowany w prywatnym studiu nagraniowym muzyka Serjical Strike Records. "To prawdopodobnie najbardziej punk rockowy materiał, jaki napisałem od czasów SOAD" - mówi artysta o płycie. Materiał składa się z 11 kompozycji o charakterystycznych dla Serja, kontrowersyjnych tekstach. Nie bez znaczenia jest też tytuł krążka. Rytualne japońskie samobójstwo nawiązuje do masowych śmierci zwierząt. Jak twierdzi sam piosenkarz, inspiracją do stworzenia tytułowej piosenki na płycie była śmierć wielu setek ptaków oraz ryb w Beebe, w stanie Arkansas.

I jak "Imperfect Harmonies"

Podobnie do wspomnianego wyżej "Harakiri", drugi album studyjny Tankiana został także wydany przez Serjical Strike Records. Choć można by sklasyfikować dzieło Serja jako album rockowy, uwagę zwraca niestandardowe, bogate instrumentarium. To właśnie na tym krążku, przepełnionym elektronicznym oraz orkiestrowym brzmieniem, widać poprzednie doświadczenie wokalisty, którego nabrał w projekcie "Elect the Dead Symphony & Orca". Sam artysta, spytany o to, do jakiego muzycznego gatunku przypisałby swój drugi album, odpowiedział: electro-orchestral-jazz-rock.

J jak John Dolmayan

Nie byłoby dobitnego, unikatowego brzmienia SOAD, gdyby nie wyróżniająca się gra perkusisty. To właśnie po jego dołączeniu do zespołu w 1997r. kariera słynnej czwórki nabrała rozpędu. Podobnie jak Tankian, urodzony w Bejrucie John wyemigrował do Ameryki w latach dziecięcych. Inspirowany panteonem rocka (The Who, Led Zeppelin, The Police), a także muzyką jazzową, stworzył własny, niepowtarzalny styl grania. Po zawieszeniu działalności SOAD, Dolmayan współpracował z Serjem przy jego debiutanckim albumie. John grał na perkusji na większości utworów zarejestrowanych na "Elect The Dead".

K jak Kalifornia

Z jednym z najbardziej rozpoznawalnych stanów Ameryki wiąże się historia życia Serja Tankiana. To właśnie tu, w wieku 8 lat osiedlił się z rodzicami po wyemigrowaniu z rodzinnego Libanu. Uczęszczał do szkoły w Los Angeles, gdzie poznał swoich przyszłych kolegów z zespołu. W tym samym mieście założył swoje prywatne studio Serjical Strike Records. 10 czerwca 2012r. wokalista zawarł związek małżeński ze swoją wieloletnią partnerką, Angelą Madatyan.

L jak Liban

Rodzinny kraj piosenkarza. Serj przyszedł na świat 21 sierpnia 1967r. w Bejrucie. Niestety, osiem lat później wybuchła wojna domowa pomiędzy muzułmanami, a chrześcijanami spowodowana znaczącym napływem palestyńskich uchodźców z Izraela. Wydarzenie to doprowadziło do interwencji zbrojnej i okupacji Libanu przez Syrię. Tym samym, rodzina Tankianów została zmuszona do opuszczenia rodzinnych stron i szukania szczęścia w innym rejonie świata.

M jak muzyka

Wielu próbowało określić muzyczny styl, jaki reprezentuje amerykański wokalista. Jednakże, ciężko jest znaleźć jedną szufladkę, do której można by wrzucić nazwisko Serj Tankian. Wychowany na armeńskim folku, artysta przebył długą muzyczną drogę inspirując się popem, progresywnym rockiem, metalem, wreszcie stylem new wave, goth, a nawet muzyką industrialną. Jedne z najświeższych dokonań piosenkarza wskazują z kolei na silne fascynacje jazzem oraz brzmieniami symfonicznymi.

N jak nowości

Nie można zarzucić amerykańskiemu artyście braku pracy. 23 lipca 2013r. ukazał się nowy, piąty już studyjny album muzyka pt. "Jazz-Iz-Christ". Najnowsze dzieło Tankiana to 15 kompozycji, które są kombinacją jazzu, muzyki tanecznej oraz brzmień progresywnych. Jak mówi sam autor albumu, płyta jest "produktem skierowanym do współczesnego słuchacza, który potrafi docenić jazzowe implikacje".

O jak orkiestra

Wraz z nadejściem nowej mody występowania na żywo, koncerty symfoniczne stały się wydarzeniami prestiżowymi. Zarówno fan jak i sam artysta w dniu koncertu zamieni zwykły t-shirt na elegancką koszulę, a glany na wypastowane, wizytowe buty. Można powiedzieć, że granie muzyki rockowej z orkiestrą to hybryda kultury wysokiej z kulturą masową. Tankian, artysta nie bojący się nowych wyzwań, z powodzeniem realizuje swój własny symfoniczny projekt, którego polscy fani będą mogli doświadczyć po raz drugi w październiku tego roku. Występowanie w wielu rejonach świata przy akompaniamencie lokalnych orkiestr czyni zadanie znacznie trudniejszym, choć naturalnie jest to opłacalne ze względów zarówno ekonomicznych, jak i logistycznych.

P jak protest song

Serj znany jest z poruszania trudnych, niewygodnych tematów w swoich piosenkach oraz nieprzebierania w słowach jeśli chodzi o pisanie tekstów. Każdy fan SOAD z łatwością przywołuje dobitne wersy z takich utworów jak "War", "Prison Song", czy "Fuck The System". Społeczno-polityczną aktywność wokalisty dostrzec można także w jego solowej twórczości. Przykładem jest choćby "The Unthinking Majority", w którym muzyk krytykuje bierną postawę amerykańskiego społeczeństwa wobec działalności rządu oraz wydarzeń na świecie.

R jak Rick Rubin

Człowiek legenda. Producent największych i najgłośniejszych albumów hiphopowych i heavy metalowych ostatnich dwóch dekad XX wieku. To właśnie on jest w dużej części odpowiedzialny za wykreowanie unikatowego brzmienia oraz sukces System of a Down. Muzycy skorzystali z jego usług przy rejestrowaniu materiału na wszystkich pięciu wydanych płytach SOAD. Współproducentem całej dyskografii zespołu był także gitarzysta, Daron Malakian.

S jak "Steal This Album!"

Z trzecim krążkiem SOAD wiąże się pewna historia. Otóż, po roku od wydania "Toxicity", do sieci wyciekły marnej jakości nagrania ze studia, które zostały odrzucone przy rejestrowaniu materiału na drugi album zespołu. Natychmiastową reakcją muzyków było zapewnienie fanów, że dostaną "spiracone" ścieżki w pełni ukończonej formie. W ten sposób powstał "Steal This Album!", który nawet wyglądem okładki przypomina nielegalnie skopiowaną płytę.

T jak tomiki poezji

Kto znał piosenkarza wyłącznie z jego muzycznych dokonań, ten ma okazję zgłębić wiedzę na temat jego twórczości literackiej. "Cool Gardens" był pierwszym tomikiem artysty, wydanym w 2002r. Jest to kolekcja poematów inspirowanych refleksjami nad życiem i przemijaniem czasu. Druga z kolei publikacja to "Glaring Through Oblivion", wydana w 2011r. Tomik składa się z 50 wierszy, które poprzedza refleksja artysty na temat ataków terrorystycznych z 11 września 2001r.

U jak USA

Pomimo swych ormiańskich korzeni, Stany Zjednoczone są dla Serja drugą ojczyzną. Zarówno w swojej twórczości jak i udzielanych wywiadach, artysta nie waha się przed wypowiadaniem konstruktywnych i krytycznych opinii na tematy społeczno-polityczne dotyczące największego mocarstwa na świecie. I choć Stany okazały się dla piosenkarza przepustką do lepszego życia, Serj nie miał problemu z nazwaniem pokojowej Nagrody Nobla dla Baracka Obamy hipokryzją lub stwierdzeniem, że Bill Clinton był prezydentem miałkim i bez wyrazu.

W jak "We Sold Our Souls For Rock n' Roll"

Film dokumentalny wyreżyserowany przez Penelope Spheeris. Został nakręcony w 1999r. na festiwalu muzycznym Ozzfest. Dokument ten jest przekrojem przez muzykę metalową, jej stylistykę i zmiany w niej zachodzące w przeciągu blisko 30 lat jej istnienia. Wśród obsady, która znalazła się w filmie, znaleźć można takich reprezentantów ciężkich brzmień jak: Ozzy Osbourne, Godsmack, Slayer, Slipknot, Rob Zombie oraz System of a Down.

Z jak znowu razem

W 2011r. ormiańska czwórka reaktywowała System of a Down, ku uciesze fanów na całym świecie. Choć panowie nie nagrali jeszcze żadnego nowego materiału, jeżdżą regularnie w trasy koncertowe, a także grają na największych rockowych festiwalach. Ostatni występ na żywo SOAD w Polsce miał miejsce 13 sierpnia 2013r. w łódzkiej hali Atlas Arena. Bilety na to wydarzenie sprzedały się w przeciągu jednego dnia.

Konrad Olejnik

dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Ostanio dodane felietony

Kiedy niedźwiedzie lubiły miód, czyli o słodkościach sprzed trzech dekad. Część XI. (felieton)Kiedy niedźwiedzie lubiły miód, czyli o słodkościach sprzed trzech dekad. Część XI.

W tej części wspominamy płytę "Within The Realm Of A Dying Sun" zespołu Dead Can Dance. czytaj cały felietion...

Festiwale letnie 2017! (felieton)Festiwale letnie 2017!

Lato to okres wakacji, relaksu i muzycznych festiwali pod chmurką. Przed Wami przegląd najciekawszych imprez zbliżającego się lata w Polsce. czytaj cały felietion...

Top 5 - felietony

Najczęściej komentowane | czytane

Eventim, czyli jak nie powinno się sprzedawać biletów (felieton)Eventim, czyli jak nie powinno się sprzedawać biletów

Moje wakacyjne kupowanie biletu, czyli jedna z przygód miłośnika muzyki w czasie, której musiał on wykazać się nie małą determinacją i anielską wręcz cierpliwością. czytaj cały felietion...

10 najtragiczniejszych śmierci w historii rocka (felieton)10 najtragiczniejszych śmierci w historii rocka

Święto zmarłych to okres zadumy i wspomnień. Postanowiliśmy przy tej okazji przypomnieć Wam o muzykach, którzy odeszli z tego świata w nieszczęśliwych okolicznościach. Celowo nie umieszczaliśmy na liście takich... czytaj cały felietion...

Zagraniczne płyty, polska cena (felieton)Zagraniczne płyty, polska cena

Zapewne większość z osób kupujących oryginalne płyty kompaktowe spotkała się z określeniem "zagraniczne płyty, polska cena". U jego podstaw stała kampania promocyjna polskich koncernów wydawniczych, mająca na... czytaj cały felietion...

Rozterki kolekcjonera płyt (felieton)Rozterki kolekcjonera płyt

Ceny płyt - Problem istnieje od dawna. Z jednej strony ludzie skarżą się na zbyt wysokie ceny płyt w sklepach a z drugiej firmy płytowe ubolewają nad tym, że sprzedaż płyt wciąż leci w dół a drastycznie wzrasta... czytaj cały felietion...

Fenomen groupies (felieton)Fenomen groupies

Śmiem twierdzić, iż większość ludzi interesujących się rockowym światem wie, kim są groupies. Jednak dla pewności pozwolę sobie przytoczyć przetłumaczoną definicję z jednego z amerykańskich słowników - "podążają... czytaj cały felietion...

Nowe recenzje

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.