Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


AC/DC - Muzyczny alfabet

9 Grudnia 2014

Od 2 grudnia możemy się cieszyć nowym krążkiem AC/DC zatytułowanym "Rock Or Bust". Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was parę faktów i ciekawostek.


A jak Australia - Druga ojczyzna braci Youngów. Malcolm i Angus urodzili się w Glasgow w Szkocji. Wyjechali z rodziną do Australii mając odpowiednio 9 i 7 lat.

B jak Bon Scott - Drugi wokalista AC/DC (choć pierwszy Dave Evans nagrał z zespołem zaledwie jeden utwór). Przez wielu fanów to właśnie płyty z Bonem za mikrofonem uważane są za najlepsze w dorobku zespołu. Zmarł w Londynie 19 lutego 1980 roku wskutek zaksztuszenia własnymi wymiocinami.

C jak czapka - Właściwie - kaszkiet. Nieodłączny element image'u Briana Johnsona. Nosi ją na głowie zawsze. Znalezienie koncertowego zdjęcia AC/DC z Brianem bez kaszkietu na głowie to wielka rzadkość.

D jak demencja - Niedawno w mediach gruchnęła wiadomość o udarze Malcolma Younga, którego skutkiem jest pojawienie się demencji uniemożliwiającej muzykowi dalszą karierę. O zakończeniu działalności zespołu podobno nie było nawet mowy.

E jak emerytura - No właśnie - w karierze AC/DC było parę momentów, które mogły zakończyć się rozwiązaniem zespołu. Przede wszystkim śmierć Scotta. Panowie podobno bardzo poważnie się wówczas zastanawiali nad sensem kontynuowania działalności. Koniec końców do kapeli trafił Brian Johnson i zaczęła się złota era w historii kapeli. Choroba Malcolma (biorąc pod uwagę średni wiek chłopaków) mogłaby być dobrym pretekstem do udania się na emeryturę, ale zespół błyskawicznie uciął głoszone na ten temat plotki.

F jak "For those about to rock" - Pierwszy w historii album AC/DC, który zajął 1 miejsce w sprzedaży w USA (drugim jest "Black Ice" z 2008 roku). Nazwa albumu została zainspirowana przez książkę przeczytaną przez Angusa Younga o tytule: For Those About to Die, We Salute You, opowiadającej o rzymskich gladiatorach. Jest to ostatni album AC/DC wyprodukowany przez Roberta Lange'a. Ciekawostka: w Hiszpanii wczesne kopie albumu miały odwrócony kolor okładki, czyli brązową armatę na czarnym tle.

G jak gitara - Dokładniej: gitara Angusa. Używa on od lat gitar firmy Gibson - modeli SG Standard (tzw. "rogaty Gibson") oraz SG Custom.

H jak "Highway to hell" - Ostatnia płyta nagrana z Bonem Scottem w składzie. Najbardziej kultowy krążek w dorobku Australijczyków. Z niej pochodzi też najbardziej znana piosenka AC/DC (i jednocześnie jeden z genialniejszych riffów wszech czasów), bo kto nie zna tytułowej "Autostrady na Hel"?

I jak infekcja - A dokładniej choroba weneryczna. Chyba tylko AC/DC mogło napisać piosenkę o panience zarażonej kiłą ("The Jack"), z którą przyszło się zabawiać podmiotowi lirycznemu i wylansować ją jako hit.

J jak Johnson Brian - Zastąpił na stanowisku wokalisty zmarłego tragicznie Scotta. Dla wielu AC/DC z nim za mikrofonem powinno zmienić nazwę. Nie da się jednak ukryć, że Brian dał zespołowi większe możliwości rozwoju. Jego charakterystyczny, skrzeczący wokal brzmi bardziej heavy metalowo niż hard rockowo. Jest wielkim miłośnikiem motoryzacji.

K jak kryminał - Ostatnio okazało się, że perkusista AC/DC Phil Rudd został oskarżony o zlecenie morderstwa. Sprawa jest w toku. Zapewne niebawem dowiemy się, czy w składzie zespołu od lat grał kryminalista.

L jak "Last Action Hero" - film akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej, do którego AC/DC nagrali piosenkę "Big Gun". Utwór został potem wydany na singlu i po raz pierwszy w historii osiągnął 1 miejsce na liście Billboardu wśród rockowych singli. Zespół nagrywał również kawałki do "Maksymalnego przyspieszenia" oraz "Iron Mana".

M jak mundurek - Kostium "roboczy" Angusa Younga. Ubiór pochodzi z drugiej szkoły Angusa, Ashfield Boys High School w Sydney, a pomysłodawcą jego wykorzystania była siostra muzyka Margaret. Gitarzysta przyjął uczniowski image w 1973 roku. Wcześniej próbował innych kostiumów.

N jak nazwa - "AC/DC" jest oznaczeniem dla "alternating current/direct current", informującym, że urządzenie elektryczne zawiera prostownik przetwarzający prąd przemienny na prąd stały. Założyciele zespołu byli zdania, że nazwa ta symbolizuje surową energię grupy, więc ją przyjęli. Podobno inspiracją dla braci była maszyna do szycia ich siostry Margaret. Niektórzy dopatrują się w nazwie odniesień homoseksualnych.

O jak ojczyzna - Ojczyzną braci Young jest Szkocja. Podobnie było ze zmarłym Bonem Scottem. Brian Johnson to Anglik. Tylko Phil Rudd jest Australijczykiem.

P jak perkusista - Ta posada w zespole, na której jest największa rotacja. W AC/DC do dziś grało już 4 perkusistów (Phil Rudd odchodził i wracał). Biorąc pod uwagę problemy z prawem Rudda kolejna zmiana jest niewykluczona.

R jak Rock and Roll Hall of Fame - AC/DC zostało wprowadzone do Rock and Roll Hall of Fame w marcu 2003. Podczas ceremonii zespół wykonał utwory "Highway to Hell" i "You Shook Me All Night Long" razem z prowadzącym tamtą ceremonię wokalistą Aerosmith - Stevenem Tylerem.

S jak Sydney - To tam bracia Young założyli AC/DC. W Sydney zagrali również pierwszy koncert.

T jak taniec - Tzw. "kaczy chód". Stał się symbolem Angusa i pewnie między innymi dzięki niemu młodszy z braci Young został ulubieńcem fanów. Pomysł zapożyczył od Chucka Berry'ego.

U jak ulica - AC/DC mają swoją własną ulicę w Melbourne. AC/DC Lane graniczy między innymi z Exhibition Street oraz ... Batman Ave :) Ciekawostką jest, że ulicę AC/DC znajdziemy również w Madrycie.

W jak występy na żywo - Koncerty AC/DC słyną z żywiołowości, energii i spontaniczności. Zazwyczaj organizowane w plenerze. Jednocześnie prawie zawsze w ciągu trasy set koncertowy nie ulega najmniejszym zmianom.

Y jak Young - bracia Young to nie tylko Angus i Malcolm. Starszy z braci - George w latach 60. był członkiem bardzo popularnego w Australii zespołu Easybeats. Wyprodukował również pierwsze płyty AC/DC. Najstarszy z braci, Alex, grał w angielskimi zespole Grapefruit. Po zdiagnozowaniu choroby Malcolma za gitarę złapał bratanek panów Y. - Stevie Young.

Z jak zmiany w składzie - Do tej pory zmiany obejmowały wszystkie instrumenty poza obiema gitarami. 4 razy zmieniali się perkusiści, było 3 basistów i 3 wokalistów. Tym samym "Rock or Bust" jest jedyną w historii zespołu płytą nagraną bez udziału Malcolma.

Dominik Zawadzki

dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Ostanio dodane felietony

Kiedy niedźwiedzie lubiły miód, czyli o słodkościach sprzed trzech dekad. Część XI. (felieton)Kiedy niedźwiedzie lubiły miód, czyli o słodkościach sprzed trzech dekad. Część XI.

W tej części wspominamy płytę "Within The Realm Of A Dying Sun" zespołu Dead Can Dance. czytaj cały felietion...

Festiwale letnie 2017! (felieton)Festiwale letnie 2017!

Lato to okres wakacji, relaksu i muzycznych festiwali pod chmurką. Przed Wami przegląd najciekawszych imprez zbliżającego się lata w Polsce. czytaj cały felietion...

Ogłoszenia

Top 5 - felietony

Najczęściej komentowane | czytane

Eventim, czyli jak nie powinno się sprzedawać biletów (felieton)Eventim, czyli jak nie powinno się sprzedawać biletów

Moje wakacyjne kupowanie biletu, czyli jedna z przygód miłośnika muzyki w czasie, której musiał on wykazać się nie małą determinacją i anielską wręcz cierpliwością. czytaj cały felietion...

10 najtragiczniejszych śmierci w historii rocka (felieton)10 najtragiczniejszych śmierci w historii rocka

Święto zmarłych to okres zadumy i wspomnień. Postanowiliśmy przy tej okazji przypomnieć Wam o muzykach, którzy odeszli z tego świata w nieszczęśliwych okolicznościach. Celowo nie umieszczaliśmy na liście takich... czytaj cały felietion...

Rozterki kolekcjonera płyt (felieton)Rozterki kolekcjonera płyt

Ceny płyt - Problem istnieje od dawna. Z jednej strony ludzie skarżą się na zbyt wysokie ceny płyt w sklepach a z drugiej firmy płytowe ubolewają nad tym, że sprzedaż płyt wciąż leci w dół a drastycznie wzrasta... czytaj cały felietion...

Zagraniczne płyty, polska cena (felieton)Zagraniczne płyty, polska cena

Zapewne większość z osób kupujących oryginalne płyty kompaktowe spotkała się z określeniem "zagraniczne płyty, polska cena". U jego podstaw stała kampania promocyjna polskich koncernów wydawniczych, mająca na... czytaj cały felietion...

Fenomen groupies (felieton)Fenomen groupies

Śmiem twierdzić, iż większość ludzi interesujących się rockowym światem wie, kim są groupies. Jednak dla pewności pozwolę sobie przytoczyć przetłumaczoną definicję z jednego z amerykańskich słowników - "podążają... czytaj cały felietion...

Nowe recenzje

Copyright © Rock Magazyn 2001-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.