Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Historia

RockMagazyn powstał w roku 2000. Choć w pierwotnej formie daleki był od swego dzisiejszego kształtu. Początkowo miał być stroną internetową programów muzycznych TVP Katowice, tworzonych przez Wojciecha Zamorskiego. Szybko okazało się jednak, że wsparcie telewizji było krótkotrwałe. Kością niezgody był fakt, że na stronie pojawiało się wiele materiałów niezwiązanych z audycjami, przez co zaproponowana na wstępie formuła dość szybko rozmyła się.

Dzięki temu wyklarował się jednak pomysł stworzenia niezależnego e-zina. Z racji braku stałego dostępu do Internetu, ówcześni twórcy RockMagazynu nie mogli brać pod uwagę formy często aktualizowanego serwisu. Choć, gdy internetyzacja kraju poszła do przodu, okazało się, że większy problem stanowi składanie teksów w formę czasopisma, niż prowadzenie go w formie serwisu internetowego.

W pierwotnych planach RockMagazyn miał być miesięcznikiem. Jednak mimo wielkiego zapału twórców, przejawiającego się heroicznymi szturmami kafejek internetowych, aby tam wrzucać niektóre materiały, utrzymanie takiego cyklu wydawniczego okazało się niemożliwe. Pierwszy numer ukazał się we wrześniu - była to testowa "zerówka". Jednak już pierwsze wydanie przyniosło ekskluzywne wywiady z Lechem Janerką i Sztywnym Palem Azji. Ówczesna redakcja, choć nieliczna, potrafiła zapełnić wiele stron ciekawą, zróżnicowaną treścią. Co się tyczy zaś formy - jak na tamte czasy: standard, jednak z dzisiejszej perspektywy razi archaicznością. Ostatni ósmy numer RockMagazynu e-zina ukazał się we wrześniu 2001 roku. Wtedy to pojawiły się szanse na przybranie kształtu serwisu - z całym dobrodziejstwem jego możliwości.

W tej formie strona wystartowała w listopadzie 2001 roku. RockMagazyn wyglądał wtedy dość ubogo - były działy z recenzjami, skromne aktualności, felietony, wywiady, kilka informacji koncertowych. W czerwcu 2002 roku nastąpiła znaczna rozbudowa i od tego czasu z małej strony zbierającej "treści muzyczne", RockMagazyn zaczął przekształcać się w serwis tematyczny. Nawiązaliśmy współpracę z wydawcami i zespołami. O serwisie robiło się coraz głośniej w środowisku miłośników rocka. Niezwykle pomocne przede wszystkim były ciepłe słowa Jerzego Skarżyński na antenie Radia Kraków.

W styczniu 2003 RockMagazyn trafił na serwery firmy VenCo, która zapewniła nam darmowe wsparcie i pomoc. Dzięki ich pomocy i udostępnieniu dużej przestrzeni na serwerze w serwisie pojawiły się pierwsze utwory mp3, nadsyłane przez zespoły. Dopiero w 2009 roku, przy najnowszej wersji rozstaliśmy się z VenCo. Nasza wdzięczność trwa jednak nadal, ponieważ kształt obecnego RockMagazynu to ewolucja, którą przeszliśmy razem nimi.

Prawdziwa rewolucja nastąpiła w marcu 2004 - serwis został całkowicie przebudowany. Choć celniejsze byłoby niewątpliwe nazwanie tej operacji stworzeniem RockMagazynu na nowo - profesjonalna grafika, dodatkowe działy, rozszerzenie składu redakcji, forum, chat... długo by wymieniać. Warto na chwilę zatrzymać się przy forum, które okazało się jednym z najmocniejszych punktów serwisu - blisko 1000 użytkowników, prawie 25000 postów. Przez wiele lat było ono oficjalnym forum wielu znakomitych zespołów rockowych - w tym legendarnego KSU.

Do pewnego momentu (właściwie trudno wskazać dokładnie do którego) serwis rozwijał się w świetnym tempie. Pojawiało się wiele wybornych materiałów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rozmaite zestawienia - od standardowych typu "40 płyt na 40-lecie Rocka", do zupełnie zwariowanych, jak "Najgorętszy soundtrack do udanego seksu". RockMagazyn był stałym partnerem największych klubów muzycznych w Polsce - warszawskiej Stodoły i krakowskiej Rotundy, współpracował z wieloma wydawnictwami i innymi mediami. Skład redakcyjny nieustannie ulegał zmianom, co owocowało jeszcze większą różnorodnością spojrzeń na muzykę rockową.

Niestety skumulowanie spraw osobistych u bez mała wszystkich członków "trzonu" redakcji, doprowadziło 2 stycznia 2008 roku do konieczności zawieszenia działalności serwisu na czas nieokreślony. Co prawda RockMagazyn był dostępny w sieci, jednak nie pojawiały się żadne nowe treści.

Na szczęście już w maju 2009 roku część redakcji postanowiła reaktywować RockMagazyn. Stworzony od nowa silnik strony daje możliwość pełniejszego wykorzystania potencjału Internetu. Pozwala prezentować treść wygodniej, przejrzyściej i przyjaźniej dla użytkowników. Choć i ta forma z pewnością będzie zmieniana i rozbudowywana, aby serwis jak najlepiej spełniał wymagania Czytelników.

RockMagazyn został reaktywowany 29 listopada 2009 roku. Adres www.rockmagazyn.com, został zmieniony na www.rockmagazyn.pl. Do pokaźnej bazy tekstów zebranych przez ponad 8 lat istnienia strony, znów dodawane są nowe. Do redakcji dołączają kolejni współpracownicy. Przed RockMagazynem otwierają się wyśmienite perspektywy.

Bartłomiej Biga

Szukamy współpracowników!

Lubisz muzykę?
Internetowy serwis muzyczny Rock Magazyn poszukuje nowych współpracowników! Szukamy osób chcących pisać newsy, recenzje, artykuły oraz tworzyć największą bazę muzycznych materiałów, a także pomagać nam w tłumaczeniu materiałow z języka angielskiego na polski.

Robisz dobre zdjęcia?
W dalszym ciągu poszukujemy osób które chciałby przygotowywać fotorelacje z koncertów.

Szczegóły w dziale rekrutacja
Forum

Nowe recenzje

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.