Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Curly Heads „Ruby Dress Skinny Dog”

4 Listopada 2014

To bardzo miłe ze strony Dawida Podsiadły, że po odniesieniu olbrzymiego sukcesu nie odbiła mu woda sodowa i nie zapomniał o kolegach ze szkolnej ławy. Pamiętam, jak w jednym z "talent szołów" Curly Heads wystąpili przed jury, lecz werdykt był miażdżący: "albo przechodzi sam Podsiadło, albo cały zespół do widzenia!". Pamiętam, że młody wokalista pokazał wtedy siłę charakteru i zdecydował się odpaść razem ze swoją kapelą. Myślę, że niewielu artystów mających szansę przekroczyć "drzwi do sławy i popularności" miałoby na tyle charakteru, żeby nie ulec egoistycznym pobudkom i solidarnie podzielić los zespołu. Owszem, gdy już się udało pokazać szerszej publiczności, Podsiadło pierwsze kroki w świecie szołbiznesu stawiał pod swoim nazwiskiem, ale teraz, gdy udało mu się zaistnieć, wraca do korzeni ze swoim licealnym zespołem.

Już zwiastujący płytę "Ruby Dress Skinny Dog" singiel "Reconcile" mógł być zaskoczeniem dla kogoś, kto poznał dąbrowskiego wokalistę przy okazji solowego debiutu, lub wcześniej w programie telewizyjnym. Dodajmy, że do "Reconcile" powstał również bardzo ciekawy teledysk z fabułą, w którym wystąpił znakomity aktor Marcin Dorociński, a członkowie Curly Heads pojawiają się epizodycznie. Dynamiczny, hałaśliwy kawałek w stylu The Strokes z krzyczącym Podsiadłą to coś, czego wszak na jego debiucie nie uświadczymy. Tamta płyta była materiałym spokojnym, wyciszonym, pozbawionym młodzieńczego buntu - na debiucie Curly Heads jest dokładnie na odwrót. Cały album jest utrzymany w klimacie brytyjskiego alternatywnego rocka, słychać, że chłopaki lubią wspomnianych Strokesów, ale i Arctic Monkey czy Coldplay, nie brak tym piosenkom atrakcyjnej dla ucha melodyjności (nośny "Diadre") połączonej z przesterowanymi gitarami i krzykiem. Dawid nie oszczędza na płycie swoich strun głosowych, co udowadnia w otwierającym płytę hiciorze "Love Again", okraszonym pulsującym basem "Synthlove" czy w żywiołowym, napędzanym cowbellem "Burning Down".

Żeby nie było, że ta płyta to jedynie hałas, to trzeba wspomnieć o bardzo ładnej półballadzie, jaką jest "Till You Got Me" - tutaj spokojne zwrotki przeplatają się z lekko kakofonicznym refrenem. W bardzo przebojowym i stosunkowo łagodnym "Noadvice" pojawiają się bardzo ciekawe chórki uzupełniające się ze śpiewem Dawida, natomiast w lekko dziwacznym akustycznym "M.A.B" zastosowano dwugłos Dawida z przetworzonym, spowolnionym, jak gdyby pochodzącym z czerwonego pokoju w "Miasteczku Twin Peaks" głosem. Bardzo ładną kompozycją jest "Midninght Crash", która uwodzi chwytliwymi, "smithsowymi" partiami gitar. Trochę szkoda, że pod koniec utworu chłopaki zamiast dociągnąć ten czarujący klimat do końca - zaczynają łomotać.

Curly Heads zaprezentowali materiał bardzo dopieszczony i dopracowany, choć niepozbawiony młodzieńczej żywiołowości i nuty chaosu. Duża w tym zasługa producenta Daniela Walczaka, który potrafił zrównoważyć producencki perfekcjonizm z młodzieńczym nieokiełznaniem muzyków. Początkowe podejścia do płyty mogą być trudne ze względu na solowy album wokalisty, który jest utrzymany w skrajnie odwrotnym nastroju. Mnie osobiście bardziej odpowiada ten spokojniejszy i wyciszony Dawid Podsiadło niż jego rozkrzyczane alter ego w macierzystym zespole. Kto wie, może specjalnie dąbrowianin wprowadził słuchaczy w błąd swoim debiutem, żeby teraz pokazać, że wcale nie jest artystą jednowymiarowym? Choć, jak napisałem wcześniej, oba albumy Podsiadły są skrajnie różne w klimacie, nastroju, oba sięgają do jednego źródła, jakim jest brytyjska alternatywa. Jak się okazuje, żeby ciekawie grać po brytyjsku, wcale nie trzeba urodzić się i wychowywać w Wielkiej Brytanii. Można to robić nawet w Zagłębiu Dąbrowskim.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
21.10.2014

Wydawca:
Sony Music Polska

Lista utworów:

1. Love Again
2. Reconcile
3. Ruby Dress
4. Diadré
5. Till You Got Me
6. Burning Down
7. HouseCall
8. Noadvice
9. Midnight Crash
10. Synthlove
11. M.A.B

Informacje o wykonawcy

Curly Heads

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.