Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Queen „Queen Forever”

14 Listopada 2014

To naprawdę trudne zadanie napisać rzeczową i obiektywną recenzję albumu, takiego jak "Queen Forever!". Nie zrozumcie mnie źle, kocham Queen, mógłbym oddychać tym zespołem, jeśli byłaby taka możliwość. "Królowa" to dla mnie zespół z tej półki co The Beatles. Może nawet wyższej. Już dawno pogodziłem się z faktem, że Queen nie nagra nowego materiału. Co jakiś czas panowie częstują nas jednak malutkimi porcjami "niepublikowanych" dotąd nigdzie indziej utworów, nagranych przez oryginalnych muzyków zespołu. Skąd ten cudzysłów? Otóż z 3 wcześniej niepublikowanych piosenek, KAŻDA ukazała się już na rynku. Oczywiście w innych wersjach, nie mniej ciężko mówić o całkowicie premierowym materiale.

A więc po kolei... Najciekawszą propozycją jest duet Mercury'ego z Michaelem Jacksonem. Utwór "There Must Be More To Life Than This" pojawił się na solowej płycie Freddiego "Mr. Bad Guy" w wersji zdecydowanie bardziej popowej. Panowie May i Taylor nagrali podkład od nowa (podobnie było w przypadku 2 innych piosenek z tej płyty, które trafiły na "Made In Heaven"), na plan pierwszy wysunęły się dźwięki gitary, nie zaś jak w oryginale klawiszy. Kawałek zyskał dzięki temu rockowego sznytu. Udział Jacksona to zaśpiewanie (bardzo subtelne) jednej zwrotki i duet w wieńczącym całość refrenie. Fajna, rockowa ballada. "Let Me In Your Heart Again" powstała w 1983 roku w czasie sesji "The Works" i słychać na pierwszy "rzut ucha", że to Queen z tamtego okresu. Piosenka nie znalazła się na wspomnianej płycie, trafiła za to na krążek Anity Dobson, która została zresztą żoną Briana Maya. Oczywiście z Freddiem za mikrofonem to zupełnie inny numer i brzmi zdecydowanie lepiej. Partie gitarowe są naprawdę piękne i aż dziwi mnie, że utwór ten nie znalazł się na "The Works". Widocznie May musiał dużo pozmieniać w piosence na potrzeby "Queen Forever!". Trzeci i ostatni - "Love Kills - the ballad". Piosenkę skomponował Mercury wspólnie z Giorgio Moroderem. Utwór trafił na ścieżkę dźwiękową odświeżonej wersji słynnej antyutopii "Metropolis" Fritza Langa. May i Taylor zostawili z oryginału jedynie wokal Mercury'ego. W tym wypadku wypada mi jedynie przyklasnąć. Pierwowzór to dość przaśne disco, tymczasem tu dostajemy rasową balladę, zaczynającą się ładnym akustycznym wstępem, doskonale zaśpiewaną. Tej "doskonałości" nie słychać w oryginale, gdzie jest przykryta miarowym beatem. W nowej wersji wszystko jest na miejscu. Dostaliśmy więc 3 numery, które każdy fan Queen gdzieś już słyszał, ale w nowych, lepszych wersjach.

Co ponadto? Niestety reszta płyty, to typowa zbieranina najlepszych kawałków. Choć nie do końca, bo nie znajdziemy na "Queen Forever!" największych hitów grupy. Może i dobrze, gdyż Queen ma na koncie 6 "best off'ów" w klasycznym tego terminu znaczeniu, plus kilka płyt z różnymi ciekawostkami z wielu lat kariery Brytyjczyków. Wychodząc z założenia, że są granice powtarzania się, których fani mogą nie zdzierżyć, obecni członkowie zespołu postanowili na nowej płycie umieścić nieco mniej znane (a może raczej: mniej uznane) piosenki. Czy jest przez to słabiej? To zależy. Jasne, nie ma tu wielkich hitów zespołu, w zamian dostajemy piosenki, które raczej nie brylowały na listach przebojów - jedne mniej znane, drugie bardziej. Spokojnie, to przecież Queen. Zestawu przygotowanego tym razem słucha się z dużą przyjemnością. Niemniej, odradzałbym kupno zestawu dwupłytowego. Drugi dysk nie zawiera bowiem żadnych rarytasów (jedynie "Forever" czyli "Who Wants To Live Forever" w wersji na fortepian, którą już wiele lat temu można było wyszperać w internecie), a kolejną porcję znanych piosenek "Królowej".

3 nowe utwory to dużo i mało zarazem. Jest tajemnicą poliszynela, że w archiwach spoczywa pokaźna liczba rzeczywiście niepublikowanych piosenek, choćby w wersjach demo. Chciałbym je kiedyś usłyszeć. A tak mam lekko mieszane uczucia. Z jednej strony "Queen Forever!" jest zestawem, którego świetnie się słucha, a "nowe" utwory są naprawdę niezłe. Z drugiej chciałoby się nieco więcej.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
10.11.2014

Wydawca:
Universal Music Polska

Lista utworów:

Let Me In Your Heart Again
Love Kills - The Ballad
There Must Be More To Life Than This (William Orbit Mix)
It's A Hard Life
You're My Best Friend
Love Of My Life
Drowse
Long Away
Lily Of The Valley
Don't Try So Hard
Bijou
These Are The Days Of Our Lives
Las Palabras De Amor
Who Wants To Live Forever
A Winter's Tale
Play The Game
Save Me
Somebody To Love
Too Much Love Will Kill You
Crazy Little Thing Called Love

Informacje o wykonawcy

Queen

Inne recenzje płyt wykonawcy

Queen - A Night At The Odeon
Queen „A Night At The Odeon&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Dominik Zawadzki
Queen - Live at the Rainbow '74
Queen „Live at the Rainbow '74&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: mateusz.biegaj
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.