Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Scorpions „Return To Forever”

25 Lutego 2015

To już 50 lat! Taką właśnie okrągłą rocznicę działalności obchodzą Scorpionsi w tym roku. Okazja wspaniała, by udać się w trasę - ta zawita też do Polski, a konkretnie do Łodzi - albo za sprawą zgrabnej kompilacji przypomnieć swoje największe hity. Ale panowie uznali najwyraźniej, że choć to pora dobra na wspominki, to nic tak nie podgrzeje atmosfery jak premierowe nagrania. Płyta "Return To Forever" przynosi z sobą utwory, które ucieszą z pewnością fanów, bo jest w nich sporo ducha dawnej chwały. Nie oszukujmy się jednak - nie ma na nowym albumie nic na miarę największych hitów grupy. Niemniej, premierowe piosenki to wciąż kawał dobrego, rockowego rzemiosła.

Kto lubi mocniejsze uderzenie, temu spodoba się już początek w postaci "Going Out With a Bang" - prawdziwie rock'n'rollowe otwarcie, energia i amerykański luz. "All For One" też brzmi odpowiednio dynamicznie, z przytupem, z rwanym riffem w zwrotce. Nie dziwię się, że zespół wybrał na singiel kawałek "We Built This House", zawiera się w nim bowiem kwintesencja stylu grupy. Przede wszystkim gitary brzmią tutaj bardzo "scorpionowo" - mamy spokojniejszą, balladową zwrotkę i mocniejszy refren, w którym można się również doszukać stylu wczesnego Bon Jovi. A oprócz tego raczej wpadnie wam w uchu taki "Rock My Car" na przykład, albo "Hard Rockin' the Place" i "Rock ‘N' Roll Band". Jest tu siła... a raczej cień siły dawnej hard rockowej mocy, która potrafiła porwać stadiony, sprawiając, że zespół z Niemiec mógł dołączyć do ówczesnej światowej anglosaskiej czołówki mocnego i melodyjnego grania.

Scorpions nie byliby sobą, gdyby nie romantyczne, ale i pełne pasji ballady. Znowu nic na miarę hymnów wpisanych już na stałe do rockowego śpiewnika (z "Wind of Change" i "Still Loving You" na czele). Ale gdy się nie ma, co się lubi... "House of Cards" to całkiem udana, akustyczna piosenka. Może mniej przekonująco wypada "Rollin' Home", ale wieńczący dzieło "Gypsy Life" nawiązuje już do niegdysiejszych, balladowych szczytów. Niby nie ma się czym zachwycić, ale słucha się tego z przyjemnością.

O wiele łatwiej byłoby - jak wspominałem na początku - odgrzać stare kotlety i pokusić się o pełne bajerów i wodotrysków wydanie "The Best Off", albo jakieś koncertowe DVD, które uświetniłoby rocznicę. Panowie nie poszli na łatwiznę, dali swoim słuchaczom nowy materiał. Nie jest to płyta, która stanie się klasyczną, a zawarte na niej piosenki nie przebiją starych hitów, ale warto sprawdzić "Return To Forever", by przekonać się, że zespół z półwiecznym doświadczeniem wciąż może interesująco zagrać.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 1/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1/5 (1)
dodajdo

Komentarze

45ja

17:57, 21-11-2015 | zgłoś

Ocena redakcji 3 to chyba żart ! tu nie ma co oceniać , miej jak zero. Chcecie posłuchać prawdziwych Scorpionsów proponuje: Love At First Sting np.:)

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.2.2015

Wydawca:
Sony Music

Lista utworów:

1. Going Out with a Bang
2. We Built This House
3. Rock My Car
4. House of Cards
5. All for One
6. Rock 'n' Roll Band
7. Catch Your Luck and Play
8. Rollin' Home
9. Hard Rockin' the Place
10. Eye of the Storm
11. The Scratch
12. Gypsy Life

Informacje o wykonawcy

Scorpions

Inne recenzje płyt wykonawcy

Scorpions - Moment Of Glory
Scorpions „Moment Of Glory&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Krzysztof "Qudłaty" Czupryński
Scorpions - Sting In The Tail
Scorpions „Sting In The Tail&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Joanna Mielczarska
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.