Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Dr. Zoydbergh „Dr. Zoydbergh”

Na początku było słowo... No, nie całkiem, bo na początku dr Zoydbergh był kapelą instrumentalną. Było to w listopadzie 2000 roku. Zatem: na początku było ich trzech - dwóch gitarzystów i perkusista. Potem doszli drugi perkusista wraz z basistą i było ich pięciu. Potem jeszcze kilka razy ktoś przyszedł, to znów odszedł, aż wreszcie w 2003 dr Zoydbergh został kwartetem w klasycznym składzie (perkusja, bas, dwie gitary i wokal). I tak się to wszystko naprawdę zaczęło.

A zaczęło się od krótkiego, 3-utworowego i trwającego niecałe 15 minut demka, pt. dr Zoydbergh.
Ta mała płytka rzuciła światło dzienne na młody krakowski zespół, którego muzyka była głęboko inspirowana King Crimson. Melodie są zatem z pogranicza "artystycznego nieładu" i totalnego chaosu. Połamane, poprzekręcane, zapętlone i atakujące z zaskoczenia. To wszystko zostało doprawione niesamowitym wokalem Artura Dębińskiego, który śpiewa całym sercem i nie oszczędza gardła, aby dobrze oddać dramaturgię muzyki. Artyzm tego człowieka jest niesamowity. Balansuje on pomiędzy normalnym śpiewem, paranoicznymi "grami wokalnymi" niczym Serj Tankjan, a zachrypniętymi wrzaskami godnymi Maxa Cavalery. A i ten opis to za mało, żeby oddać częstość i stopień zmian sposobu śpiewania, jakie słyszy się słuchając dr Zoydbergh.

Jedyne, co drażni, to fakt, że niemożliwym jest zrozumienie tekstów tych utworów. Nie ma ich nawet na stronie internetowej, a szkoda, bo warto byłoby dowiedzieć się o czym oni śpiewają. Bo grają fajnie :).

Pierwsze demo dr Zoydbergh intryguje i chociaż mniej wytrawnym uszom wyda się co najmniej dziwna i trudna, to co bardziej osłuchani odbiorcy odnajdą w tej muzyce wiele interesujących elementów. Aczkolwiek ta płytka na kolana ich nie rzuci. Jest dobrze skomponowana, a utwory są co najmniej interesujące. Warto posłuchać, nawet, jeżeli ta płytka trafi na półkę po kilku przesłuchaniach.

Michał Błaszczyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2003

Wydawca:
Dr. Zoydbergh

Lista utworów:

Dr. Zoydbergh
Shelter
Hole

Informacje o wykonawcy

Dr. Zoydbergh

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.