Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Rob Zombie „Spookshow International: Live”

10 Kwietnia 2015

Rob Zombie to artysta, któremu nie można odmówić pracowitości. Dwa lata temu ukazała się jego bardzo dobra płyta "Venomous Rat Regeneration Vendor", prawdopodobnie niedługo ukaże się następna. A żeby tak nie ograniczać się tylko do muzyki, to Zombie mocno angażuje się w swoją drugą pasję, czyli w horrory. W tej branży też ostatnimi miesiącami nie próżnował - grał, reżyserował, a owoce jego pracy wystraszyły wielu ludzi, dzięki czemu zarobiły niemałe pieniądze.

"Spookshow International Show" to drugi album koncertowy w dyskografii Roba Zombiego. Pierwszy ukazał się w 2007 roku, toteż Zombie uznał, że po ośmiu latach warto puścić w obieg nowy krążek z muzyką na żywo. Nie do końca wiadomo, gdzie zostały zagrane zarejestrowane kawałki. Informacja na okładce podaje tylko, że koncert odbył się w USA. Ciekawie brzmi informacja mówiąca o tym, że jest to album w 100% na żywo, bez żadnych studyjnych ingerencji. Budzi to pewne niedowierzanie, bo dzisiejsze, oficjalnie wydawane koncertówki, to niemalże płyty studyjne lub w najlepszym wypadku tuningowane w studiu nagraniowym. Ile w tym prawdy, a ile buńczuczności? A może to żart ze strony Roba i jego kompanów?

Trzeba przyznać, że tracklista jest wybrana bardzo rozważnie. Ostatni album wcale tu nie dominuje, właściwie z każdej płyty Roba Zombiego są jacyś reprezentanci, są wszystkie niezbędne hity, znalazło się miejsce na coś z repertuaru White Zombie ("More Human Than Human" i "Thunder Kiss '65"), a także dla dwóch coverów (czadowy "Blitzkrieg Bop" The Ramones i zamieszczony na ostatnim albumie cover Grand Funk Railroad - "We're An American Band"). Brzmienie instrumentów jest masywne, choć i przy tym nieco surowe, wyraźnie słychać, że nie było przesadnie podrasowane w studiu. A jeśli było, to dyskretnie, tak, aby dźwięki były w miarę wyraźne i pozbawione sprzężeń. Wokal Roba wydaje się brzmieć dość autentycznie (niedośpiewywane końcówki wersetów w zwrotkach "Draguli" nie zostały skorygowane w studio), zwłaszcza w ostatnim na płycie utworze o "krtaniołomnym" tytule "Ging Gang Gong De Do Gong De Laga Raga", w którym słychać, że Zombiak nieco się zadyszał od skandowania tego pokrętnego tytułu. Także instrumentaliści mają swoje "pięć minut". Ginger Fish popisuje się niedługim solo, natomiast John Five czaruje solówkami w "Thunder Kiss' 65". Zespół i producenci nie zapomnieli o tym, iż podczas koncertów dodatkowym instrumentem jest publiczność. Okrzyki publiki zostały w należyty sposób wyeksponowane. Skoro płyta ma brzmieć wiarygodnie jako koncert, to i publiczność musi wiarygodnie huczeć, czy się to komuś podoba, czy nie. Nie ma też na płycie zbędnego gadania, skoncentrowano się na muzyce. Dłuższą wypowiedź Zombiego można usłyszeć dopiero po ostatnim utworze, kiedy wokalista dziękuje fanom za przybycie i przedstawia skład zespołu.

"Spookshow International Live" to solidny i pełen energii album koncertowy grupy Roba Zombiego. Oczywiście dla fanów grupy to pozycja obowiązkowa. Początkującym łatwiej będzie zacząć poznawanie dokonań jednak od płyt studyjnych. Informacja zamieszczona w książeczce nie była przesadzona. Album koncertowy faktycznie brzmi jak album koncertowy. Być może został odrobinę dopieszczony w studiu, ale w granicach przyzwoitości. Zachowano mądrą, antyczną zasadę złotego środka: ani nie brzmi to jak amatorski bootleg, ani też nie zatarły się granice między albumem studyjnym, a koncertowym. Nie usunięto kiksów (zwłaszcza momentów, w których Zombie wokalnie nie wyrobił), co nie jest wadą, a tylko dodaje autentyczności temu nagraniu.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
24.2.2015

Wydawca:
T-Boy Records

Lista utworów:

1. Teenage Nosferatu Pussy
2. Superbeast
3. Living Dead Girl
4. Dead City Radio
5. Drum Solo
6. More Human Than Human
7. Sick Bubblegum
8. House o 1000 Corpses
9. Meet The Creeper
10. Never Gonna Stop
11. Blitzkrieg Bop
12. Thunder Kiss' 65
13. Jesus Frankenstein
14. We're An American Band
15. Dragula
16. Demonoid Phenomenon
17. Pussy Liquor
18. Demon Speeding
19. Ging Gang Gong De Do Gong De Laga Raga

Informacje o wykonawcy

Rob Zombie

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.