Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Blur „The Magic Whip”

12 Maja 2015

Blur, jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów na brytyjskiej rockowej scenie lat 90. powraca po 12 latach z nową płytą. W dodatku "The Magic Whip" nagrana została w oryginalnym składzie, po raz pierwszy od czasów świetnej "13". Graham Coxon, syn marnotrawny powrócił. To wystarczyło, by ogłosić najnowszy album kwartetu być może najbardziej wyczekiwaną płytą roku. Czy zaliczymy ją też do grona najlepszych? Szereg entuzjastycznych recenzji w ważnych muzycznych mediach zdaje się to potwierdzać, ale niektórzy stawiają też znaki zapytania. Płyta "The Magic Whip" wydaje się po prostu niezła, a fani muszą sami sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to im wystarcza.

"Think Tank" sprzed 12 lat była eksperymentalna i różnorodna. Najnowszy album jest bardziej stonowany i spójniejszy. Paradoksalnie mają rację i ci, którzy zachwycają się tym albumem jak i - mniej liczne - osoby, które Blur ganią. Można powiedzieć, że ocena efektu finalnego zależy od oczekiwań. Jeśli ktoś czekał na cud, to nie jest aż tak dobrze. Ale mamy tu parę klasycznych dla Blur patentów, za którymi wielu mocno tęskniło, choć jednocześnie to muzyka osadzona w aktualnych kanonach modnego grania. Uśmiech starych fanów wywoła z pewnością serwowana na początek piosenka "Lonesome Street" - melodyjnie, gitarowo, z tym charakterystycznym luzem. Jednym słowem coś niemal z czasów "Parklife". Kto szuka więcej rockowych akcentów, ten odnajdzie podobne chociażby w kawałku "I Broadcast", który wita nas co prawda niemal dyskotekowymi dźwiękami, by zaserwować potem trochę zadziornych gitar. Odzywa się też coś z dawnych, britpopowych lat w piosence "Ong Ong" - wesołej i popowej - gdzie nie brak dźwiękowych zabaw i rozbrajającej swą prostotą, ale i programowo pretensjonalnym urokiem wokalizy: "lalala".

Zawsze w piosenkach Blur obecny był ten charakterystyczny brytyjski humor, nie tylko w tekstach, ale przede wszystkim w muzyce, która lubiła zaskakiwać słuchaczy swym dystansem i nieszablonowością. Jest trochę tego ducha w wymienionych już utworach, ale też w "Ice Cream Man", gdzie prosta melodyka łączy się z elektronicznymi loopami i jakimś nawiązaniem dźwiękowym do dalekowschodniej pop kultury. Płyta była w głównej mierze nagrywana w Hong Kongu, co zostawiło w piosenkach swój subtelny ślad. Sporo jednak na "The Magic Whip" muzyki nastrojowej, spokojnej, podszytej elektroniką, lekko eksperymentalnej. W zadumę wprawią nas chociażby "My Terracotta Heart" albo "Mirrorball". Może się też podobać nieco bardziej mroczny, oszczędny w aranżacji, w nowo falowym wydaniu "Pyongyang".

Trochę fermentu wprowadzi natomiast "Go Out", brzmiący eksperymentalnie i psychodelicznie. Do tego zwiewne i oniryczne "New World Towers", troszkę jakby w duchu muzyki Gorillaz, albo rozmarzone "Thought I Was a Spaceman", gdzie gitary i perkusjonalnia budują dźwiękową przestrzeń. Do swoich faworytów dodam piosenkę "There Are Too Many of Us" - podniosłą, marszową, wciągającą w świat intrygujących dźwięków.

Powrócili. To liczy się najbardziej. Nowa płyta może pogodzić starych fanów i nowe pokolenie wychowane na Gorillaz. "The Magic Whip" należy niezwłocznie sprawdzić i wyrobić sobie własne zdanie. Jak dla mnie w porządku, choć wciąż z największą atencję będę powracał do albumu "Blur" chociażby. Liczę natomiast na to, że zespół ponownie stanie się jednym z najjaśniejszych punktów na rockowym, a właściwie teraz już alternatywnym firmamencie muzycznego świata.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
27.4.2015

Wydawca:
Parlophone Records

Lista utworów:

1. Lonesome Street
2. New World Towers
3. Go Out
4. Ice Cream Man
5. Thought I Was a Spaceman
6. I Broadcast
7. My Terracotta Heart
8. There Are Too Many of Us
9. Ghost Ship
10. Pyongyang
11. Ong Ong
12. Mirrorball

Informacje o wykonawcy

Blur

Inne recenzje płyt wykonawcy

Blur - Think Tank
Blur „Think Tank&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Aleksander "Malkavian" Stępień
Blur - 13
Blur „13&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Marcin ''Parklife'' Nowicki
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.