Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Lady Pank „Akustycznie”

15 Czerwca 2015

Z wszelkich dostępnych wariacji koncertowych dwie ostatnio wybijają się na pierwszy plan. Coraz więcej na rynku nagrań "na żywo" z towarzyszeniem albo orkiestry symfonicznej, albo w wersji unplugged. O ile granie koncertów z orkiestrami uważam za zaprzeczenie istoty rocka i z reguły oceniam negatywnie, o tyle za koncertami akustycznymi wręcz przepadam. Wydobywanie z kawałków rockowych zupełnie innych tonów, pokładów delikatności, które nagle objawiają się w zaaranżowanych na nowo utworach, wydaje mi się ciekawe i bardzo kreatywne. Zespół nierzadko musi mocno się natrudzić, żeby przearanżować piosenki tak, by dobrze brzmiały grane na "pudłach", jednak z reguły się udaje, i to z co najmniej niezłym efektem.

Płyta "Akustycznie" Lady Pank to kolejne po "Symfonicznie" koncertowe wcielenie zespołu. I o ile nie przekonała mnie zbytnio opcja z orkiestracjami, to słuchanie wykonań ladypankowych hitów w wersjach bez prądu daje sporo przyjemności. Dlaczego? Przede wszystkim zespół wypada autentycznie w kameralnej scenerii. Gdy zestawiam sobie patos ogromnej sali koncertowej, w której nagrano "symfoniczny" materiał, z mającymi zapewne diametralnie inny klimat klubami, gdzie nagrywano "akustyka" (choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie był to mały zadymiony lokal - przecież to Lady Pank). Zespół rockowy, nawet jeśli bardzo medialny, po prostu autentyczniej wypada w takich okolicznościach.

"Akustycznie" to właśnie płyta bardzo "autentyczna" w wyrazie. Jeśli popełnione zostały jakieś błędy - nie zostały wyretuszowane. Jak wiadomo, wokal Janusza Panasewicza po latach rock'n'rollowego życia nie jest już tak mocny jak kiedyś. Czasem zdarza się mu zafałszować, ale to też jest siła tej płyty. To jest zespół rockowy do cholery! A koncerty mają to do siebie, że nie są odgrywaniem płyt 1:1. Jeśli pojawiają się drobne wpadki, nie jest to problem.

Większość numerów w wersjach na gitary akustyczne i klasyczne nie straciła swojego pierwotnego wydźwięku. Niektóre, jak "Dobra konstelacja" czy "Wenus, Mars" nabrały nowych barw i brzmią chyba nawet bardziej przekonująco od oryginałów. Są też takie, które zapewne dość trudno było zaadoptować na potrzeby koncertów akustycznych. Tym bardziej szacunek należy się zespołowi za naprawdę ciekawe wykonania "Młodych Orłów", "Sztuki latania" czy "Zabić strach". Oczywiście spora część utworów Lady Pank od dawna prosiła się o nowe akustyczne wykonania (pamiętajmy o wydanej w 1995 roku płycie "Mała wojna - akustycznie") , ponieważ ich konstrukcja wręcz zachęca do przeróbek na akustyki. Sztandarowy przykład to "Na co komu dziś". Piosenka została przez publiczność niezwykle entuzjastycznie przyjęta, porywające wykonanie uzasadnia w pełni taką reakcję. Zupełnie nie musieli się panowie natrudzić przy graniu "Zawsze tam gdzie Ty", które jak wiadomo w oryginale jest balladą na akustyczne instrumenty. I także na opisywanym tu albumie plasuje się w czołówce najlepszych kawałków. Doskonale wypadły "Zabić strach", "Sztuka latania" czy "Zostawcie Titanica". Najbardziej podoba mi się chyba jednak "Marchewkowe pole". Jeden z moich ulubionych kawałków Lady, tu zagrany z werwą i wyczuciem.

"Akustycznie" to interesująca pozycja koncertowa. Oczywiście nie jest to album na miarę, dajmy na to "Made in Japan" Deep Purple, ale ani poziomem wykonania, ani doborem piosenek nie odstaje od czołówki albumów live w naszym kraju. Dla mnie atutem nr 1 płyty, poza możliwością posłuchania niektórych hitów, które dały zespołowi popularność i status legendy, jest możliwość słuchania prawdziwej rockowej kapeli. Słychać w tym materiale, że panowie taką kapelą pozostali. Nie chcą się pudrować ani udawać kogoś innego. Po prostu robią swoje.

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
16.6.2015

Wydawca:
Sony Music Polska

Lista utworów:

1. Młode orły
2. Wenus, Mars
3. Marchewkowe pole
4. Sztuka latania
5. Dobra konstelacja
6. Mała wojna
7. Zabić strach
8. Zostawcie Titanica
9. Stacja Warszawa
10. Raport z N.
11. Zawsze tam gdzie ty
12. Du du
13. To jest tylko rock'n'roll
14. Na co komu dziś

Informacje o wykonawcy

Lady Pank

Inne recenzje płyt wykonawcy

Lady Pank - Lady Pank symfonicznie
Lady Pank „Lady Pank symfonicznie&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Ewelina Kodzis
Lady Pank - Miłość i władza
Lady Pank „Miłość i władza&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.