Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Chris Cornell „Higher Truth”

23 Września 2015

Na swojej najnowszej, świeżutkiej jeszcze płycie Chris Cornell powraca do artystycznej, dobrej formy, ale niekoniecznie do rockowych dźwięków. Ale to dobrze! Skoro wokalista może się wyszaleć w przesterowanym świecie Soundgarden (a wcześniej też w Audioslave i Temple of the Dog), dlaczego miałby powielać patenty macierzystych kapel? Po kontrowersyjnym, przeładowanym elektroniką albumie "Scream" dostajemy płytę zgoła odmienną - może poza jednym, małym wyjątkiem. Z wypowiedzi Chrisa wynika, że miało być bardzo akustycznie, prosto, melodyjnie, ale nie słodko. I udało się w stu procentach zrealizować tę wizję. Płyta "Higher Truth" jest niezwykle spójna. Co by nie mówić, Cornell miał zawsze jasny obraz tego, jak jego solowe albumy powinny brzmieć i co chce finalnie osiągnąć - czasem zresztą wbrew fanom i krytykom.

Ale cieszmy się, że tym razem jest naprawdę nieźle. Singlowy "Nearly Forgot My Broken Heart" przenosi nas, i za sprawą świetnego teledysku, i z pomocą południowej muzyki, w rejony Dzikiego Zachodu. Zaczyna się od dźwięków podobnych do banjo; potem przychodzi nieco bogatsza aranżacja, pojawiają się smyki, a nawet gitara elektryczna (której na płycie jak na lekarstwo). Bardzo przyjemna, wpadająca w ucho rzecz, zabarwiona klimatem wprost z Saloonu - trudno się dziwić zatem, że piosenka została wytypowana na pierwszy singiel.

Dalej bywa nawet bardziej kameralnie. W "Dead Wishes" i "Through the Window" mamy folkowy klimat studenckich kampusów lat 60., ale całość została wzbogacona o współczesne środki wyrazu, choć akustyczne i wierne klasycznym ideałom. W znakomitym "Let Your Eyes Wander" pojawia się countrowa gitara, a bardziej skoczny "Only These Words" ma może w sobie coś z muzyki Creedence Clearwater Revival (choć to raczej dalekie echa). Piosenki te udowadniają, że proste środki niosą z sobą więcej emocji i bywają bardziej skuteczne w zdobywaniu serca słuchaczy niż rozbuchane produkcje.

Szczęśliwie udało się też Cornellowi nie przesłodzić całości, bo chociaż płyta jest popowa raczej, to możemy mówić w jej kontekście o dojrzałej, szlachetnej muzyce środka, a nie wymyślanych na potrzeby radia hitach. Daj jednak Boże, by od czasu do czasu posłuchać w komercyjnych stacjach kilku takich utworów. Pobrzmiewa czasem na "Higher True" beatlesowska melodyka, wystarczy posłuchać tytułowej piosenki (tutaj sporą rolę odgrywa z kolei fortepian) lub kawałka "Circling". Nawet jeśli można by się było spodziewać w romantycznej balladzie ze smykami w tle zbyt dużej dawki słodkości ("Josephine"), to odrobina wytrawnej goryczy - mamy wszak do czynienia z mężczyzną w średnim wieku, nie obściskiwanym przez małolaty gwiazdorem pop - dodaje jej czaru. Nie ma tutaj mowy o bezpłciowych "pościelówach".

No właśnie, tam gdzie bardziej popowo (nie mylić z nachalną i sztuczną komercyjnością), niż folkowo, płyta być może troszkę traci, ale broni się świetną, muzyczną i aranżacyjną robotą, mądrymi tekstami Cornella i jego niezwykłym głosem. Wokalista się nie popisuje, bo nie musi. Brzmi znakomicie, głęboko, szorstko i melodyjnie jednocześnie. Nawet elektroniczne i eksperymentalne, trochę nie pasujące do całości, "Our Time In The Universe" można przełknąć. Jednak całość - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę utwory bonusowe - nie trzyma nas w stanie nieustannej euforii. Oszczędna robota producenta płyty, Brendana O'Briena, wychodzi piosenkom na dobre, ale pewne ograniczone środki wyrazu mogą się w zbyt dużej dawce przejeść. Niemniej, wśród bonusów znajdziemy małą perełkę: to prosta, smutna, balladowa, pełna czaru i znakomicie zaśpiewana przez Cornella piosenka "Wrong Side".

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
18.9.2015

Wydawca:
Universal Music

Lista utworów:

1. Nearly Forgot My Broken Heart
2. Dead Wishes
3. Worried Moon
4. Before We Disappear
5. Through the Window
6. Josephine
7. Murderer of Blue Skies
8. Higher Truth
9. Let Your Eyes Wander
10. Only These Words
11. Circling

Informacje o wykonawcy

Chris Cornell

Inne recenzje płyt wykonawcy

Chris Cornell - Carry On
Chris Cornell „Carry On&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Ewa Chowańska
Chris Cornell - Euphoria Mourning
Chris Cornell „Euphoria Mourning&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.