Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Stereophonics „Keep the Village Alive”

28 Września 2015

Chociaż najnowsza płyta Stereophonics "Keep The Village Alive" ukazała się 11-go września 2015 r., pierwsze utwory zostały zaprezentowane publiczności już w marcu tegoż roku, min. w londyńskim Royal Albert Hall. Zespół zagrał wtedy "C'est La Vie" (singiel promujący), "I Wanna Get Lost With You" (drugi singiel promujący) i "Song For The Summer". Płyta po raz kolejny (tj. po płycie "Graffiti on the Train", 2013) została wyprodukowana przez wokalistę Kelly'ego Jonesa oraz Jima Lowe'a. Za miejsce nagrań posłużyło studio ICP w Brukseli oraz Stylus Studios w Londynie. Na płycie już jako oficjalny członek zespołu pojawił się perkusista Jamie Morrison, którego publiczność mogła poznać na poprzednich trasach koncertowych.

Płyta koncepcyjnie stanowi powrót do korzeni wyrastających z walijskiej wioski Cwmaman, małej ojczyzny muzyków. Frontman zespołu tłumaczy: "Wydaje mi się, że wiele małych miejscowości na świecie boryka się ostatnio z problemami. Nie ma pracy, puby są zamykane, lokalne społeczności zmieniają się. Myślę więc, że ta płyta to ukłon w stronę tych ludzi".

Album otwiera wzmiankowany już "C est La Vie". Energiczny, zadziorny utwór, świetnie wpasowuje się w klimat londyńskich ulic, nawiązując do klasycznego brzmienia indii rocka spod znaku wczesnego Blur cz Oasis, a nawet walijskich znajomków z Feeder. W następnym "White Lies" muzycy łapią oddech w melodyjnej balladzie o trudnych relacjach damsko-męskich. Utwór rozpoczyna się od zapętlonego akompaniamentu na pianinie uzupełnionego hipnotycznym, ostrym brzmieniem gitary, która przebija się przez cały utwór. Po chwili całość, wzbogacona instrumentarium reszty zespołu, nabiera tempa, zamieniając balladę w nastrojowy, acz żywy utwór o miłości. "Sing Little Sister" zaczyna się ciekawie, wręcz blusująco. Im głębiej, tym utwór nabiera coraz bardziej pop-rockowego brzmienia, okraszonego ciekawą partią gitarową. Tym razem tematyka utworu staje się lżejsza, a będąc świetnym zaproszeniem do zabawy, bez wątpienia posłuży do rozkręcenia niejednej imprezy.

Kolejny "I wanna Get Lost With You", jeden z bardziej wypromowanych kompozycji na płycie, utrzymuje klimat w spokojnej, popowej stylistyce. Utwór krytykowany jest przez niektórych jako utwór zachowawczy, nagrany pod publikę i wystylizowany na typowy hit radiowy. Rzeczywiście można przyznać, że całość jest dość monotonna, nie porywa też świeżością brzmienia. Bez wątpienia płyta kryje ciekawsze utwory. Jak choćby "Flight for Fight" z intrygującym akompaniamentem klawiszy oraz instrumentów smyczkowych, czy też "Sunny", w którym Kelly James prezentuje swoje znakomite możliwości wokalne. Moim zdaniem to jeden z lepszych utworów na płycie - kilkuwarstwowy, bogaty brzmieniowo, ze świetnie skomponowaną melodią. Takiego hitu nie powstydziłby się sam P. Collins...Całość zamyka nostalgiczny "Into the World" - naprawdę ładny, klimatyczny utwór - jakkolwiek cukierkowo to brzmi. Ochrypnięty, ale jednocześnie dźwięczny wokal Jones'a, powtarzający się, prosty akord gitary akustycznej i dźwięki instrumentów smyczkowych w tle brzmią bardzo harmonijnie, ale absolutnie nie nudząco.

Panowie ze Stereopnionics płytą "Keep The Villige Alive" zapewne nie zamierzali przebić żadnego muru ani zrewolucjonizować swojego dotychczasowego brzmienia. Bez wątpienia jednak nagrali kolejny dobry, mocny album z kilkoma naprawdę solidnymi utworami, wśród których pojawiają się kawałki lekkie, by rzec nawet skoczne, ale i utwory poważne, które w repertuarze zespołu o tak pokaźnym doświadczeniu życiowo-muzycznym, raczej nie zaskakują.

Martyna Kucińska

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
11.9.2015

Wydawca:
Stylus Records

Lista utworów:

1. C'est la Vie
2. White Lies
3. Sing Little Sister
4. I Wanna Get Lost With You
5. Song for the Summer
6. Fight or Flight
7. My Hero
8. Sunny
9. Into the World
10. Mr and Mrs Smith

Informacje o wykonawcy

Stereophonics

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.