Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


New Order „Music Complete ”

15 Listopada 2015

Nie do końca wierzyłem, że New Order uraczy nas jeszcze nową muzyką. Ostatnie lata nie były najlepsze dla zespołu - pojawiły się tylko jakieś singlowe kompilacje, odrzuty itp. Z zespołem rozstał się jeden z jego filarów. Nieokiełznany basista zajmował się w ostatnim czasie głównie słownymi przepychankami z resztą zespołu. Bez Petera Hooka, ale za to z Gillian Gilbert, zespół zebrał się do kupy i oto mamy nową muzykę Anglików. "Music Complete" zapowiadano jako połączenie elektronicznych i tanecznych brzmień z gitarową zadziornością, w ogóle jako album wyjątkowy. Czy taki jest?

Album otwiera singlowy "Restless". Utwór brzmi jak swoista wizytówka zespołu, miniaturka każdego oblicza New Order - miły rytm, podbity bas, delikatne gitarki, taneczne, nieprzeładowane elektroniką brzmienie. Dużo lepiej prezentuje się "Singularity" - mroczne, klawiszowe plamy prowadzące ten numer przebijają się przez szybko chodzącą gitarę, by gdzieś w środku uraczyć słuchaczy klimatem ze środka parkietu przy zgaszonych światłach. A wszystko pięknie przeniesione do drugiej połowy lat 80. To wrażenie potęguje jeszcze "Plastic" - na tle czystej, nie za szybkiej elektroniki Bernard Summer nieśpiesznie, jakby trochę nierówno prowadzi swój wokal. Już po tych trzech numerach nie można mieć wątpliwości, że słuchamy starego, dobrego New Order. Piękne nawiązania zarówno do najwcześniejszych płyt jak i do rozbujanego "Technique".

Kolejne numery to już delikatne zaskoczenie, bo zarówno w wesołym "Tutti Frutti" z gościnnym udziałem Elly Jackon z La Roux, jak i wybitnie tanecznym "People On The High Line" przeplata się nowoczesność z wycieczkami w stronę disco charakterystycznego dla końcówki lat 70. "Stray Dog" to niemal muzyczny żart, w którym na tle elektro-rockowych brzmień snuje się zachrypnięty głos zaproszonego na album Iggy Popa. "Academic" to już gitarowa wycieczka do czasów takich płyt jak "Get Ready" czy "Republic", a przy okazji jeden z absolutnie najjaśniejszych momentów na tym albumie. Mam wrażenie, że druga połowa albumu, przez mnogość nawiązań, przez gości, przez czasami nadmierne łączenie stylów, wymyka się nieco widocznej wyraźnie w pierwszych numerach szufladce z napisem "New Order". Bynajmniej nie traktuję tego jako zarzut, przeciwnie - zespół udowadnia, że pomimo statusu legendy, i po paru latach milczenia, bez muzycznego mózgu w postaci Petera Hooka, ciągle ma coś ciekawego i świeżego do zaproponowania.

Można mieć też wrażenie lekkiego, aranżacyjnego przesytu, jakby zespół chciał tak dopieścić album, że momentami przedobrzył. Ale pomimo stosowania mnogości brzmień, łączenia stylów, nie zawsze oczywistych patentów, to wciąż New Order, z nową, dobrą muzyką. Z jednej strony jest niemal zachowawczo - zespół miesza charakterystyczne dla siebie dźwięki, do których przyzwyczaił słuchaczy przez lata, z drugiej mamy jednak świeżość, taneczne brzmienia ubrane w mroczny, gitarowy płaszczyk, troszkę odlotów, jednak bez silenia się na wielkie eksperymenty.

Mimo że album trwa ponad godzinę, nie dłuży się ani przez chwilę, nie nudzi, nie smęci. Mnogość brzmień, czar lat 80. - nowy porządek stworzony z dobrze znanych elementów i domieszki nowych, interesujących brzmień. Nowych fanów tą płytą zespół raczej nie zdobędzie, ale starzy wielbiciele powinni być w pełni usatysfakcjonowani. Jedna z mocniejszych płyt w dorobku New Order i jedna z najciekawszych tegorocznej jesieni, a może i całego roku.

Rafał Chmura

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
25.9.2015

Wydawca:
Mute Records

Lista utworów:

1. Restless
2. Singularity
3. Plastic
4. Tutti Frutti
5. People on the High Line
6. Stray Dog
7. Academic
8. Nothing but a Fool
9. Unlearn This Hatred
10. The Game
11. Superheated

Informacje o wykonawcy

New Order

Inne recenzje płyt wykonawcy

New Order - Lost Sirens
New Order „Lost Sirens &rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Janusz Matysiak
New Order - Waiting For The Sirens' Call
New Order „Waiting For The Sirens' Call&rdquo
Ocena: 22222 (2)
Autor: Aleksander "Malkavian" Stępień
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.