Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Bryan Adams „Get Up”

27 Listopada 2015

Bryan Adams, chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych Kanadyjczyków, wydał kolejny album, zatytułowany "Get up". Oficjalna premiera odbyła się w październiku tegoż roku. Jest to już czternasta pozycja w dyskografii artysty. Producentem płyty został Jeff Lynne, który dość silnie wpłynął na całokształt materiału, w pisaniu piosenek zaś partycypował długoletni współpracownik Adamsa - Jim Vallance.

Album rozpoczyna niezwykle przebojowy kawałek, promujący całą płytę już od sierpnia, zatytułowany "You Belong To Me". Wydaje się, że ta piosenka powstawała nie tylko z myślą o starych, wiernych fanach, ale i o nowych słuchaczach, których świeżość i krzepkość brzmienia w tym utworze może zaintrygować. Owa intrygująca nuta zasadza się na prostej, acz ciekawej - jak na każdy hit przystało - melodii, która, wygrana na gitarze, rozpoczyna kawałek i wybija tempo przez pozostałą część utworu. Styl muzyczny, który mocno się tu nasuwa może sugerować, że w chwili tworzenia autor utworu był pod silnym wpływem pewnych czterech Panów z Liverpoolu (tak, tak, tych od Beatlemanii), co warto zapisać na plus - w końcu dobrze uczyć się od najlepszych. W podobnym, intensywnie rockowym stylu, utrzymany jest kolejny utwór "Go Down Rockin'".

Niestety, świeży powiew z nowego albumu Bryana Adamsa tutaj lekko stopuje. Następny, "We Did It All", stanowi powrót do tego, w czym artysta chyba czuję się najlepiej. Zatem tempo zdecydowanie się uspokaja, a wspomniani wyżej świeżo przyciągnięci fani, mogą poczuć pewną monotonię dźwięku. Ciekawie zabrzmi dopiero "Don't Even Try", z wciągającym gitarowym intro. Kolejny raz "stylowo" muzyka przyciąga mnie w klasyczne, dobre brzmienia z pod znaku The Beatles, jakkolwiek o trochę bardziej nowoczesnym sztychu. "Thunderbolt" stanowi kolejną ciekawą odsłonę najnowszej twórczości Adamsa. Słychać przeszywający, ostry dźwięk lead gitary oraz mocny overdrive w tle, co daję utworowi dość fajny wydźwięk w stylu - powiedziałabym wręcz - brytyjskiego indii rocka. Podobne wrażenie nasuwa "Brand New Day". Po 9-ciu dość intensywnych kawałkach następuję moment na wyciszenie w postaci aż 4 wersji akustycznych ("Don't Even Try", "We Did It All", "You Belong To Me", "Brand New Day"). Nie sądzę, by był to dobry pomysł. Wokal artysty, pozbawiony ściany dźwięku w tle, brzmi niezbyt ciekawie - sprawia wrażenie zmęczonego i wręcz siłą wydartego gardła.

Album zdecydowanie miał na celu pokazanie młode, przebojowe ego artysty, który wciąż ma w sobie rockową krzepę mogącą porwać ogromne rzesze fanów. Bryan Adams jest typem muzyka, który nie lubi zbyt wiele eksperymentować z materią muzyczną. Artysta chętnie trzyma się raz wypróbowanych melodii. "Get Up" to kolejny album, który ukazuje pewien trend w twórczości Adamsa, inspirowany latami 60.. Rozkręcenie przesterowanych gitar i momentami naprawdę żywe tempo oraz ciekawe riffy nadają płycie lekko alternatywny wydźwięk, zahaczający nawet o klimaty rockabilly, jak choćby w przypadku "You Belong To Me". Artysta zdecydowanie daje znak publiczności, że nie przechodzi na muzyczną emeryturę, przeciwnie - przeżywa drugą młodość (czyżby młoda modelka i krzyczący czerwony napis na okładce były odpowiednikiem czerwonego ferrari z piękną partnerką na bocznym siedzeniu?). Jak muzyk sam dodaje w wywiadzie dla Reuters: "Music is always the top of the heap. I'm not going to quit my day Job (Muzyka jest zawsze na topie. Nie zamierzam porzucić mojego zajęcia)."

Martyna Kucińska

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
16.10.2015

Wydawca:
Universal Music

Lista utworów:

1. You Belong to Me
2. Go Down Rockin'
3. We Did It All
4. That's Rock and Roll
5. Don't Even Try
6. Do What Ya Gotta Do
7. Thunderbolt
8. Yesterday Was Just a Dream
9. Brand New Day
10. Don't Even Try (acoustic version)
11. We Did It All (acoustic version)
12. You Belong to Me (acoustic version)
13. Brand New Day (acoustic version)

Informacje o wykonawcy

Bryan Adams

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.