Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


City and Colour „If I Should Go Before You”

20 Grudnia 2015

City and Colour to jednoosobowy projekt, za którym stoi kanadyjski multiinstrumentalista Dallas Green. Mogliście o nim przeczytać przy okazji naszej recenzji płyty "rose ave." duetu You + Me, którego był częścią. Formacja ma na koncie cztery długogrające albumy, "If I Should Go Before You" jest piąta. To całkiem bogaty dorobek, tymczasem w Polsce artysta jest poza pewnymi kręgami kompletnie nieznany. Nowa płyta może więc być kolejnym pretekstem do zmiany tego stanu rzeczy.

Dallas nagrywa swoją muzykę sam, choć nierzadko na jego płytach pojawiają się osobistości kanadyjskiej sceny indie jak Daniel Romano czy Spencer Burton. Tym razem jednak obyło się bez gości, choć brzmienie jest na tyle różnorodne, iż można mieć zupełnie inne wrażenie. Muzyka zawarta na nowym albumie ładnie wpisuje się w dotychczasowe emploi artysty, któremu - by nie przyszywać nic nie znaczącej łatki indie rockowca - trzeba oddać , że czerpie z wielu źródeł. Na "Should I Go Before You" jest podobnie - Green prowadzi nas ścieżkami alternatywnego folku, bluesa z nieodłącznym w przypadku indie nawiązaniem do country. Nad wszystkim unosi się duch rockowej wolności w dobieraniu środków wyrazu. Słowem - dużo tu wszystkiego, ale zawsze w ramach szeroko pojętej muzyki rockowej.

Zacznę od pewnego rodzaju zaskoczeń, bo tak też zaczyna się album. Monumentalny, trwający 9 minut "Woman" to chyba najbardziej oryginalne dzieło City and Colour, a na pewno najdłuższa piosenka projektu. Utwór napisany tak, by działał w zgodzie ze schematem, na którym oparte są wielkie rockowe hymny jak "Stairway To Heaven" Led Zeppelin, czy "November Rain" Guns'n'Roses. Piosenka rozwija się wraz z upływającymi minutami. Na początku pojawiają się pojedyncze dźwięki, wokal, delikatnie wchodzi sekcja. Utwór płynie, by w finałowej części wybuchnąć. Dallasowi udało się w tej jednej piosence nie tylko skupić to, co najlepsze we własnej twórczości, ale również przemycić nietypowe dla siebie rozwiązania, jak bardzo wyraźne tu sample czy beat. Już na początku dostajemy najlepszy utwór na płycie i choć przyznaję to bez bicia, na szczęście dalsza część albumu też jest dobra.

Jak wspomniałem, kolejne piosenki wydają się mieć nieco inne źródła. W "Mizzy C" i "Killing Time" dostajemy dość radiowy pop rock, z wiodącą rolą melodii. "Killing Time" poza refrenem zachwyca leniwą partią gitary w zwrotkach. Tytułowy "If I Should Go Before You" to oldschoolowy romantyczny utwór - powolny, refleksyjny, ale nie będący balladą. Gdybym miał podjąć próbę zaszufladkowania muzyki z nowego albumu City and Colour, pewnie musiałbym powiedzieć, że jest po prostu rockowa - nie indie, nie alternatywa, ale po prostu rock. Dużo tu gitary elektrycznej, używanej po rockowemu, wybrzmiewającej mocno. Mało za to klasycznych ballad, choć liryczności na pewno nie brakuje, choćby w utworze tytułowym, czy kończącym całość "Blood"."Wasted Love" to krótki szybki strzał. Bardzo rock'n'rollowy. "Runaway" dość nachalnie kojarzy się z twórczością R.E.M. - przez podobną melodykę oraz pracę gitary. Skoro już jestem przy skojarzeniach - fortepianowe tło w beatlesowskiej "Lover Come Back" przywodzi na myśl nie tylko słynną czwórkę, ale również Oasis.

Jednak nawet kiedy pojawiają się w głowie jakieś porównania do innych kapel, wiadomo, że nieuniknione, to osobisty rys nadaje tej muzyce głos Greena. Nie twierdzę, że jest to wokal w jakiś szczególny sposób oryginalny, ale z pewnością jest "jakiś". Dallas potrafi swojemu wysokiemu, czasem graniczącemu z falsetem śpiewowi nadać taką formę, że w połączeniu z muzyką brzmi nie tylko dobrze, ale też na swój sposób oryginalnie. Dzięki temu te piosenki mają "duszę", tak potrzebną w emocjonalnym z natury gatunku, jakim jest alternatywne granie z pogranicza muzyki akustycznej i indie rocka. No i co może równie ważne - nadaje piosenkom melodykę, która naprawdę może się podobać.

Dobre kompozycje (zdecydowana większość), przebłysk geniuszu ("Woman") oraz naturalne predyspozycje wokalne sprawiają, że "If I Should Go Before You" jest płytą skrojoną doskonale zarówno dla starych alternatywnych wyjadaczy szukających w muzyce większych wrażeń, jak i dla osób chcących spędzić pięćdziesiąt kilka minut w miły sposób, przy muzyce, której wcale nie daleko do bycia "radiową".

Dominik Zawadzki

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.10.2015

Wydawca:
Dine Alone Records

Lista utworów:

1. Woman
2. Northern Blues
3. Mizzy C
4. If I Should Go Before You
5. Killing Time
6. Wasted Love
7. Runaway
8. Lover Come Back
9. Map of the World
10. Friends
11. Blood

Informacje o wykonawcy

City and Colour

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.