Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Foo Fighters „Saint Cecilia”

27 Grudnia 2015

Święta Cecylia to męczennica chrześcijańska, patronka śpiewu, muzyków. Ale to nie ona była bezpośrednią inspiracją do nazwania nowej epki Foo Fighters, która zawiera osiemnaście minut muzyki skomponowanej i nagranej w hotelu o nazwie, nomen omen, "Saint Cecilia" w Austin, w stanie Texas. Żeby było ciekawie, to epkę wydano 23 listopada, dzień po obchodzonym przez Kościół katolicki wspomnieniu świętej Cecylii. Celem opublikowania tej epki była chęć podziękowania fanom grupy za wsparcie okazane w czasie ostatnich dwóch lat i odbytej wówczas światowej trasy koncertowej. Premiera epki zbiegła się ponadto w czasie z tragicznym zamachem dokonanym przez muzułmańskich terrorystów w Paryżu (13 listopada 2015), toteż Dave Grohl postanowił zadedykować niniejsze wydawnictwo ofiarom i ich bliskim.

Jako że "Święta Cecylia" to zaledwie pięć niedługich, nagranych naprędce kompozycji, zespół postanowił udostępnić je fanom do darmowego pobrania ze strony internetowej, na której znajdują się listy Dave'a Grohla do fanów, przybliżające genezę powstania epki, a także odnośnik do strony, za pomocą której można wesprzeć finansowo rodziny ofiar zamachu.

Osiemnaście minut mija jak z bicza strzelił. Mamy na "Saint Cecilia" cztery energetyczne petardy i jeden wolniejszy kawałek. Otwierający epkę kawałek tytułowy porywa energią i przebojowością refrenu śpiewanego przy współudziale kolegów Grohla z zespołu. "Sean" króciuteńki kawałek pobrzmiewający niczym typowy amerykański punk dla deskorolkarzy niestety niczym się nie wyróżnia. Mój ulubiony na płycie, nie biorący jeńców "Saviour Breath" brzmi niczym hołd dla świętującego w tegoroczną wigilię siedemdziesiąte urodziny Lemmy'ego z Motorhead, który od lat młodzieńczych był dla Grohla muzycznym idolem. Pamiętacie kawałek "Shake Your Blood" Probot z gościnnym udziałem Lemmy'ego? To jakby znacznie szybsza wersja tego kawałka. Ballada "Iron Rooster" już za sprawą tytułu może budzić skojarzenia z Alice In Chains, i bynajmniej nie będą to skojarzenia bezpodstawne - akustyki i harmonizowane wokale w refrenie nakierowują nieco na trop Jerry'ego Cantrella i jego drużyny. Dodatkowego smaczku utworowi dodaje gościnny udział teksańskiego gitarzysty Gary'ego Clarka Jr. W ostatnim utworze na płycie "The Neverending Sigh" mamy powrót do szybszego łojenia i wpadający w ucho hałaśliwy i rozwrzeszczany refren.

Epka Foo Fighters "Saint Cecilia" to troszkę za krótkie wydawnictwo, żeby je oceniać. Niemniej, jest to kawałek całkiem udanej, aż wierzyć się nie chce, że tak szybko zmajstrowanej i nagranej, muzyki. W przypadku utworu tytułowego, "Saviour Breath" i "The Neverending Sigh" troszkę szkoda, że utwory te nie trafiły jednak na jakiś długograj. Rzecz wiadoma, że dla fanów Dave'a Grohla i Foo Fighters jest to pozycja obowiązkowa, tym bardzej, że jest do pobrania za darmo, i na dodatek opublikowaniu jej towarzyszyły bardzo szlachetne pobudki, bo nie dość, że zespół ładnie ukłonił się fanom, oddał hołd ofiarom zamachu terrorystycznego w Paryżu, to jeszcze zapewnił sobie dozgonną wdzięczność właścicielowi hotelu "Saint Cecilia" w Austin w Teksasie.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 0/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
23.11.2015

Wydawca:
RCA Records

Lista utworów:

1. Saint Cecilia
2. Sean
3. Savior Breath
4. Iron Rooster
5. The Neverending Sigh

Informacje o wykonawcy

Foo Fighters

Inne recenzje płyt wykonawcy

Foo Fighters - Wasting Light
Foo Fighters „Wasting Light&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Damian Ciura
Foo Fighters - Sonic Highways
Foo Fighters „Sonic Highways&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: mateusz.biegaj
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.