Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Daughter „Not To Disappear ”

9 Lutego 2016

Daughter to zespół zaliczany do szeroko rozumianej grupy indi rocka, nü-folku, indie alt-folku, czy też folku lub neo-folku. Cóż, dokładną klasyfikację pozostawiam innym. Zróżnicowane narodowościowo, brytyjsko- szwajcarsko- francuskie trio, swoją działalność rozpoczęło w 2010 roku, od koncertowania w londyńskich klubach. Jednak nie od razu zaistnieli na rynku fonograficznym. Pierwszy album "If You Leave" pojawił się w 2013 roku. Debiut zespołu świat muzyczny przyjął, jak to się mówi, entuzjastycznie. Znaczącym przejawem tejże aprobaty było przyznanie muzykom jeszcze w 2013, w ramach Independent Music Awards w Londynie, nagrody za najlepszy, niezależny album roku. Chociaż zespół pierwsze nagrania wydał samodzielnie, równocześnie nawiązał współpracę z wytwórnia 4AD, z którą kooperuje do dzisiaj, a która patronowała wydaniu obu long play'ów. Drugi krążek, "Not to Disappear", miał swoją premierę 15 stycznia 2016 r.

Wydanie nowego albumu poprzedziło pojawienie się dwóch singli, najpierw "Doing the Right Thing" (którego premierze towarzyszyło wydanie teledysku w niebagatelnej reżyserii Iaina Forsytha & Jane Pollard - tych samych, którzy zasłynęli ostatnio nagrodzoną produkcją "20 000 Days on Earth" z Nickem Cavem w roli głównej), a później "Numbers". Nad produkcją płyty, a także jej dźwiękowym kształtem czuwał Nicolas Vernhes. Po nagraniu "If You Leave" zespół warsztatowo nie spoczął na laurach, dzięki czemu nowa płyta przynosi głębsze, bogatsze brzmienie, które pokazuje już bardziej dojrzałe oblicze muzyków. Jak podkreśla sama Tonra - wokalistka Daughter, zespół chciał osiągnąć pełniejsze i ciekawsze brzmienie, niż tylko gitara i głos. Więc nastąpiło otwarcie na nowe eksperymenty dźwiękowe. Obok gitar, perkusji i damskiego wokalu, pojawia się na płycie dużo tajemniczych dźwięków, które nadają jej wibrujący i wielowymiarowy charakter. Materiał z "Not to Disappear", w porównaniu do poprzedniego krążka, zyskał bardziej dynamiczne, pochłaniające brzmienie, przy jednoczesnym zachowaniu dość refleksyjnej, momentami wręcz intymnej, atmosfery.

Płytę otwiera utwór zatytułowany "New Ways. Zastosowany tu efekt perkusji sprawia, że mamy wrażenie, iż muzyka odbija się o każdy kąt pokoju, w którym właśnie słuchamy płyty. Zaraz potem w tle pojawia się seria innych syntetycznych brzmień, przez które jak brzytwa, przechodzi czysty, wyważony głos wokalistki. Jednak nawał nowych brzmień wydaje się momentami przytłaczający, tak jak np. w "Not to Disappear", gdy w partii refrenu można odnieść wrażenie, że rozmyta, chaotyczna gra perkusji wymknęła się z pod kontroli. "Mothers" - utwór o minimalistycznym brzmieniu gitar z przyjemnym pogłosem w tle, przez zastosowanie bogatej palety subtelnych dźwięków elektroniki trzyma słuchaczy w pewnym napięciu i niepewności aż do końca. Finał jednak znowu zostaje nieprzyjemnie rozmyty przez zamęt wprowadzony przez perkusję. Swoim numerem jeden na płycie mianuję "No Care". Dynamiczny, odmienny stylistycznie od reszty, utwór o bardzo bogatej fakturze brzmieniowej, osnuty wokół chwytliwego, ciekawego riffu. Nawet perkusja pozostaje w karbach rozsądku, przyjemnie nadając pulsujący rytm całości. Innym ciekawym kawałkiem jest "Numbers", rozpoczynający się od głuchych uderzeń bębna i wypełniony nieuchwytnymi teksturami dźwięku, które hipnotyzują swoją różnorodnością.

Podsumowując, płyta nie zrewolucjonizuje przestrzeni muzyki alternatywnej, jednak jest warta uwagi. Młodzi muzycy przygotowali ją starannie, nie ustrzegając się jednak pewnych błędów. Mimo to, "Not to Disappear" absorbuje swoją różnorodną barwą, pokazując, że członkowie Daughter to otwarci i wciąż ewoluujący muzycy.

Martyna Kucińska

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
15.1.2016

Wydawca:
4AD

Lista utworów:

1. New Ways
2. Numbers
3. Doing the Right Thing
4. How
5. Mothers
6. Alone / With You
7. No Care
8. To Belong
9. Fossa
10. Made of Stone

Informacje o wykonawcy

Daughter

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.