Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Villagers „Where Have You Been All My Life?”

24 Lutego 2016

The Villagers, prowadzeni przez swego lidera, Conora O'Briena, zdążyli dotąd nagrać trzy długogrające płyty. Albumy ochoczo przyjęła krytyka (pojawiło się nawet kilka nominacji do niezależnych nagród) oraz fani - zwłaszcza w rodzimej Irlandii. Tym razem muzycy postanowili odświeżyć nieco własne piosenki i nagrać niektóre raz jeszcze, w nowych - ale nie rewolucyjnych - aranżacjach. W dodatku całość została zarejestrowana "na setkę", w jeden dzień.

Przyznam się, że przed przesłuchaniem płyty "Where Have You Been All My Life?" twórczości zespołu nie znałem. Pobieżny "rzut ucha" na wcześniejsze dokonania kwintetu pozwolił mi dojść do subiektywnego wniosku, że pierwotne wersje nie różniły się bardzo, od tych zaserwowanych nam A.D. 2016. Niemniej, dla fanów to pewna ciekawostka, a dla tych, którzy pragną poznać twórczość dublińczyków, dobry punkt wyjścia. Jeśli rozpatrywać muzyczną zawartość "Where Have You Been All My Life?" bez odnoszenia się do kontekstu przeszłości i ciągłych porównań z pierwowzorami, dostajemy po prostu zestaw interesujących, a miejscami urzekających piosenek.

Na pewno całość została aranżacyjnie ujednolicona i album nie brzmi jak zbiór przypadkowych utworów - czemu oczywiście pomogła niemal koncertowa otoczka. Dostajemy zatem garść zgrabnych indie/neo folkowych piosenek, albo - jeśli wolicie - ambitny akustyczny pop, który stawia na nastrój. Istnieje oczywiście obawa, że w dość jednolitym graniu, w dodatku podanym w onirycznym sosie, mogą drzemać pokłady nudy. Na szczęście wątpliwości uciekają, gdy do głosy dochodzą po prostu ładne melodie i intrygujące dźwiękowe smaczki.

Każdy pewnie z zawartego na "Where Have You Been All My Life?" zestawu wskaże inną piosenkę, ale jeśli któreś mnie poruszyły dogłębnie, to niech to będzie delikatna "Courage" albo "The Soul Serene", z refrenami unoszącymi nas do lepszego świata. Może się też podobać utwór "The Waves", rozbudowany i wielowątkowy, z partiami typowymi dla folkowej muzyki lat 60. (wyraziste dźwięki akustycznej gitary), ale i z pewnymi psychodelicznymi odlotami. Sporo subtelnych gitar, trochę klawiszy, czasem melotron, a dla urozmaicenia chociażby dęciaki - jak w "So Naive", gdzie obok klasycznych, prostych dźwięków gitary i rozmarzonego klimatu, pojawia się klarowne solo na trąbce, przypominające cool jazzowe płyty Milesa Davisa. A wszystko to podane ze smakiem, czemu niewątpliwie przyczynił się też producent płyty, Richard Woodcraft (współpracujący wcześniej m.in. z Radiohead).

Muzyka, która nikogo nie próbuje "wziąć siłą", nie potrzebuje milionowych teledysków, dziwnych akcji promocyjnych. Przyda się za to przygaszone światło, spokojny wieczór i otwarte serce. The Villagers bardzo przyjemnie smęcą i wprowadzają nutę nostalgii do wrzaskliwego świata. "Where Have You Been All My Life?" to płyta do posłuchania, a miejscami zasłuchania się.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
8.1.2016

Wydawca:
Domino Records

Lista utworów:

1. Set the Tigers Free
2. Everything I Am is Yours
3. My Lighthouse
4. Courage
5. That Day
6. The Soul Serene
7. Memoir
8. Hot Scary Summer
9. The Waves
10. Darling Arithmetic
11. So Naive
12. Wichita Lineman

Informacje o wykonawcy

The Villagers

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.