Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Suede „Night Thoughts”

3 Marca 2016

Co za wspaniałe otwarcie! Orkiestrowy początek płyty "Night Thoughts" w postaci utworu (a właściwie pierwszej jego części) "When You Are Young" robi olbrzymie wrażenie i zaostrza apetyt na więcej. Według znanej maksymy Alfreda Hitchcocka, trzymające w napięciu dzieło powinno się rozpocząć od trzęsienia ziemi - Suede najwyraźniej wyznają tę zasadę. Przeszywające dźwięki smyków chwytają za serce i nie pozostawiają nikogo obojętnym. A kiedy zaraz potem pojawia się dudniąca perkusja, melancholijny klimat - może trochę "bondowski" - i zawodzący, lekko teatralny głos Bretta Andersona, od razu wiadomo, że jesteśmy w domu.

Czy jednak aby na pewno mamy do czynienia z klasycznym produktem marki Suede? Być może to płyta dużo bardziej rozmarzona i senna, niż klasyczne wydawnictwa grupy, choć i tutaj pojawiają się piosenki charakterystyczne dla ich elektryczno/glamowo/britpopowego stylu. Takie kawałki jak singlowe "No Tomorrow", albo "Like Kids" przeniosą was wprost do czasów świetności brytyjskiej sceny - to jednocześnie najmocniejsze rockowe akcenty na płycie, oczywiście szalenie melodyjne i brytyjskie do szpiku kości. Mówiąc wprost - sprawnie działający muzyczny wehikuł czasu przeniesie was do Londynu połowy lat 90. Ja nonszalancki klimat ówczesnej britpopowej sceny lubiłem, więc poczułem się błogo.

Ale to nie jedyne tropy. Pulsujący bas i metalicznie brzmiąca gitara w "Outsiders" zanurzona jest z kolei w nowofalowym sosie. Troszkę żwawiej przygrywają nam panowie w "What I'm Trying to Tell You" - a to zaśpiewane na koniec "lalala", rozbraja swą bezpretensjonalnością. Przeważają jednak klimaty smutne, depresyjne (także tekstowo), pełne zadumy - na szczęście jednak nie nudy, choć pewnie część osób się z tym nie zgodzi. Ale tak to już bywa z muzyką zroszoną angielską mżawką - nie pasuje ten klimat każdemu. Nostalgiczna gitara i dźwiękowa przestrzeń jak ze snu w "Pale Snow". Oniryczny, lekko baśniowy walc w postaci "Tightrope". Pełen czaru (ach, ta gitara Richarda Oakesa!) i patosu utwór "The Fur and the Feathers", czyli doskonały finał.

Jasne, to wszystko porusza się gdzieś na granicy tego, co można by było określić terminem "manieryczny". Falsety i pełen bólu głos Andersona równie dobrze może kogoś drażnić. Jeśli ktoś miał już wcześniej problem, by przyjąć Suede z całym dobrodziejstwem inwentarza, pewnie pozostanie nieprzekonany. Niemniej, wypada chociaż spróbować zanurzyć się w ten dźwiękowy świat. Mnie płyta "Night Thoughts" oczarowała.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
22.1.2016

Wydawca:
Suede Ltd.

Lista utworów:

1. When You Are Young
2. Outsiders
3. No Tomorrow
4. Pale Snow
5. I Don't Know How to Reach You
6. What I'm Trying to Tell You
7. Tightrope
8. Learning to Be
9. Like Kids
10. I Can't Give Her What She Wants
11. When You Were Young
12. The Fur and the Feathers

Informacje o wykonawcy

Suede
www.suede.co.uk

Inne recenzje płyt wykonawcy

Suede - Bloodsports
Suede „Bloodsports&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Janusz Matysiak
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.