Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Soul Asylum „Change of Fortune ”

5 Kwietnia 2016

Bądźmy szczerzy - nawet jeśli ktoś nie kojarzy nazwy zespołu, to nie ma osoby, która nie słyszałaby "Runaway Train". Ten nagrodzony m.in. Grammy megaprzebój pozwolił zespołowi na chwilę zagościć w piosenkowym mainstreamie, ale też okazał się być swego rodzaju klątwą - ze świecą bowiem szukać osób znających więcej numerów Soul Asylum. Tymczasem panowie grają nieprzerwanie już od ponad trzydziestu lat i mimo, że doświadczyli niemal całkowitej zmiany składu nie poddają się zmieniającym się modom i nieustannemu upływowi czasu, grają własną, nacechowaną country i grunge'm wersję rockandrolla. W swojej ojczyźnie mają status jednego z prekursorów grunge. W muzyce słychać wyraźnie, że lubią wracać do czasów podartych jeansów i flanelowych koszul, ale też nie obce są im południowe klimaty. "Change of Fortune" to już jedenasty album w dorobku grupy. Co na nim usłyszymy?

Ja słyszę jedną wielką podróż. Fajną, trochę nostalgiczną, długą wycieczkę przez amerykańskie bezdroża, z przystankami w podrzędnych knajpach ze striptizem i tanią whiskey. Początkowo jest dużo luzu, radości i swobody. Pierwsze odcinki tej wędrówki mijają jak z bicza strzelił. Po prostu wsiadamy razem z kapelą do zdezelowanego cadillaca, starujemy z Minneapolis, odpalamy "Supersonic", który jest jakby podsumowaniem całej dotychczasowej kariery Soul Asylum, i gonimy gdzie oczy poniosą, bez mapy, planu i ściśle określonego celu. Raz czy dwa pojedziemy w stronę Seattle, o czym świadczą czytelne nawiązania do Soundgarden i całej klasycznej sceny Seattle w "Can't Help It" czy "Cool", by nagle zawrócić do Luizjany i posłuchać skocznego, naznaczonego country "Moonshine". A później kierujemy się na Nowy Jork ("Make It Real"), odbijamy znowu na południe, żeby powspominać klasyków takich jak Tom Petty ("Don't Bother Me") i dalej w stronę Los Angeles, bo zaświeciły się w głowie inspirację kalifornijskim graniem ("Dealing). Ile ciekawych regionów w Ameryce - tyle muzycznych odniesień na "Change Of Fortune". Blues, hard rock, czasami domieszka soulu, dużo country americany, sporo grunge.

Ale Ameryka jest wielkim krajem i taka podróż może trochę dawać się we znaki i zacząć nużyć. Po przejechaniu paru odcinków, do tej pory szerokie, niezatłoczone szosy stają się nieco wyboiste. Zaczyna panować coraz większy ruch. Jazda już nie sprawia tyle frajdy, od baru do baru coraz dalej, a jak już na jakiś trafimy to łatwiej w nim o ścieżkę proszku i cios w zęby, niż szklaneczkę bourbona. Mimo to, wycieczka jedzie dalej, nie za bardzo wiadomo już dokąd. Widzimy jeszcze kamieniste horyzonty pustej Arizony - nostalgiczny, nacechowany southern rockiem "When I Seel You" - ale dokąd dalej? Po pokonaniu paru ładnych mil, kolejny cel tej podróży gdzieś się zamazał. Czuć już zmęczenie, radocha z jazdy gdzieś umknęła - nijaki, wymuszony "Morgan's Dog" - ale nie poddajemy się i jedziemy dalej. Nieważne gdzie. Jedziemy dopóki mamy paliwo, dopóki silnik dyszy, bo auto już nie najnowsze, a i dowódca tej wycieczki nie jest młodzieniaszkiem. Ale stara się trzymać fason i ciągle opowiada prostym, czasem ironicznym językiem o tym, że życie mimo że niełatwe, jest jednak piękne.

I tak oto przejechałem z zespołem kawałek kraju. Jestem trochę zmęczony, niedomyty oraz niedopity. Mam potargane włosy i trochę piachu między zębami. Pod koniec tej wycieczki, myślami uciekałem gdzieś do wielkiego zatłoczonego miasta. Oczami wyobraźni widziałem mojego przewodnika, samotnego faceta z gitarą, zagubionego gdzieś w tłumie na peronie i czekającego na swój "Runaway Train". I mimo, że przecież był tutaj, prowadził cadillaca, miałem wrażenie, że tęskni za tym pociągiem i nieco innym rodzajem podróży. Wiedziałem jedno - że w co by nie wsiadł i dokąd nie jechał, naprawdę kocha te swoje wycieczki i nigdzie za długo nie zagrzeje miejsca. Podróż się skończyła. Byłem znużony, trochę zagubiony i zdezorientowany. Ale koniec końców - było fajnie.

Rafał Chmura

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
18.3.2016

Wydawca:
Entertainment One

Lista utworów:

1. Supersonic
2. Can't Help It
3. Doomsday
4. Ladies Man
5. Moonshine
6. Make it Real
7. When I See You
8. Dealing
9. Don't Bother Me
10. Morgan's Dog
11. Change of Fortune
12. Cool

Informacje o wykonawcy

Soul Asylum

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.