Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


James „Girl At The End Of The World”

18 Kwietnia 2016

Zespół James pochodzi z Manchesteru i działa na brytyjskiej scenie od 1981 (wliczając w to kilkuletnią przerwę). W tym czasie nagrał kilkanaście długogrających płyt i próbował rożnych stylistyk. Najnowszy album, zatytułowany "Girl At The End Of The World", można uznać za muzyczną podróż po brytyjskiej scenie ostatnich dziesięcioleci. Najprościej nazwać ich piosenki podszytym retro elektroniką britpopem. Znajdziemy tutaj tropy prowadzące nas od new wave i disco lat 80., poprzez scenę "madchesterską", aż po nowe, indie popowe inspiracje. Zestaw kawałków, które otrzymujemy, jest jednak nierówny.

Początek płyty jawi się jako obiecujący. "Bitch" od razu przyciąga uwagę basowo-syntezatorowym riffem, który wpada w ucho wraz z chłodną, ejtisową melodyką. Podobnie ma się rzecz z lekką plastikowym, ale podanym z wdziękiem utworem "To My Surprise". Dużo na albumie klawiszowych plam i retro elektroniki, czasem w wydaniu nastrojowym (by wymienić "Dear John"), czasem tanecznym ("Catapult"). Można oczywiście się spierać czy w tym romantycznym i spokojnym wydaniu ("Attention" i "Feet Of Clay") zespół nie wypada nazbyt sennie. Mnie przekonuje bardziej utrzymana w duchu muzyki The Killers, pop-rockowa, żywa i przestrzenna "Surfer's Song". Całkiem fajnie brzmią też z lekka folkowe, chóralne zaśpiewy w "Nothing But Love".

Ciekawiej robi się pod koniec albumu. Skoczny i pełen intrygujących dźwięków, a do tego zaśpiewny po francusku kawałek "Alvin" może się podobać. Podobnie jak bliski radośniejszej stronie twórczości The Cure "Walking". Jak napisałem - zbiór to tyleż ciekawy, co nierówny. Jednak nawet jeśli mamy wrażenie, że gdzieś to już wszystko słyszeliśmy, to James wypadają na "Girl At The End Of The World" przekonująco i mimo swego długiego stażu oraz korzystania także z retro środków wyrazu, wpisują się dobrze w ramy współczesnej brytyjskiej sceny. Rzecz do posłuchania, choć pewnie nie do zachwycenia.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
18.3.2016

Wydawca:

Lista utworów:

1. Bitch
2. ToMy Surprise
3. NothingBut Love
4. Attention
5. DearJohn
6. FeetOf Clay
7. Surfer’sSong
8. Catapult
9. MoveDown South
10. Alvin
11. Waking
12. GirlAt The End Of The World

Informacje o wykonawcy

James

Inne recenzje płyt wykonawcy

James - La Petite Mort
James „La Petite Mort&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Konrad Olejnik
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.