Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Jeff Healey „Heal My Soul”

29 Kwietnia 2016

O znakomitym gitarzyście rodem z Kanady usłyszałem pierwszy raz w smutnych okolicznościach, a mianowicie - czytając wiadomość o jego śmierci. Przeżył zaledwie 41 lat (trzech tygodni brakło do 42 urodzin), a 25 marca bieżącego roku skończyłby równe 50 lat. Nowotwór prześladował Kanadyjczyka przez całe życie. Niezwykle dotkliwie doświadczył go zaraz po urodzeniu. Z powodu siatkówczaka, fachowo zwanego retinoblastomą, chirurdzy nie mieli innego wyjścia, jak amputować rocznemu chłopcu obie gałki oczne, skazując go przy tym na potworną niepełnosprawność, jaką jest ślepota. W przypadku Healeya wyboru nie było - albo życie w ciemności, albo śmierć. Jeff Healey jednak tę niepełnosprawność okiełznał - był gitarzystą, wokalistą, grał koncerty (partnerował na scenie takim gigantom jak Steve Ray Vaughan czy Ian Gillan), miał żonę i dzieci, a nawet wystąpił w filmie "Wykidajło" u boku także przedwcześnie zmarłego z przyczyn nowotworowych Patricka Swayze.

Do dziś pamiętam szok i niedowierzanie, jakiego doznałem, gdy przeczytawszy newsa o jego śmierci, wyszukałem w internecie filmik, na którym Healey z zespołem wykonywał swój utwór "See The Light". Pomyślałem sobie, że jest to niemożliwe, aby będąc całe życie niewidomym, tak wymiatać na gitarze. Healey robił to też zupełnie po swojemu - grał na siedząco, trzymając płasko gitarę na kolanach - w momentach kulminacyjnych podrywał się z krzesełka, i niemal w amoku, na stojąco, grał swoje szalone solówki, po czym wymacywał dłonią krzesełko, zasiadał i grał dalej. Tworzył własne kompozycje, ale i śmiało sięgał po cudze utwory (jak pięknie przerobił "While My Guitar Gently Weeps" Beatlesów!). W ciągu niedługiego życia nagrał sporo albumów - dodajmy, że nie tylko blues rockowych - Jeff kochał jazz i ma na koncie również kilka płyt w tej stylistyce.

"Heal My Soul" to wydany na pięćdziesięciolecie urodzin nieżyjącego gitarzysty album pośmiertny z premierowymi, studyjnymi utworami. Część z nich to kompozycje współtworzone przez samego Jeffa, a część to utwory cudzego autorstwa. I choć zawartością tej płyty są kompozycje, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego, nie odbiegają wcale poziomem czy jakością od jego poprzednich dokonań. Utwory z płyty można podzielić na te, w których Jeff daje czadu, sypiąc solówkami jak z rękawa oraz na utwory lżejsze i balladowe. Wrażenie robi singlowy i wpadający od razu w ucho "Daze Of The Night", a także następujący po nim, przesiąknięty duchem Hendriksa, a zwłaszcza jego zamiłowaniem do efektu wah-wah - "Moodswing". "Please" obfituje w partie solowe, które wręcz wyrywają z butów. Powalających solówek jest tu bez liku, podobnie z melodiami - już przy pierwszym przesłuchaniu uwodzi dzięki swojej chwytliwości "Love In Her Eyes". Niesamowitym, wręcz funkowym groovem Jeff raczy słuchaczy w przeróbce utworu Alberta Collinsa "Put The Shoe On The Other Feet". Nieco złowieszczo robi się w blues rockowym "Temptation" (solowe dzieło Healeya). Jest także kilka utworów lżejszego kalibru, w tym ballad, do których Kanadyjczyk zawsze miał smykałkę. Wyróżnia się bardzo sympatyczny utwór "Baby Blue" oraz podpisany wyłącznie nazwiskiem Healeya - zdominowany przez gitarę akustyczną "All The Saints". Piosenką lekką i przyjemną jest "Kiss The Ground You Walk On". Ciekawie rozkręca się "Under The Stone" od niemal wyłącznie wokalnych zwrotek po energetyczny refren z gitarami.

"Heal My Soul" to niezwykle miła niespodzianka, a przy tym kawał wspaniałej muzyki. Nie podejrzewałem, że Jeff Healey będzie w stanie zaskoczyć zza grobu tak znakomitymi kompozycjami. Przy ostatniej piosence, nie bez powodu umieszczonej na końcu płyty, czyli "The Last Time" poczułem odczucie lekkiego niedosytu. Nie żeby była to zła piosenka - wręcz przeciwnie, jest to jedna z największych pereł albumu. Sam jej tytuł nasuwa wniosek, że to prawdopodobnie ostatni utwór z gitarami i głosem Jeffa. Niemniej mam nadzieję, że nie jest to koniec - jeżeli są jeszcze jakieś nieopublikowane kompozycje w archiwach, to mam wielką nadzieję, że zostaną one odpowiednio podrasowane i opublikowane.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
25.3.2016

Wydawca:
Provogue

Lista utworów:

1. Daze Of The Night
2. Moodswing
3. Baby Blue
4. I Misunderstood
5. Please
6. Love In Her Eyes
7. Temptation
8. Kiss The Ground
9. All The Saints
10. Put The Shoe On The Other Foot
11. Under A Stone
12. It's The Last Time

Informacje o wykonawcy

Jeff Healey

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.