Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Methyl Ethel „Oh Inhuman Spectacle”

25 Czerwca 2016

Pochodzący z przedmieść australijskiego Perth zespół Methyl Ethel, to dziecko Jake'a Webba. Kompozytor i autor tekstów wszystkich zawartych na płycie piosenek, a zarazem wokalista i gitarzysta, zaprosił do współpracy dwójkę muzyków (perkusistę Chrisa Wrigtha i basistę Thomasa Stewarta) i postanowił pograć na poważnie, wychodząc ze swą muzyką do szerszego grona słuchaczy. Kapela stopniowo pięła się po szrzeblach popularności - od małych koncertów i obecności w lokalnych rozgłośniach radiowych, po branżowe nagrody i wizyty w Stanach Zjednoczonych i Europie. Teraz przyszła pora na zrobienie szumu na indie popowej scenie wypuszczonym w świat albumem.

Debiutancka płyta, zatytułowana "Oh Inhuman Spectacle" - dostępna wcześniej w wersji cyfrowej - doczekała się w końcu wydania na nośnikach "fizycznych". I nic dziwnego, że Methyl Ethel trafił pod skrzydła kultowej wytwórni 4AD, bo muzyka tercetu ma wiele wspólnego z zarysowanym przez dziesięciolecia charakterystycznym artystycznym profilem tej stajni. Popowe, ale nie błahe melodie - czasem z lekkim powiewem retro - nowofalowa przestrzeń i "chłodna produkcja" oraz uduchowiona atmosfera. A do tego niezwykły głos Webba! Słuchając jego kontratenoru, trudno miejscami uwierzyć, że nie słyszymy kobiecego wokalu.

Zawartość płyty jest co najmniej intrygująca. "Idée Fixe" wita nas klimatem jakby żywcem wziętym z płyt projektu This Mortal Coil - bas nadaje całości energii, a gitara pozwala piosence odlecieć. Pobudzająca senność? Taki ukułem sobie termin i zdaje się pasować on do muzyki Methyl Ethel, niejednoznacznej i trudnej do zdefiniowania. Romantycznie zawodzi nam Jake w utworze "Twilight Driving", który może się podobać dzięki gitarowemu, wpadającemu w ucho refrenowi oraz zmysłowym dźwiękom saksofonu. Balladowy, ale nie banalny "Rogues" nasycony jest duchem klasycznej, europejskiej piosenki. Podobny klimat mają też "Obscura" i "Artificial Limb" - choć zdaję sobie sprawę, że niektórym może nie pasować maniera gwiazdorskiej divy, jaką przybiera w swym wokalu Webb. Nowofalowy, atmosferyczny, ale podany z rockowym nerwem "Shadowboxing" to też strzał w dziesiątkę. Leniwym oniryzmem ocieka intrumentalny "Depth Perception", a "Unbalancing Act" wciąga swym plemiennym nerwem i programową monotonią. "Sweet Waste" natomiast przynosi nam soulowe rozmarzenie i mocny puls basu, podany w nowoczesnej aranżacji, stawiającej na przestrzeń. A "Everything As It Should Be" zamyka płytę balladowym, ale jednocześnie dosyć mrocznym i chłodnym powiewem.

Czy to płyta, która zasłużyła na 5 gitar? No cóż, ta "pobudzająca senność" Australijczyków najwyraźniej na mnie zadziałała, choć to też wysoka ocena na zachętę, bo potencjał jest ogromny. Niewątpliwie płyta "Oh Inhuman Spectacle" udowadnia, że prostymi środkami, podanymi w trochę niekonwencjonalny sposób, można zdziałać wiele. Methyl Ethel niekoniecznie zbiera same entuzjastyczne recenzje. Może dzieje się tak dlatego, że w zalewie setek podobnych do siebie, smęcących zespołów, wbrew pozorom łatwo jest przeoczyć perłę. A oni rzeczywiście się wyróżniają.

W tamtym roku ekscentryczny artysta kryjący się pod nazwą Drab Majesty wydał znakomitą, utrzymaną w podobnych klimatach płytę, która przeszła kompletnie niezauważona. Szkoda, by kolejni debiutanci pozostali nieodkryci. To nie muzyka na wielkie stadiony, nic, co miałoby porwać niezliczone rzesze słuchaczy, ale jestem pewien, że piosenki Methyl Ethel poruszą wiele osób, zwłaszcza gdy do spotkania z nimi dojdzie w intymnych okolicznościach. Płyta "Oh Inhuman Spectacle" (biorąc oczywiście pod uwagę wszystkie wątpliwości) dołącza do ścisłej czołówki najciekawszych debiutów tego roku, a może i ostatnich lat.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.5.2016

Wydawca:
4AD

Lista utworów:

1. Idée Fixe
2. Shadowboxing
3. Rogues
4. To Swim
5.Twilight Driving
6. Depth Perception
7. Unbalancing Acts
8. Also Gesellschaft
9. Obscura
10. Artificial Limb
11. Sweet Waste
12. Everything Is As It Should Be

Informacje o wykonawcy

Methyl Ethel

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.