Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Bob Dylan „Fallen Angels”

7 Lipca 2016

Ci, którzy czekali z wypiekami na twarzy na nowe piosenki folkowego barda, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Bob Dylan, rok po wydaniu "Shadows In the Night", kontynuuje swoją przygodę z klasyką amerykańskiej piosenki. Czy to koniunkturalizm, jak niektórzy mu zarzucają, albo brak weny? Nie sądzę. Dylan sam jest przecież klasykiem i jednym z najczęściej przerabianych, przetwarzanych, cytowanych autorów piosenek w historii muzyki rozrywkowej. Nie musi udowadniać, że potrafi, bo świadczy o tym bogaty dorobek. Gdyby chciał natomiast jedynie poklasku, nagrałby płytę z bardziej rozpoznawalnymi piosenkami, zaaranżowanymi z większym rozmachem lub po prostu wybrałby na warsztat całkiem inny, komercyjny obiekt kowerowej adoracji. W tym momencie życia jeden z największych songwriterów postanowił zanurzyć się w smudze cienia i powspominać melodie ze swego dzieciństwa. Kto zabroni wielkiemu?

Muzyka nie musi przemawiać do nas hałasem, krzykiem, kontrowersją i sileniem się na innowacyjność. Może nam od czasu do czasu czule szeptać do ucha. Taki jest właśnie album "Fallen Angels" - stonowany, intymny, zmysłowy, przepojony spokojem. Nudny? Rozumiem, że będą takie głosy i nie protestuję przeciwko nim. Bob Dylan ponownie zaprasza nas do małego klubu, mieszczącego się gdzieś w bocznej uliczce miasta. Trwa próba. Kelner zmienia obrusy, wielki wiatrak łopocze, przeganiając upał sennego przedpołudnia, a uchylone okno otwiera się na ulicę, gdzie trotuarem przemykają eleganckie damy i dżentelmeni w kapeluszach. Nie jest to może wizja, która zauroczy wszystkich, ale na pewno znajdzie swoich amatorów.

Miło dla ucha łka gitara w "Young at Heart" (przywołującego klimat wycieczkowego rejsu po Karaibach) albo w "Melancholy Mood". Wśród tych błahych z pozoru brzdąkań, dźwięków - wydobywanych też techniką "slide" - i smyrających po bębnach miotełek, pojawia się jakiś miły dla ucha i duszy optymizm ("Polka Dots and Moonbeams"). W marszowym, ale nienachalnym, rytmie wybrzmiewa nam "On a Little Street in Singapore". Ciut żwawiej robi się przy "All or Nothing at All", albo w "That Old Black Magic", choć nic nie przebije niesamowitej wersji boskiej Elli Fitzgerald. Może się podobać lekki powiew country w "Skylark", albo rzewne dźwięki skrzypiec w "Maybe You'll Be There". A kiedy słucha się "All the Way" albo "It Had to Be You" oczyma wyobraźni widać elegancką parę, tańczącą w snującym się po parkiecie dymie.

Nie można odmówić Dylanowi konsekwencji i umiejętności doboru muzyków. I nawet zdarty, w końcu nie olśniewający głos wokalisty, ma na "Fallen Angels" swój urok. Całość została zaaranżowana i wyprodukowana tak, że brzmi spójnie i przekonująco - jakbyśmy ponownie przykładali ucho do starego, tranzystorowego radia i wieczorem, przy nastrojowym świetle, zanurzali się w świat klasyków z lat 40. i 50.

Czy to upojna wizja? Nie dla wszystkich zapewne. Zarzutem może być oczywiście fakt, iż w krótkim odstępie czasu Dylan powtarza pewną formułę i pomysł. Niemniej płyta "Fallen Angles" nie odbiega poziomem od poprzedniczki. Czy uda się Mistrzowi utrzymać uwagę słuchaczy? Czy w pewnym momencie ten muzyczny wehikuł czasu nie zacznie szwankować, a podróże do połowy zeszłego wieku, nie zaczną nas nużyć? Na razie szukajmy wyciszenia z pomocą piosenek zawartych na nowym albumie Boba Dylana.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.5.2016

Wydawca:
Columbia Records

Lista utworów:

1. Young at Heart
2. Maybe You’ll Be There
3. Polka Dots and Moonbeams
4. All the Way
5. Skylark
6. Nevertheless
7. All or Nothing at All
8. On a Little Street in Singapore
9. It Had to Be You
10. Melancholy Mood
11. That Old Black Magic
12. Come Rain or Come Shine

Informacje o wykonawcy

Bob Dylan

Inne recenzje płyt wykonawcy

Bob Dylan - Tempest
Bob Dylan „Tempest&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Maciej Madey
Bob Dylan - Shadows in the Night
Bob Dylan „Shadows in the Night&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.