Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Finntroll „Midnattens Widunder”

Finntroll jest fińską formacją mało znaną w naszym kraju. Założycielami Finntroll'a są Somnium (były członek Thy Serpent i Barathrum) oraz niejaki Katla. Po jakimś czasie dołączyli do nich także Dominator (Barathrum, Rapture), Ormy, Trollhorn i Tundra. Muzyka którą tworzą jest połączeniem folku i black metalu. Przyznacie, że to rzadko spotykana para.
Midnattens Widunder jest ich debiutanckim krążkiem wydanym w 1999 roku.

Album rozpoczyna Intro, jest to kompozycja klawiszowa, kolejny kawałek jest przedłużeniem utworu pierwszego, wchodzą gitary oraz perkusja jednak klawisze nadal są mocno obecne w muzyce. Mamy tu nieco black metalowych riffów ale całość jest bardzo melodyjna. Mniej więcej w połowie utworu słychać klaskanie w rytm muzyki, po chwili znów robi się ciężej. Słuchając tego albumu trudno się oprzeć wrażeniu, że muzyka prezentowana przez Finntroll jest po prostu folkiem, któremu nadano metalowe brzmienie. Trzecia ścieżka na CD rozpoczyna się szybką partią perkusji, jednak gitary nie podejmują tego motywu i całość zwalnia. Utwór ubarwiony jest w przerywniki grane na klawiszach, na tle których słychać czyjeś krzyki. Jest to jedna z cięższych i bardziej klimatycznych kompozycji.

Klimat wprowadzany przez ten album jest niesamowity. Słuchając muzyki Finntroll przed oczy sam ciśnie się obraz np. średniowiecznych biesiad. Coś wspaniałego.
Słuchając tego fokowego grania ma się czasami ochotę wstać i poskakać sobie w rytm muzyki, bo chociaż jest szybko, to jednak w granicach w których folk nadal brzmi jak muzyka ludowa. Całość bardzo rytmiczna i melodyjna.

Ciekawie zrobiony jest kawałek nr. 6 - Blodnatt, rozpoczynający się dźwiękami płonącego ogniska przy którym ktoś najprawdopodobniej ostrzy miecz, później jest jeszcze krótkie wprowadzenie zagrane na klawiszach i przychodzi czas na blackowo-folkowo-symfoniczne granie do końca utworu. Przeplatane szybkimi i wolnymi riffami.

Midnattens Widunder jako debiut wypada świetnie. Jest to przykład na to jak należy połączyć ciężkie metalowe brzmienie z prostą melodią ludową.

Mariusz "Consus" Kabała

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.1999

Wydawca:
Spikefarm/Walton Studios

Lista utworów:

Intro – 1:57
Svartberg (Czarna Góra) – 4:06
Rivfader – 4:09
Vätteanda (Gobliński Duch) – 4:35
Bastuvisan (Sauniana Piosenka) – 1:19
Blodnatt (Krwawa Noc) – 4:41
Midnattens Widunder (Potwory Nocy) – 4:40
Segersang (Śpiew Zwycięstwa) – 1:59
Svampfest (Grzybowa Uczta) – 2:03

Informacje o wykonawcy

Finntroll

Inne recenzje płyt wykonawcy

Finntroll - Nifelvind
Finntroll „Nifelvind&rdquo
Ocena: 3.53.53.53.53.5 (3.5)
Autor: Monika.Pyzio
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.