Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


D.A.R.K. „Science Agrees”

31 Lipca 2016

Ostatnia płyta Irlandczyków z The Cranberries, "Roses", która powstała po dłuższym mileczeniu formacji, była udaną pop rockową propozycją. Tym razem wokalistka grupy, Dolores O'Riordan, połączyła siły z Andy'm Rourke (znanym między innymi z występów w The Smiths, The Pretenders i z Sinead O'Connor) oraz z nowojorskim DJ-em i producentem, Ole Koretskym. Wypuszczona przez ten tercet - ochrzczony mianem D.A.R.K. - płyta "Science Agrees" jest intrygującym połączeniem muzycznych inspiracji i skojarzeń, które niosą z sobą macierzyste zespoły artystów. Album może zatem przypaść do gustu fanom tychże, jednocześnie trafiając do szerszego grona odbiorców.


Znaleźć można tutaj sporo dźwiękowych klimatów bliskich latom 80. - takie też były artystyczne założenia - co słychać zwłaszcza w wykorzystanej w kilku piosenkach retro elektronice. "Miles Away" przyciąga uwagę dyskotekowym beatem - taneczny charakter kompozycji miesza się tutaj z psychodelicznym rozmarzeniem, podobnie zresztą jak w lekko odlotowym "The Moon". Ejtisowe klawisze odzywają się wyraźnie w piosence "Gunfight", napędzanej przez dyskotekowy nerw - słychać w niej też niemal rapowy wokal Dolores. Nieco sampli w starym stylu znajdziemy w "High Fashion" - potwierdzenie, że obietnice złożenie hołdu elektronicznej muzyce sprzed dekad nie były gołosłowne.

Ale nie jest to płyta mechaniczna, odhumanizowywana, wyłącznie syntetyczna - emocje kryją się i w jej tekstach, i w melodiach. Stylistyka lat 80. ciekawie miesza się z przebojowym pop rockowym obliczem The Cranberries właśnie, co czuć chociażby w otwierającym płytę utworze "Curvy". Rytmicznie i chwytliwe wybrzmiewa "Steal You Away", a w rozmarzonym i zwiewnym kawałku "Chynamite" znajdziemy nawet folkową nutę. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pulsujące od basu i popowo rozmarzone "Watch Out", albo tajemnicze i wciągające "Underwater". Mnie natomiast chyba najbardziej spodobała się zamykająca album piosenka, "Loosen the Noose", która przywołuje mroczną i smutną atmosferę znaną z nowofalowych nagrań Bauhaus czy Siouxsie and the Banshees.

Jak już wspomniałem na początku, zamierzenia były takie, by wskrzesić elektroniczno-zimnofalowego ducha lat 80., z jego nostalgią i werteryzmem. Udało się to, choć jednocześnie całość wypada aktualnie i nie miałem wrażenia, bym obcował z czymś, co przypominałoby wywoływanie zaprzeszłych duchów minionej muzycznej epoki. Płyta formacji D.A.R.K. stanowi ciekawą propozycję dla tych wszystkich, którym nie jest obca zarówna alternatywa jak i popowa melodyka.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (2)
dodajdo

Komentarze

Jenny

17:18, 29-08-2016 | zgłoś

Loosen The Noose! :)

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.9.2016

Wydawca:
Pledge Music

Lista utworów:

1. Curvy
2. Chynamite
3. Gunfight
4. Steal You Away
5. High Fashion
6. Watch Out
7. Miles Away
8. The Moon
9. Underwater
10. Loosen the Noose

Informacje o wykonawcy

D.A.R.K.

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.