Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Evergrey „The Storm Within ”

4 Września 2016

Nagrany przed dwoma laty "Hymns For The Broken" był najlepszym albumem Szwedów z Evergrey od czasów krążków "Recreation Day" i "Inner Circle". Promujący tę płytę "King Of Errors" był tak dobry, że nie byłem w stanie i w sumie do dziś nie jestem w stanie się od niego uwolnić. Nim "Hymny" się ukazały, Tom S. Englund musiał borykać się z poważnymi problemami personalnymi w zespole, co odbijało się na ich płytach. Na szczęście, dwa lata temu wszystko się unormowało, ustabilizowało i "The Storm Within", będący dziesiątym krążkiem w dyskografii, cementuje dwudziestoletnią karierę tej jakże zacnej szwedzkiej kapeli.

Promujący i otwierający płytę utwór "Distance" jest kawałkiem, który mógłby spokojnie znaleźć się na poprzednim krążku. Jest to kompozycja spięta klamrą, podobne dźwięki fortepianu rozpoczynają i kończą utwór cechujący się mocnym, nieco urywanym, przywołującym nieco już zapomniany gatunek nu metal gitarowym riffem i typowym dla tego zespołu niezwykle emocjonalnym wokalem lidera i podniosłym także za sprawą klawiszy refrenem. Całość zostaje okraszona naprawdę pięknymi solówkami gitarowymi i żeńskim wokalem, za który odpowiada wspierająca zespół od lat żona Toma - Carina. Więcej miejsca dostaje ona w balladzie "The Paradox Of The Flame", bowiem Englundowie śpiewają w tym utworze, do którego powstał teledysk, w duecie. Nie jest to jedyny kawałek zaśpiewany z udziałem wokalistki - w dwóch numerach ("In Orbit" i "Disconnect") gościnnie udziela się Holenderka Floor Jansen z Nightwish. Siłą Evergrey były zawsze ciekawie aranżowane melodie i partie klawiszowe. Pod tym względem nie zawodzi drugi na płycie "Passing Through", w którym "parapet" jest niezwykle wyraźny, powiedziałbym, że kluczowy, choć gitarowego wymiatania i podwójnej stopy Szwedzi też tu nie poskąpili.

Z pewnością kilka numerów z tego krążka ma szansę sprawdzić się na koncertach, jak wspominany "Distance", czadowy "Astray" z piękną solówką gitarową, niezwykle melodyjne "The Lonely Monarch", "Someday" czy wymiatający wręcz "My Allied Ocean", który poraża wściekłością. Jest to najszybszy i najbardziej dynamiczny kawałek na płycie - pozbawiony zwolnień, ckliwych, bardziej lirycznych fragmentów - kompletna jazda na całego z rewelacyjnymi solówkami. Nieco mniej podobają mi się na tej płycie utwory bardziej liryczne, ballady, choć nie odmawiam im oczywiście uroku, to jednak jak na mój gust są one nieco przesłodzone, wręcz przelukrowane ("To Impossible" czy wspomniane "The Paradox Of The Flame"). Wcale bym nie rozpaczał, gdyby tych piosenek na płycie nie było, choć pewnie znajdą swoich zwolenników. O wiele bardziej mi odpowiadają te smutniejsze wstawki, gdy są ładnie przeplatane z czadowymi motywami. Takie na ten przykład "Disconnect" zaczyna się ostro, żeby po chwili zaczarować romantycznym i nieco niepokojącym klimatem, po którym znowu wchodzą piłujące gitary. Smaczku całości dodają wokalizy Floor Jansen.

Jako całość, album jest bardzo mocny. Szwedzi są w wysokiej formie i oby tak dalej było. Może i wewnątrz szaleje sztorm, jak sugeruje nazwa, ale na zewnątrz "The Storm Within" to solidna skała. To krążek, który nie szczędzi metalowego mięcha gitarowych riffów, pięknych melodii i partii wokalnych, interesujących solówek gitarowych i klawiszowych. Nie jest to opus magnum zespołu, ale potwierdzenie jego wysokiej dyspozycji odzyskanej na poprzedniej płycie.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
9.9.2016

Wydawca:
AFM Records GmbH

Lista utworów:

1. Distance
2. Passing Through
3. Someday
4. Astray
5. The Impossible
6. My Allied Ocean
7. In Orbit (feat. Floor Jansen)
8. The Lonely Monarch
9. The Paradox of the Flame (feat. Carina Englund)
10. Disconnect (feat. Floor Jansen)
11. The Storm Within

Informacje o wykonawcy

Evergrey

Inne recenzje płyt wykonawcy

Evergrey - Glorious Collision
Evergrey „Glorious Collision&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Zbigniew Rogulski
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.