Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Freddie Mercury „Messenger of the Gods: The Singles Collection ”

19 Września 2016

Premiera albumu "Messenger of the Gods: The Singles Collection" to doskonała okazja, by przyjrzeć się solowej spuściźnie, jaką zostawił po sobie Freddie Mercury. Co by nie mówić, jest to dorobek zdecydowanie mniej obszerny, niż dyskografia Queen, a w dodatku nie tak udany artystycznie i w swym charakterze niekoniecznie rockowy. Ale kompilacyjne, dwupłytowe wydawnictwo jest zarówno potwierdzeniem wokalnego kunsztu Farokha Bulsary (jak nazywał się naprawdę Mercury) oraz świadectwem tego, jak barwną, radosną, ale też pełną refleksji był postacią.

Niewiele piosenek z solowego dorobku Freddiego doczekało się statusu wielkich, popowych przebojów. Być może jedynie "The Great Pretender", "I Was Born To Love You" oraz "Living On My Own" (zwłaszcza w dyskotekowym miksie) stały się hitami, do dzisiaj zresztą chętnie przypominanymi przez radiowe stacje. Niemniej jedyna solowa, długogrająca płyta artysty, "Mr. Bad Guy" (1985) list sprzedaży już nie zawojowała. Nie oznacza to, że nie znalazły się na niej interesujące piosenki. Znajdziemy na "Messenger of the Gods: The Singles Collection" oczywiście wyimki z tamtej płyty - chociażby wspomniany już wcześniej "I Was Born To Love You" oraz "Made In Heaven" i "Love Me Like There's No Tomorrow". Podobać się może zwłaszcza utwór "My Love Is Dangerous" oparty na rytmie reggae, nietypowym zarówno dla Freddiego jak i Queen. W tych piosenkach z lat 80. odzywa się wyraźnie miłość wokalisty do popowej melodyki i dyskotekowej wręcz otoczki ("Let's Turn It On" czy "Love Kills") oraz pewnego blichtru - dla niektórych być może i kiczu. Dzisiaj ta muzyczna formuła wydaje się już zwietrzała. Z drugiej zaś strony, za sprawą magicznej osobowości Mercurego i serca wkładanego w wykonanie, trudno mimo wszystko przejść koło nich obojętnie.

Nie zabrakło na "Messenger of the Gods: The Singles Collection" efektów współpracy artysty z operową diwą, Montserrat Caballé. I te kompozycje być może najpełniej ukazujące niebanalne możliwości wokalne Freddiego. Płyta "Barcelona" (1988), zapowiedź Igrzysk Olimpijskich, które w 1992 odbyły się w stolicy Katalonii, do dzisiaj stanowi jedno z najbardziej intrygujących połączeń popowego i operowego świata. Ciekawe wydają się też utwory wcześniejsze, nagrane pod pseudonimem Larry Lurex, który to Mercury przyjął w 1972, w czasach, gdy dopiero powstawał debiutancki materiał Queen. Wokalista uczestniczył wtedy w projekcie producenta Robina Geoffreya Cable'a i nagrał swoje wersje "I Can Hear Music" (klasyk z ery rockn'rolla) i cudownie nostalgiczną "Goin' Back", lubianą przez mnie zwłaszcza w wykonaniu niezapomnianych The Byrds. Zestaw uzupełniają m.in. nagrania z musicalu "Time", z muzyką skomponowaną przez Dave'a Clarka, lidera jednego z najbardziej popularnych zespołów brytyjskiego rocka połowy lat 60., The Dave Clark Five.

Dla kogo ta płyta? Dla tych wszystkich, którzy kochają Freddiego Mercurego, a miłośników jego talentu i w naszym kraju nie brakuje. To także muzyczna i liryczna pocztówka z pewnej epoki w dziejach muzyki pop, w której tworząc komercyjne rzeczy, wciąż było się sobą. Bo choć wokalista Queen zakładał różne kostiumy - dosłownie i w przenośni - to jednocześnie nie udawał niczego i nikogo.

Niewątpliwym atutem wydawnictwa "Messenger of the Gods: The Singles Collection" jest bogata w unikatowe fotki książeczka, w której znajdziemy też wyczerpujące informacje o genezie konkretnych piosenek i wyimki z biografii artysty. Album ten ma zatem niepodważalne walory kronikarskie. I jako przewodnik po solowej twórczości jednej z najbardziej barwnych i kochanych postaci w muzycznym showbiznesie, sprawdza się znakomicie.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2.9.2016

Wydawca:
Universal Music Polska

Lista utworów:

1. Living On My Own
2. The Great Pretender
3. In My Defence
4. Love Kills
5. Barcelona
6. Made In Heaven
7. Time
8. Love Me Like There's No Tomorrow
9. I Was Born To Love You
10. The Golden Boy
11. I Can Hear Music
12. How Can I Go On
13. Living On My Own (Radio Mix)

Informacje o wykonawcy

Freddie Mercury

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.