Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Srogo „srogo”

4 Października 2016

Od czasu ukazania się ich debiutanckiego EP (koniec 2015 roku) kapela zdążyła już okrzepnąć na rodzimej, niezależnej scenie. Srogo koncertuje regularnie z rockowymi tuzami i zaznacza coraz śmielej swoje miejsce w alternatywnych mediach. Jak pisałem kiedyś - przy okazji całkiem innej recenzji - najciekawsze rzeczy zdają się rodzić w polskiej muzyce rockowej na peryferiach sceny, z dala od wielkich wytwórni. Zatytułowana po prostu "Srogo" i zawierająca blisko pół godziny mocnej i niejednoznacznej muzyki płyta, jest także solidnym argumentem na potwierdzenie tej tezy.

Łączenie ognia z wodą jest trudną sztuką, ale śląskiej kapeli doskonale się to udaje. Ciężar, moc, brud gitarowych riffów i pulsującej sekcji koegzystuje tu z melodią i atmosferycznym uniesieniem, co najdobitniej być może słychać w utworze "Nie klęknę", który unosi nas wysoko, choć paradoksalnie jego ciężkie riffy powinny przyszpilić nas do ziemi. Kompozycje pozornie spokojniejsze, jak serwowana na początek "Kropla", mamią nas obietnicą bezpieczeństwa, która wciąga w wir niepokojących zgoła dźwięków. Podobne kontrasty budują dramaturgię w piosence "Chroni mnie pan" albo w lekko orientalnym w swym charakterze "Prometeuszu". Zespół skutecznie radzi sobie z corowym uderzeniem, serwując nam rwane, pełne energii riffy, ale jednocześnie nie powiela znanych schematów ("Za tych"). Czasem w tym metalowo-grungowym sosie pływa jakaś miła dla ucha, psychodeliczna nuta ("Zew").

Sporym atutem jest tutaj wokal Mateusza Patrzyka, który potrafi śpiewać melodyjnie, ale i zawodowo się wydrzeć lub przykuć uwagę niesztampową wokalizą, jak w kawałku "Laila" czy we wspomnianym już wcześniej "Prometeuszu". A że do tego dochodzą otwarte na interpretacje, wymagające skupienia teksty, otrzymujemy mieszankę, której należy niewątpliwie poświęcić trochę życzliwej uwagi. Skoro zaś Srogo intensywnie koncertuje, warto też sprawdzić, jak te piosenki, pulsujące od brudnej i zadziornej energii, a jednocześnie niepozbawione refleksji i chwytliwości, sprawdzają się na żywo.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
5.12.2015

Wydawca:

Lista utworów:

1. kropla
2. zew
3. za tych
4. chroni mnie pan
5. prometeusz
6. nie klęknę
7. laila

Informacje o wykonawcy

Srogo

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.