Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Mission „Another Fall from Grace”

23 Października 2016

Przewrotnie nazwana płyta "Another Fall From Grace" jest albumem jubileuszowym, bowiem w bieżącym roku minęło trzydzieści lat od momentu opuszczenia przez Wayne Husseya i basistę Craiga Adamsa zespołu The Sisters Of Mercy. Z tym zespołem panowie nagrali rok wcześniej klasyczną już "First And Last And Always", na którą to Hussey skomponował większą część muzyki. Dzisiaj - jak sami muzycy przyznają - The Mission zapragnęli urządzić sobie podróż sentymentalną do lat osiemdziesiątych i tamtych nie najweselszych klimatów. Czy im się to udało?

Tytułowy numer zdecydowanie potwierdza retrospektywny charakter całości za sprawą gitar Husseya nawiązujących swoim brzmieniem do dawnych lat, kiedy wraz Andrew Eldritchem tworzyli podwaliny pod rozwój rocka gotyckiego. Płyta jest, jak to przystało na gotyk, ponura, ale w niektórych utworach trzeba przyznać, że przebojowości Anglicy nie pożałowali. Zwłaszcza atrakcyjnym pod tym kątem utworem jest znany słuchaczom przed premierą "Met-Amor-Phosis", w którym gościnnie usłyszeć można Ville Vallo wspierającego wokalistę The Mission w refrenach. Utwór ten jest bardzo mocno utrzymany w stylistyce "siostrzyczek", a i nawet można zaryzykować stwierdzenie, że za sprawą gitar w zwrotce klimatem przypomina nawet za mocno utwór "Dominion/Mother Russia", który powstał przecież w okresie, kiedy Hussey nie był już członkiem The Sisters Of Mercy. Refren jest już natomiast na tyle przebojowy, że natychmiast zapada w pamięć.

Ta płyta jest dość długa, a co za tym idzie - zróżnicowana. Nie wszystkie utwory bynajmniej utrzymane są w stylistyce ponurego gothic rocka. Czy to dobry pomysł, aby tak dużo grzybków do barszczu wrzucać? Nie pozatruwają się od tego ludzie? Nie brakuje na płycie także utworów ocierających się o pop - takim jest "Can't See The Ocean For The Rain", który może się podobać, ponieważ wpada w ucho i uwodzi pięknym brzmieniem "dwunastostrunówek". Całkiem ładnym, choć nadającym się bardziej do kiełbasek przy ognisku, niż na płytę The Mission, jest "Never's Longer Than Forever". Z początku wciąga całkiem frapującą partią gitar i żeńskich wokaliz, natomiast trochę irytuje refrenem. Moim zdaniem to najsłabszy numer na płycie.

Mroczniejszą atmosferę Anglicy zawarli jednak w większości utworów. W posępnym "Within The Deepest Darkness (Fearful)" wystąpił gościnnie Gary Numan, co samo w sobie gwarantuje ponuractwo. "Blood On The Road" czaruje przepięknym brzmieniem dwunastostrunowej gitary, lecz niestety trochę brakuje mu ciekawych pomysłów melodycznych. Świetnie wypada "Tyranny Of Secrets", który wydaje się żywcem wykrojony z lat osiemdziesiątych, a Hussey wrzeszczy w tym numerze tak złowieszczo, jak potrafi tylko wrzeszczeć Carl McCoy z Fields Of The Nephilim. W orientalną podróż do świata arabskich dźwięków zabiera słuchaczy "Bullets & Bayonets" oparty o monotonną perkusję, bliskowschodnie ozdobniki klawiszowe i iście mantrowe wokale w tle. To jeden z najjaśniejszych punktów płyty, jakkolwiek by to kuriozalnie nie zabrzmiało w odniesieniu do muzyki gothic rockowej. Ostatnie trzy utwory są już niezwykle posępne, a przy tym - ujmujące i przejmujące, jak niesamowity "Phantom Rain", który wywołuje ciarki na skórze zimną, nieco trip hopową partią basu i deklamującym Husseyem. Moim osobistym faworytem jest mocno zbasowany "Only You & You Alone" z gościnnym udziałem Martina Lee Gore'a - lidera Depeche Mode. Jego udział jest skromny, ale udowadnia i potwierdza, jak charyzmatyczny to muzyk i wokalista.

Myślę, że nie ma co pisać sążnistych podsumowań. "Another Fall From Grace" to album bardzo przyzwoity, pięknie brzmiący dzięki wysuniętej basówce Adamsa i dwunastostrunowym gitarom, ale nie jest bynajmniej pozbawiony wad. Po pierwsze jest za długi, po drugie - mógłby być bardziej spójny. Jest kilka utworów, które po prostu mniej pasują, są z innej parafii, a także kilka średniaków. Warto natomiast wysłuchać cierpliwie tych utworów, aby dojść do naprawdę świetnej i klimatycznej końcówki, bowiem najlepsze, co na tej płycie jest, znajduje się na końcu.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
30.9.2016

Wydawca:
Eyes Wide Shut

Lista utworów:

1. Another Fall from Grace
2. Met-Amor-Phosis
3. Within the Deepest Darkness (Fearful)
4. Blood on the Road
5. Can't See the Ocean for the Rain
6. Tyranny of Secrets
7. Never's Longer Than Forever
8. Bullets & Bayonets
9. Valaam
10. Jade
11. Only You & You Alone
12. Phantom Pain

Informacje o wykonawcy

The Mission

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.