Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Kings of Leon „WALLS”

25 Października 2016

"WALLS" to płyta spokojna i refleksyjna. Czy to wada? Nie musi być, nawet gdy mowa o rockowym graniu. Oczywiście ci, którzy tęsknią za mocniejszym i garażowym obliczem Kings Of Leon, mogą się trochę rozczarować. Ale mam wrażenie, że najnowsza płyta Amerykanów nie kryje w sobie nie tylko mocy, ale i odpowiedniego czaru. To bardzo poprawne pop rockowe granie, dobrze wyprodukowane, chwytliwe, a jeśli komercyjne, to niekoniecznie w złym znaczeniu tego słowa. Letnie, nijakie? Nie, to byłoby krzywdzące. Z pewnością jednak nie zachwycające.

Znajdziemy na "WALLS" piosenki, które doskonale nadają się do radia. Zwiewnie, ale jednocześnie z nerwem pobrzmiewa otwierająca płytę piosenka "Waste a Moment" (słusznie wytypowana na singiel). Co do tytułowego kawałka nie mam już pewności, czy to materiał na hit (choć podobne sądy weryfikują listy przebojów) - ot, balladowe, nastrojowe granie, w którym odzywająca się w tle elektryczna gitara dodaje całości uroku. Może się za to spodobać skoczne, rock'n'rollowe "Eyes on You", w przykuwającym uwagę, staroświeckim duchu. Taneczna, bujająca, podana z lekka karaibskim rytmem piosenka "Around the World" wprowadza miłe urozmaicenie. Wyróżnia się też dźwiękowo rozmyty, docierający do nas jakby zza ściany i nowofalowy w chłodnym wyrazie "Over". Kto szuka rockowego pazura, nie znajdzie go za wiele na najnowszej płycie, może z wyjątkiem "Find Me" - chociaż to w żadnym wypadku garażowy, brudny cios, a jedynie żywsza pop rockowa kompozycja.

Sporo za to na "WALL" spokojnego, balladowego grania, przykładem czego "Wild", "Reverend" czy "Conversation Piece". Dla jednych będzie to miła podróż do krainy łagodności, dla niektórych powód do ziewania - będzie to też zależało także od nastroju dnia. Znajdziemy jednak w tych piosenkach niezłe melodie i dobre aranżacje, dzięki czemu nie trzeba ich bronić. Być może najciekawiej - choć i kontrowersyjnie - z tego zestawu ballad wypada "Muchacho". Mamy w niej przełamanie konwencji, jakiś programowy pretensjonalizm, echa latynoskiej rytmiki (kastaniety) ładnie łkającą gitarę i pogwizdywanie na koniec.

Nie mam nic przeciwko temu, że z czasem młodzieżowa moc zastępowana bywa większą dojrzałością i pewnym odejściem od rock and rollowych konwenansów. Kings Of Leon to już zespół z bagażem różnych doświadczeń i kilkoma albumami w dyskografii. Niemniej, "WALLS" to płyta nie tyle dojrzalsza od poprzednich, czy bardziej wysmakowana i poszukująca, co zachowawcza i "letnia". Dobre pop rockowe granie. Każdy ze słuchaczy musi sobie odpowiedzieć sam na pytanie, czy taka formuła mu wystarcza.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 4/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
14.10.2016

Wydawca:
RCA Records

Lista utworów:

1. Waste a Moment
2. Reverend
3. Around the World
4. Find Me
5. Over
6. Muchacho
7. Conversation Piece
8. Eyes on You
9. Wild
10. WALLS

Informacje o wykonawcy

Kings of Leon

Inne recenzje płyt wykonawcy

Kings of Leon - Mechanical Bull
Kings of Leon „Mechanical Bull&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Konrad Olejnik
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.