Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Alter Bridge „The Last Hero”

1 Listopada 2016

Alter Bridge obrali najlepszy dla siebie kurs. Rock'n'rollowa fabryka Mylesa Kennedy'ego i Marka Tremontiego może i nie wdrapała się na szczyt popularności, ale regularnie co trzy lata wypuszcza świeży krążek pełen gitarowych petard i murowanych przebojów. Pomimo odrodzenia Creed, owocnej współpracy Kennedy'ego ze Slashem, jak i narodzenia pobocznego projektu Tremontiego sygnowanego jego nazwiskiem, to właśnie Alter Bridge jest bezpieczną przystanią dla czwórki nieprzeciętnych muzyków, do której lubią wracać, i która raz za razem okazuje się niezawodną kuźnią rockowych perełek. Potwierdza to piąty album formacji, "The Last Hero", który ma wszystko, co dla niej charakterystyczne, a zarazem ukazuje tendencję Amerykanów do ciągłego poszukiwania. Stagnacja i powielanie schematów to stanowczo nie dla tych Panów.

Płytę otwiera numer wprost do tego stworzony. "Show Me a Leader" startuje niespiesznie, rozkręca się przez dobrą minutę, częstując słuchaczy już na wstępie wyborowym solo, po czym przeistacza się w rockowy, nośny przebój. Kolejne kawałki przynoszą większy ciężar i konkretne riffy, dysponując jednocześnie chwytliwymi refrenami i rewelacyjną motoryką. Doświadczenie, technika i ekwipunek muzyków mają tu niebagatelne znaczenie, ale użycie przez Marka Tremontiego siedmiostrunowego monstrum czy strojenia drop B nie są celami samymi w sobie, próżniaczym rzeźbieniem dla owacji niewtajemniczonych, lecz służą uzyskaniu odpowiedniego brzmienia, doszlifowaniu gitarowych diamentów, które mimo technicznej wirtuozerii nie tracą nic z melodyjnej przystępności.

Dalej natrafiamy na pozytywną, optymistyczną piosenkę "My Champion", która wzywa do odnajdywania bohatera w samym sobie. Pogodny, lekki kawałek, ale na pewno nie banalny czy sztampowy. Z kolei w "Poison in Your Veins" widzę jednego ze swoich faworytów - dynamiczny, ostry numer z chwytliwym refrenem i śladem syntezatorów jak u Devina Townsenda jest przykładem, jak pisać nowoczesne, rockowe przeboje.

Było na ostro, czas na zwolnienie. W "Cradle to the Grave" Alter Bridge uderza w rzewne, melancholijne tony, skłaniając do refleksji o przemijaniu i samotności. Patetyczny, dostojny "This Side of Fate" ma w sobie coś z elegancji Queen i Muse, a przez samych muzyków jest namaszczany na drugą część swoistej trylogii złożonej także z pierwszego i ostatniego utworu płyty. Na wytężenie ucha zasługuje również cała końcówka albumu - mocny, fantastycznie melodyjny strzał "Crows on a Wire", bujający "Twilight", masywna, ciężka "Wyspa Głupców" i wytworna, tytułowa kompozycja "The Last Hero".

Wskazując współczesnych bohaterów, Alter Bridge nie przeczesuje pól bitewnych w poszukiwaniu poległych herosów. Skupia się raczej na prozie życia, poruszając w tekstach uniwersalne tematy dotyczące rodziny, odwagi w zmienianiu siebie i swojego otoczenia, konsekwencji swych wyborów, polityki czy efektu cieplarnianego. Jeśli opiewa śmiałe czyny, to te będące udziałem bohaterów dnia codziennego, nie snajpera z rekordem śmiertelnych trafień.

Różnorodność i intensywność. To największe zalety tego albumu. Tremonti i Kennedy szaleją na gryfach, a ten drugi dodatkowo pokazuje pełnię swych wokalnych możliwości. Materiał można kroić nożem jak soczystą pieczeń, tak jest gęsty, treściwy, pełen riffów, solówek, wokalnych i gitarowych smaczków. Amerykański kwartet bezproblemowo porusza się na granicy rocka i metalu, dużo czerpiąc właśnie z krainy ciężaru i mroku. Gdyby nie łagodzący, ciepły wokal Mylesa Kennedy'ego płyta wydawałaby się znacznie agresywniejsza, ostrzejsza. W ten sposób Alter Bridge lokuje się w dogodnej dla siebie pozycji, nie ograniczając się do jednego gatunku. Tak było właściwie od początków zespołu, natomiast "The Last Hero" udowadnia, że Amerykanie są nadal głodni, pełni wigoru i nowych pomysłów. Wszystko jest popełnione na 100%, nowoczesny, pełnokrwisty rock w najlepszym wydaniu. Po prostu Alter Bridge.

Arkadiusz Dziuk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 5/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5/5 (1)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
7.10.2016

Wydawca:
Napalm Records

Lista utworów:

1. Show Me a Leader
2. The Writing on the Wall
3. The Other Side
4. My Champion
5. Poison in Your Veins
6. Cradle to the Grave
7. Losing Patience
8. This Side of Fate
9. You Will Be Remembered
10. Crows on a Wire
11. Twilight
12. Island of Fools
13. The Last Hero

Informacje o wykonawcy

Alter Bridge

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.