Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Beth Hart „Fire On The Floor”

11 Listopada 2016

Płyta "Fire on the Floor" jest jak zaproszenie do podróży amerykańską autostradą. Przystankami na trasie będą muzyczne kluby - te eleganckie, wypełnione ubranymi w smokingi dżentelmenami i damami w wieczorowych sukniach - jak i spelunki, owiewane pustynnym pyłem, gdzieś na gorącym Południu. To oczywiście podróż umowna, ale muzyka Beth Hart - utalentowanej wokalistki i pianistki - bywa doskonałym wehikułem, nie tylko do wycieczek w czasie, ale i przestrzeni. Sporo na jej najnowszej płycie bluesa w różnym wydaniu. Jest też trochę jazzu i rocka oraz soulowej wzniosłości. Podróż ta nie nudzi nam się, dzięki różnorodności przesuwających się za oknem widoków, swojskich dla Ameryki, dla nas mniej oczywistych.

Zacznijmy zatem muzyczną podróż. "Jazz Man" przynosi z sobą sporą dawkę elegancji. Dęciaki dodają kompozycji mocy, a całość jest połączeniem salonowego bluesa w chicagowskim wydaniu z odrobiną swingu. Beth lubi zresztą rozpływać się w balladowych, zwiewnych klimatach. Zwłaszcza pod koniec albumu pojawia się wiele zmysłowych kompozycji, by wymienić "Fire On the Floor", "Good Day To Cry" (z refrenem przypominającym "(You Make Me Feel Like) A Natural Women" Arethy Franklin) czy "Picture In a Frame". Choć o łagodnym wyrazie tych utworów decydują typowe, ale użyte ze smakiem środki (delikatne dźwięki fortepianu lub smyki), to w głosie wokalistki wciąż słychać żarliwość, która wpływa na nasze emocje.

Najciekawiej być może w tym spokojnym anturażu wypada piosenka "Woman You've Been Dreaming Of", liryczna ballada, o której sile decydują smyczki, pieszczona miotełkami perkusja, łkający fortepian i oczywiście głos Beth. Nie jest to jednak płyta jednowymiarowa. Trochę rockowego nerwu znajdziemy w piosence "Fat Man" i w bujającym "Baby Shot Me Down" - choć to raczej nie rock w przesterowanym, garażowym wydaniu. "Love Gangster" - lekko latynoski w pulsacji rytmu - miesza energię i liryzm, jak na tytułową postać przystało. Bujający, żwawy, wesoły, pełen werwy kawałek "Let's Get Together", albo zmysłowa i sensualna "Coca Cola" też mogą się podobać.

Interesując płyta, w której Beth Hart pokazuje, dlaczego tuzy współczesnej sceny bluesowej - z Joe Bonamassą na czele - zapraszają ją z ochotą do współpracy. Oczywiście trzeba lubić takie granie, nie zawsze nastrój chwili dla wysłuchania "Fire on the Floor" będzie właściwy. Ale gdy nasze emocje zgrają się z tymi zawartymi na albumie, wtedy liczba uwiedzionych przez głos Beth Hart słuchaczy może znacznie podskoczyć.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
14.10.2016

Wydawca:
Mascot Records

Lista utworów:

1. Jazz Man
2. Love Gangster
3. Coca Cola
4. Let's Get Together
5. Love Is A Lie
6. Fat Man
7. Fire On The Floor
8. Woman You've Been Dreaming Of
9. Baby Shot Me Down
10. Good Day To Cry
11. Picture In A Frame
12. No Place Like Home

Informacje o wykonawcy

Beth Hart

Inne recenzje płyt wykonawcy

Beth Hart - Better Than Home
Beth Hart „Better Than Home&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Martyna Kucińska
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.