Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Bruce Springsteen „Chapter and Verse”

19 Listopada 2016

We wrześniu tego roku ukazała się autobiografia Bruce'a Springsteena, zatytułowana "Born to Run". Jednocześnie, wraz z książkową publikacją, w sklepach pojawiła się specjalna płyta, podsumowująca dorobek Bossa. Muzyk sam wybrał najważniejsze dla niego utwory i z tego też względu nie należy traktować płyty "Chapter and Verse" jako tradycyjnego składaka z hitami. Owszem, znajdziemy na albumie także i przeboje, poczynając od "Born to Run", który otworzył Springsteenowi drogę do wielkiej kariery, poprzez "Born In the U.S.A." - do dziś najczęściej przypominaną przez rozgłośnie radiowe piosenkę mistrza - a skończywszy na "Wrecking Ball", singlu z wydanego w 2012 roku albumu pod tym samym tytułem. Ale płyta "Chapter and Verse" wydaje się interesująca przede wszystkim z powodu niepublikowanych nigdy dotąd utworów z początku działalności muzycznej Sprinsteena. Należy odnieść się do nich przede wszystkim jako do ciekawostki - zestawione razem z późniejszym dorobkiem świadczą niewątpliwie o artystycznym rozwoju.

Trudno nie uśmiechnąć się słysząc nagrany z młodzieżową grupą The Castile kawałek "Baby I". Utwór zawiera w sobie wszelkie wady i zalety, jakie może tylko posiadać piosenka nastoletniego, nieokrzesanego jeszcze zespołu. Słychać w nim trochę brytyjskich wpływów spod znaku "British Invasion" (wszak rzecz nagrana zostało w maju 1966, gdy wciąż trwała Bitelmania) i szczyptę słonecznego, surfowego klimatu zapożyczonego od The Beach Boys, wyczuwalnego zwłaszcza w gitarowym solo. Młodzieńczy utwór z tekstem: "Baby I, don't need your lovin' no more / Baby I, don't need your kisses no more..." - zagrany niedbale i takoż wyprodukowany - nie zwiastuje jeszcze, że ze współautora tej piosenki wyrośnie jeden z najważniejszych amerykańskich songwriterów. Drugi z kolei kawałek "The Castiles" (z 1967 roku) zdradza inspiracje wczesnymi dokonaniami The Rolling Stones. W bluesowym standardzie Willy Dixona "You Can't Judge a Book by the Cover" słychać zadziorność, pewien nerw, organy Hammonda i... sporą nieporadność.

Przeskok o parę lat robi różnicę. Nagrana w 1970 wraz z zespołem Steel Mill "He's Guilty (The Judge Song)", ukazuje ewolucję talentu. Wciąż słychać tu jeszcze studyjną surowość, ale ta niemal funkowa pulsacja i energia, połączona z wokalną werwą, może się podobać. Podobnie jak rockowo/folkowa ballada "Ballad of Jesse James", osadzona mocno w amerykańskiej tradycji, co oczywiście koresponduje z tekstem o jednym z najbardziej rozpoznawalnych złoczyńców Dzikiego Zachodu. Pochodząca z tego samego roku (1972) - a zatem zarejestrowana tuż przed wydaniem pierwszego solowego albumu - piosenka "Henry Boy", to już niemal Springsteen, jakiego znamy i cenimy. Jak i w balladzie o Jesse Jamesie, na utwór składają się jedynie głos i gitara akustyczna, ale podane razem tworzą już jakąś wartość dodaną.

Jak potoczyła się ta historia dalej? Fani znają ją doskonale ze studyjnych albumów muzyka. "Chapter and Verse" pozwala prześledzić artystyczną ścieżkę Springsteena, rzucając jednocześnie więcej światła na początki tej muzycznej drogi. Niewątpliwie płyta obowiązkowa dla miłośników Bossa, jak i dla tych, którzy chcieliby zrozumieć dlaczego stał się tak ważnym i wpływowym artystą w rodzimych Stanach Zjednoczonych. Można oczywiście znaleźć bardziej reprezentatywne dla Springsteena kompilacje. W przypadku "Chapter and Verse" liczy się także wartość dokumentalna, a rozkładana wkładka - zawierająca panoramę unikatowych zdjęć - zachęca do zakupu. Cudownie zwłaszcza musi wyglądać ta płyta wydana w postaci dwóch LP.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
 • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
  
 • Ocena 0/5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
23.9.2016

Wydawca:
Columbia Records

Lista utworów:

1. Baby Is
2. Can’t Judge A Book
3. He’s Guilty (The Judge Song)
4. The Ballad Of Jesse James
5. Henry Boy
6. Growin’ Up
7. 4th Of July Asbury Park (Sandy)
8. Born to Run
9. Badlands
10. The River
11. My Fathers House
12. Born In The USA
13. Brilliant Disguise
14. Living Proof
15. The Ghost of Tom Joad
16. The Rising
17. Long Time Comin’
18. Wrecking Ball

Informacje o wykonawcy

Bruce Springsteen

Inne recenzje płyt wykonawcy

Bruce Springsteen - Wrecking Ball
Bruce Springsteen „Wrecking Ball&rdquo
Ocena: 55555 (5)
Autor: Paweł Lach
Bruce Springsteen - High Hopes
Bruce Springsteen „High Hopes&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.