Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Sting „57th & 9th”

1 Grudnia 2016

Z pewnością wielu fanów Stinga ucieszyło się na wiadomość, że artysta postanowił powrócić do rockowego instrumentarium. Tonuję jednak nastroje entuzjastów. Po pierwsze, na "57th & 9th" wcale nie znajdziemy zbyt wiele gitarowej mocy - jeśli już to Sting serwuje nam radiowy pop rock, jak najbardziej strawny, mieszczący się w przegródce z muzyką przyjemną, której słuchamy bez skrzywienia, ale i nie wywołującej burzy zmysłów. Po drugie - i co ważniejsze - to nie rockowe kawałki wypadają najciekawiej w tym zestawieniu. Wyjątek od tej rockowej nudy (choć to być może za mocne słowo) stanowi zadziorny, przybrudzony, energetyczny "Petrol Head".

Owszem, początek w postaci singlowego "I Can't Stop Thinking About You" (przywołującego odrobinę klimatu nagrań The Police) oraz pop rockowych, gitarowych utworów "50,000", "Down, Down, Down" i "One Fine Day", jest nawet znośny i melodyjny, ale jednocześnie zachowawczy. To muzyka środka dla mas, bez "haczyka", na który łapały nas wielkie hity Stinga sprzed lat. Raczej nie będziemy tych nowych piosenek nucić przez kolejne dziesięciolecia, a przecież Gordon Sumner przyzwyczaił nas do pewnego przebojowego, szlachetnego rzemiosła, które nie starzeje się.

Ciekawiej robi się tam, gdzie wokalista odchodzi od rockowej stylistyki. Bardzo dobrze wypada z lekka folkowy, z przykuwającą uwagę gitarową zagrywką, utwór "Pretty Young Soldier", przyjemnie kołyszący. Moim prywatnym wskazaniem niech będzie nawiązująca do muzyki dawnej, kameralna (tylko gitara i głos Stinga) pieśń "Heading South on the Great North Road", kojarząca się z blaskiem przyciągającego bardów ogniska. Z rzeczy dość oczywistych mamy tu jeszcze typową popową balladę "If You Can't Love Me", łączącą w sobie lirykę i moc oraz zwiewną i smutną "The Empty Chair" (z tekstem poświęconym zabitemu przez dżihadystów fotoreporterowi), także bliską folkowym klimatom. A z kompozycji bardziej zaskakujących - i to na plus - warto wyróżnić wybrzmiewającą bliskowschodnimi harmoniami "Inshallah", z delikatnie, wysokim wokalem i poetyckim, ale nawiązującym do wydarzeń politycznych tekstem.

Sting nagrał płytę, która nie sięga szczytów jego najwspanialszych dokonań. Niestety, część piosenek to dobre wypełniacze do radiowej playlisty popularnych stacji. Jest jednak na "57th & 9th" kilka mocnych momentów, które bronią honoru całości i wynoszą ją ponad popową średnią. To wciąż więcej, niż mogą dać sezonowe gwiazdy pop. Wypada jednak uznać, że szumny powrót Stinga do rockowego grania wypadł mało przekonująco.

Paweł Lach

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
11.11.2016

Wydawca:
Cherrytree / Interscope

Lista utworów:

1. I Can't Stop Thinking About You
2. 50,000
3. Down, Down, Down
4. One Fine Day
5. Pretty Young Soldier
6. Petrol Head
7. Heading South on the Great North Road
8. If You Can't Love Me
9. Inshallah
10. The Empty Chair

Informacje o wykonawcy

Sting

Inne recenzje płyt wykonawcy

Sting - The Last Ship
Sting „The Last Ship&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Sonia Stępień
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.