Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


The Rolling Stones „Blue & Lonesome”

7 Grudnia 2016

Ten zespół jest po prostu niezniszczalny. W przyszłym roku będą obchodzić swoje 55-lecie (!), a dalej koncertują i udzielają się artystycznie na rozmaite sposoby. Co prawda nie na tak szeroką skalę jak kiedyś, ale nie muszą ani na siłę pozyskiwać nowej publiczności, ani nic udowadniać starym wielbicielom. Wydany właśnie album to pierwszy nowy materiał od czasów "A Bigger Bang" z 2005 roku. Jedenaście lat oczekiwania zostało w pełni wynagrodzone.

The Rolling Stones dołączyli do takich tuzów jak Bob Dylan czy Eric Clapton (który zresztą pojawia się w dwóch utworach) i nagrali płytę w całości składającą się z ich aranżacji klasyków. Mocno nawiązli do swoich początków, tworząc materiał w studiu leżącym niedaleko Eel Pie Island, gdzie występowali w pierwszych latach działalności, oraz przez sam dobór repertuaru. Na "Blue & Lonesome" znajdziemy więc kompozycje Williego Dixona, Little Waltera, Howlin' Wolfa czy Memphis Slima. Stonesi nagrali ten album spontanicznie, w niecałe dwa tygodnie grudnia ubiegłego roku. Był to najlepszy możliwy ruch, bo wyszło niesamowicie naturalnie i od serca. Nie jest to żadne wydawnictwo komercyjne, którym chcą przypomnieć się światu, ani ukłon dla kogokolwiek w postaci oklepanych, aczkolwiek zawsze mile widzianych odrzutów z poprzednich sesji. Jest to po prostu świetna zabawa czterech kolegów z zespołu i zaproszonych gości.

Wiadomo, że Chicago blues musi być oparty na gitarze i harmonijce, ale Stonesi redefiniują brzmienie tych instrumentów. Bębny Charliego zawsze są genialne, więc nawet nie wiem, jak opisać partie z "Blue & Lonesome". Klawisze Leavella i Clifforda wprowadzają delikatność do tych przecież surowych melodii. Już pierwszy singiel - "Just Your Fool" Buddy'ego Johnsona - zaczyna się od harmonijkowego ataku Jaggera, mającego w sobie dużo z muzyki folkowej. Jest to jednocześnie znakomity przykład wypracowanej przez dekady współpracy brzmieniowej z duetem Richards/Wood. "Hate To See You Go" i "Ride 'Em On Down" są tak rytmiczne i wręcz do bólu bluesowe, że aż ciężko uwierzyć, że grają to Anglicy, a nie czarnoskórzy muzycy z delty Mississippi.

Mocno taneczne "I Gotta Go" to niby święto harmonijki, ale nieoceniona jest praca wieloletniego współpracownika Stonesów - basisty Darryla Jonesa. Pumpująca głębia nadaje nieprawdopodobnej skoczności i wesołości. Z kolei "All Of Your Love", powolny majstersztyk Magic Sama, urzeka pięknymi klawiszami, wbijającymi się jak szpilki w mózg słuchaczy. Podobać muszą się także "Everybody Knows About My Good Thing" i "I Can't Quit You Baby", gdzie gościnnie występuje Clapton. Jego obecność jest tu całkiem przypadkowa; Slowhand nagrywał po prostu materiał na "I Still Do" w sąsiednim pomieszczeniu i wpadł pomóc Stonesom. Oba kawałki są niepozbawione typowej dla niego magii, niepodrabialnej nawet przez Keitha Richardsa.

Mógłbym pisać i pisać o wymienionych i pozostałych utworach, ale nie chcę spojlerować tej płyty. Każdy szanujący się słuchacz rocka i bluesa musi sięgnąć po najnowszy krążek The Rolling Stones. Bezsprzecznie jest to jeden z najlepszych albumów tego roku i kto wie, czy nie ostatnie dzieło w dorobku tej legendarnej grupy. Oczywiście bardzo chętnie usłyszałbym jeszcze kolejnego długograjka Brytyjczyków, ale czy byłby w stanie dorównać "Blue & Lonesome"? Jestem pewien, że nie, choć chciałbym się mylić. Na razie wystarczy jednak ta płyta. No i może trasa koncertowa, obejmująca chociaż ten jeden, ostatni występ Stonesów w naszym kraju.

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2.12.2016

Wydawca:
Polydor Records

Lista utworów:

1. Just Your Fool
2. Commit A Crime
3. Blue And Lonesome
4. All Of Your Love
5. I Gotta Go
6. Everybody Knows About My Good Thing
7. Ride ‘Em On Down
8. Hate To See You Go
9. Hoo Doo Blues
10. Little Rain
11. Just Like I Treat You
12. I Can’t Quit You Baby


Informacje o wykonawcy

The Rolling Stones

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.