Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Bon Jovi „This House Is Not For Sale”

12 Grudnia 2016

Przyznaję, że do tej płyty podchodziłem z pewną rezerwą. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Bon Jovi obecnie nie gra już takiego rocka, jakim zaistniał w muzycznym świecie, i za który wszyscy go uwielbiamy. Od ładnych paru lat flirtuje z pop rockiem, dając nam w efekcie dźwięki niebezpiecznie przypominające U2. Tegoroczny album jest na szczęście lepszy od "What About Now", ale i tak pozostawia niedosyt.

Ale czy można oczekiwać cudów, gdy jeden z filarów zespołu odchodzi po trzydziestu latach wspólnego grania? Mowa oczywiście o Richie Samborze, który opuścił szeregi Bon Jovi w 2013 roku, tuż po wydaniu przedostatniej jak dotąd płyty grupy. Na jego miejsce przyjęto Phila X, który wcześniej był wsparciem koncertowym i formalnie nie należał do zespołu. Oficjalnym członkiem bandu stał się także basista Hugh McDonald, który nagrywał z Amerykanami wszystkie płyty od czasów "These Days" z 1995 roku. O ile ten drugi fakt wydaje się być zrozumiały, żeby nie powiedzieć dawno wyczekiwany, to odejście Sambory mogło okazać się gwoździem do trumny. Na szczęście jest jeszcze nadzieja.

Nieprzypadkowo wspomniałem o tych zmianach personalnych, ponieważ większość utworów na "This House Is Not For Sale" paradoksalnie dotyczy jedności i jej niszczeniu. Jest o miłości i trudach w związku ("Labor Of Love"), jest o stracie ("Living With The Ghost"), jest o walce o swoje na przekór innym ("Knockout"). Jest też wreszcie porównanie kwartetu do jednego domu - "This four walls have got a story to tell" w utworze tytułowym. Co do muzyki - nie ma Richiego, ale wciąż zdarzają się momenty rockowe. Jak choćby w "The Devil's In The Temple". Może trochę w stylu jakiegoś alt rockowego zespołu z 2007 roku, ale przyjemnie się tego słucha. Do tego na refrenie gniew, tak nieczęsto spotykany w utworach Bon Jovi.

Podobać może się też kawałek tytułowy, z niezłym gitarowym początkiem i brzmieniem bębnów. W refrenie trochę brakuje pary; Jon mówi, choć mógłby tam trochę "stracić kontrolę". Ciekawie wypadają też "Living With The Ghost" i "Reunion". Pierwszy jest zdefiniowany przez klawiszowe interludium; drugi numer to spokojniejsze przygrywanie, z wyraźnym akustykiem niosącym cały utwór. Mnie najbardziej na tym krążku spodobało się wspomniane "Labor Of Love". Kawałek refleksyjny, z bardzo ładnym i mądrym tekstem, śpiewanym przez Jona na dwa głosy.

Miód już jest, ale trochę dziegciu trzeba dolać. Przede wszystkim koszmarny "Born Again Tomorrow", nadający się tylko i wyłącznie do niezbyt przytomnego podskakiwania w dance clubie. Na nie także bezkształtna melodia z "Knockout", dodatkowo psuta denerwującym wokalem. Ten sam problem występuje w refrenach "Scars On This Guitar" i "Roller Coaster", co psuje te nieźle zapowiadające się piosenki. No i podobnie w "Come On Up To Our House"; ów męski wokal w tle jest jak kwiatek do kożucha.

Jak na to, co od prawie dekady powstaje pod szyldem Bon Jovi, jest nieźle. Do dobrego poziomu brakuje im jeszcze trochę, ale broni składać nie zamierzają. Mam nadzieję, że znów są na właściwych torach. Bez Sambory może się to wydawać niemożliwe, ale odejście długoletniego członka nie zawsze jest końcem świata. Tym bardziej, że nawet z Richiem w składzie zdarzyły im się takie niewypały jak "The Circle" czy "What About Now".

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 3/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
4.11.2016

Wydawca:
Island Records

Lista utworów:

1. This House Is Not For Sale
2. Living With The Ghost
3. Knockout
4. Labor Of Love
5. Born Again Tomorrow
6. Roller Coaster
7. New Year’s Day
8. The Devil’s In The Temple
9. Scars On This Guitar
10. God Bless This Mess
11. Reunion
12. Come On Up To Our House

Informacje o wykonawcy

Bon Jovi

Inne recenzje płyt wykonawcy

Bon Jovi - Burning Bridges
Bon Jovi „Burning Bridges&rdquo
Ocena: 22222 (2)
Autor: Paweł Lach
Bon Jovi - What About Now
Bon Jovi „What About Now&rdquo
Ocena: 33333 (3)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.