Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Różni wykonawcy „Męskie Granie 2016”

5 Stycznia 2017

Czas pędzi jak szalony. Nawet nie zauważyłem, jak szybko minęły lata od pierwszej edycji święta wielbicieli rockowych i alternatywnych brzmień, jakim jest trasa koncertowa Męskie Granie. Siódemka jest liczbą szczęśliwą, co przypomina w książeczce płyty koncertowej Piotr Stelmach. W roku 2016 szefem Orkiestry Męskiego Grania został niezwykle ostatnimi czasy doceniany Tomasz Organek, który wraz z Adamem "O.S.T.R." Ostrowskim oraz Dawidem Podsiadłą "ogarniał" przygotowania do ubiegłorocznej trasy, w ramach której odbyły się koncerty w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław czy Żywiec. Singlem przygotowanym na potrzeby tegorocznej edycji jest niezwykle przebojowa "Wataha" zamieszczona na płycie w wersji koncertowej oraz studyjnej.

Jak prezentuje się kompilacja utworów wybranych z trasy na rzecz dwupłytowego albumu? Trzeba przyznać, że bardzo ciekawie. Na pierwszym z kompaktów mamy całkiem szeroką reprezentację przeróżnych artystów. Oprócz gwiazd polskiej alternatywy w osobach Moniki Brodki, Gaby Kulki, Hey, Lao Che, Czesława Mozila czy wspomnianych powyżej Tomasza Organka i Dawida Podsiadły bardzo miło jest usłyszeć aż w dwóch utworach Kwasożłopów (z repertuarem coverowym z "Fishdick 2", co prawda) czy Artura Andrusa, który wykonał swój przebój "Baba na psy" z ostatniej płyty "Cyniczne Córy Zurychu". Niezwykle miłym zaskoczeniem był utwór będący owocem kooperacji między katowickim raperem Miuoshem, FDG Orkiestrą oraz legendarnym wokalistą Budki Suflera - Felicjanem Andrzejczakiem, którzy zaprezentowali "Wizje na żywo" oparte na hicie Budki "Noc komety", będącym w rzeczywistości coverem niemieckiej grupy prog-rockowej Eloy - "Time To Turn". Zawsze lubiłem głos Felicjana Andrzejczaka i żałuję, że w pamięci zbiorowej przetrwał jedynie jako wykonawca "Jolki, Jolki". Warto również zwrócić uwagę na piękne wykonanie "Trudno nie wierzyć nic" Raz Dwa Trzy wspólnie z jazzowym pianistą - Leszkiem Możdżerem. Nie wyszło co prawda tak niesamowicie, jak na koncercie z okazji 25-lecia zespołu, gdzie Adam Nowak śpiewał w duecie z Lechem Janerką, ale ta kompozycja obroni się zawsze i w każdych warunkach.

Jeszcze ciekawiej prezentuje się według mnie drugi krążek, na którym znajdują się covery polskich hitów w wykonaniu Orkiestry Męskiego Grania. W programie znajdują się m.in. świetne wykonanie "Lipstick On The Glass" Maanamu, czy jeszcze ciekawsze, bo całkowicie przearanżowane "Nic nie może przecież wiecznie trwać Anny Jantar - oba w wykonaniu Dawida Podsiadły (w coverze "Wojen gwiezdnych" Kryzysu zagrał na puzonie), "Jezu, jak się cieszę" grupy Klaus Mitffoch, z którym zmierzył się Tomasz Organek (wykonał także "Nie wiem czy to warto" z repertuaru Czesława Niemena, ale przebić tę legendę nie sposób), "12 groszy" Kazika z okrojonym tekstem w wykonaniu nikogo innego, jak "O.S.T.R-a" czy absolutny hit płyty - "Przytul mnie" grupy Kombi z którym zmierzyła się Katarzyna Figura - aktorka uchodząca swego czasu za polski symbol seksu nie tylko ze względu na urodę, ale także i barwę głosu.

Piosenka ta zawierająca w oryginalne przepiękne partie syntezatorów Sławomira Łosowskiego zawsze o wiele bardziej podobała mi się w wersji instrumentalnej niż z nieco beznamiętnym wokalem Grzegorza Skawińskiego. Katarzyna Figura ma głos idealnie wręcz stworzony do tego typu - jakkolwiek był to śmiesznie i kiczowato nie zabrzmiało - seksownych kompozycji, choć w tekście Marka Dutkiewicza mamy przecież oprócz erotyzmu sporą dawkę niepokoju, lęku, zatracenia, a i nawet grozy, co wszystko pani Katarzyna w swojej interpretacji wokalnie, za pomocą swojej niezwykle charakterystycznej chrypki, przekazała! Byłoby świetnie usłyszeć ten utwór w wykonaniu Katarzyny Figury w wersji studyjnej. Może i na temat tego wykonania są różne opinie, recenzenci często narzekają, ale dla mnie to największe, a przy tym bardzo pozytywne zaskoczenie z całego albumu.

Absolutnie warto po tę kompilację sięgnąć nie tylko po to, by poczuć atmosferę tych niesamowitych koncertów, bo w tym celu najlepiej wybrać się i przeżyć to na własnej skórze, ale po to, by usłyszeć przekrój rodzimej sceny rockowej, alternatywnej, które absolutnie nie powinniśmy się wstydzić. Tym bardziej, że mamy tutaj dialogi pokoleń (np. wspomniany duet Felicjana Andrzejczaka z Miuoshem czy Krystyna Prońko z projektem Albo Inaczej) czy przeróbki rodzimych klasyków. Osobiście niezwykle ubolewam, że na płycie nie znalazło się miejsce dla SBB, którzy w Krakowie wystąpili z artystami hip hopowymi, ale jak to w składankach bywa - nie wszystko można zmieścić na krążkach.

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 0/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
10.11.2016

Wydawca:
Polskie Radio

Lista utworów:

CD 1:

1 Brodka - Horses
2 Dawid Podsiadlo - Where Did Your Love Go
3 Acid Drinkers feat. Anna Brachaczek - Love Shack
4 Organek - O matko
5 Hey - Prędko, prędzej
6 Lao Che - Wojenka
7 Domowe Melodie - Zbyszek
8 Artur Andrus - Baba na psy
9 Czesław Śpiewa - Pipe Dreams
10 Daniel Bloom feat. Gaba Kulka - Lovely Fear
11 Rysy feat. Xxanaxx - Cisza, ja i czas
12 Xxanaxx feat. Ten Typ Mes - Nie znajdziesz mnie
13 Krystyna Prońko z projektem Albo Inaczej - Oszuści
14 Miuosh x FDG Orkiestra feat. Felicjan Andrzejczak - Wizje na żywo
15 O.S.T.R. - Diagnoza
16 Wojtek Mazolewski Quintet - Polka
17 Raz Dwa Trzy feat. Leszek Możdżer - Trudno nie wierzyć w nic

CD 2:

1 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Lipstick On The Glass
2 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Jezu jak się cieszę
3 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Przytul mnie
4 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Butelki z benzyną i kamienie
5 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Wojny gwiezdne
6 Męskie Granie Orkiestra 2016 - I nikomu nie wolno się z tego śmiać
7 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Nic nie może przecież wiecznie trwać
8 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Nie wiem czy to warto
9 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Co mi Panie dasz
10 Męskie Granie Orkiestra 2016 - 12 groszy
11 Męskie Granie Orkiestra 2016 - Wataha

Informacje o wykonawcy

Różni wykonawcy

Inne recenzje płyt wykonawcy

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.