Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Dropkick Murphys „11 Short Stories Of Pain & Glory”

12 Stycznia 2017

Jeśli lubicie proste melodycznie piosenki, których tekst najlepiej krzyczeć na jakimś stadionie, dodatkowo racząc się piwem, to ten album z pewnością do Was trafi. Po czterech latach Dropkick Murphys wracają z nowym materiałem. Niby to ten sam zespół, ale już na pierwszy rzut ucha coś się wyraźnie zmieniło. Aby znaleźć nowe brzmienie Bostończycy wyjechali aż do Teksasu. Rozstali się ze swoim wieloletnim dudziarzem, Scruffym Wallacem, w jego miejsce przyjmując Lee Forshnera. Połączyli żwawość celtic punku z delikatnymi tematami tekstów. Choć kilka momentów nie zagrało, to całość stoi na zaskakująco dla mnie dobrym poziomie.

Nie trzeba chyba mówić, czego dotyczą kompozycje z "11 Short Stories Of Pain & Glory". Nadmienię tylko, że zarówno kopacze po tyłkach, jak i kawałki bardziej refleksyjne stoją na tym samym poziomie. Wymagające większych nakładów pracy wydają się jednak te drugie, bo dotyczą tematów ciężkich dla samych Murphys. Chodzi tu przede wszystkim o najdłuższy na krążku utwór "4-15-13", poświęcony ofiarom ataków w czasie bostońskiego maratonu. Jak na tych punkowców muzyka jest całkiem spokojna; łagodne dudy, a potem stonowany duet gitarowo-akordeonowy. Wokal momentami przyspiesza i można wyczuć lekki niepokój, ale nerwy nie puszczają. Ken Casey przyznał, że w napisanie tego utworu włożyli więcej wysiłków niż w cokolwiek wcześniej, tłumacząc to tym, że jeśli chce się poruszać ten temat, trzeba to zrobić dobrze. Odpowiedzią na trudne wydarzenia jest także "You'll Never Walk Alone". Dropkickowska wersja klasyka powstała w związku z rosnącym uzależnieniem od opiatów, które zbierało śmiertelne żniwo wśród bliskich członkom zespołu. Cover ma podnosić na duchu, uświadomić, że samotność nigdy nie jest przesądzona i konieczna. Szlachetnie, choć wykonanie troszeczkę topornie. Zwłaszcza w refrenie, gdzie zamiast uniesienia jest ustawiczne, by nie powiedzieć tępe, walenie w perkusję.

Łyżka dziegciu w miodzie jest, ale może więcej o tym miodzie. "Rebels With A Cause" to prosty i przyjemny rock, z przesłaniem o skreślonych przez społeczeństwo dzieciach. Zmiany na wokalu okazały się fantastycznym rozwiązaniem, bo przez to zwyczajnie nie ma nudy. Akustyczny początek do "Sandlot" wciąga, a potem przytrzymuje dobijaniem na bębnie i niebanalnym śpiewem. Niby nic specjalnego, ale czuć jakąś tęsknotę, bynajmniej nie wynikającą tylko z tekstu. "Kicked To The Curb" jest najsurowsze brzmieniowo i najbardziej przypomina mi typowych Murphys. Jest też tutaj gitarowe solo z prawdziwego zdarzenia, chociaż ustępuje temu harmonijkowemu z "Paying My Way". Ciekawie brzmi country zabawa w "First Class Loser", gdzie znowu pojawia się podwójny wokal. Efekt psuje nieco refrenowa siermięga, ale jest to do zniesienia. Warto wspomnieć także singiel "Blood", który ma zadatki na niezły koncertowy hymn. Zwrotki są idealne do wściekłego wykrzyczenia, a wręcz wypluwana fraza tytułowa będzie kulminacją każdego show.

"11 Short Stories Of Pain & Glory" mogę polecić wszystkim szukającym w muzyce pozytywnych bodźców. Nie mówię już nawet o fanach celtyckich wtrętów w rocku, bo to się rozumie samo przez się. Płyta nie jest ani długa (trzydzieści dziewięć minut), ani wymagająca szczególnego skupienia celem odbioru przesłania Murphys, choć jeden wieczór z tym materiałem to strata dla słuchacza. Warto było czekać cztery lata i jeśli następne wydawnictwo Bostończyków będzie utrzymane na podobnym poziomie, to 2021 rok nie wydaje się taki straszny. Szkoda tylko, że dropkickowskie plany koncertowe nie uwzględniają ostatnio Polski.

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
6.1.2017

Wydawca:
Born & Bred

Lista utworów:

1. The Lonesome Boatman
2. Rebels With A Cause
3. Blood
4. Sandlot
5. First Class Loser
6. Paying My Way
7. I Had A Hat
8. Kicked To The Curb
9. You’ll Never Walk Alone
10. 4-15-13
11. Until The Next Time


Informacje o wykonawcy

Dropkick Murphys

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.