Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Pain of Salvation „In the Passing Light of Day”

5 Lutego 2017

Nie chcę zapeszać, ale obfity okres dla zespołów z łatką "progresywny metal" wydaje się wciąż trwać. Nawet dla tych, którzy nieco oddalili się od głównego rdzenia gatunku. Po zeszłorocznych, bardzo dobrze przyjętych "The Astonishing" Dream Theater i "Theories Of Flight" Fates Warning przyszedł czas na odwrócenie ucha na północ. Nowy album Pain Of Salvation do klasyków gatunku zaliczony nie będzie, ale zajmie wysokie miejsce w rankingach ulubionych płyt wielbicieli szwedzkiego zespołu. Jednocześnie nie powinien zbytnio odstraszyć tych, którzy pierwszy raz stykają się z twórczością Daniela Gildenlöwa.

"In The Passing Light Of Day" to album konceptualny, którego myśli przewodnich można się domyśleć po prostej metaforze tytułowej. Nie chodzi rzecz jasna o cykl dobowy ani impresję zachodu słońca, ale o przemijalność i poniekąd przypadkowość ludzkiego życia i bliskość śmierci. Ciężko się dziwić, zważywszy na fakt, że trzy lata temu u Daniela wykryto mięsożerną bakterię i muzyk mnóstwo czasu spędził na leczeniu. Na szczęście wrócił do siebie, a przemyślenia z tego okresu zawarł na najnowszym krążku swojej grupy. Rzecz jasna, nie ma się co spodziewać komunikatu typu "enjoy your life". Jest za to "The battles we all win to survive/Prices we will pay/Though we all know/We will lose one day" czy "Better burn out, they say/Than fade away/Some candles last an hour/And others one full day". Ponuro, z odpowiednią głębią i oparte na bardzo dobrej muzyce.

Mimo, że swego czasu Szwedzi zwrócili się mocno w stronę hard rocka, a "In The Passing Light Of Day" nie posiada tak rozbudowanych partii klasycznych jak "Be", na płycie znajdują się trzy kompozycje o typowej dla prog metalu długości. I nie oznacza to, że owe utwory to jakieś zapętlone akordy; wszystkie wypełnione są dźwiękiem. Najsłabiej wypada dziewięciominutowe "Full Throttle Tribe", gdzie urywany rytm i przycięte riffy obrazują ludzkie roztrzęsienie, ale też zwyczajnie denerwują. Trwający ponad kwadrans numer tytułowy jest spokojny i melodycznie trochę mainstreamowy, choć cały czas ma się świadomość, że to Pain Of Salvation. Zdecydowanie najlepiej prezentuje się otwierający krążek "On A Tuesday". Chrobot gitar na intrze świetnie kontrastuje z powolnym, głuchym rytmem. Refren mógłby być lepiej przemyślany; po świetnych, szeptanych zwrotkach następuje nieco psujące efekt uniesienie. Rekompensują to niepokojące, bardzo wysokie gitary, po których do głosu dochodzą klawisze; solidny prog.

Najciekawszym momentem wydaje się być najkrótsze na albumie "Silent Gold". Piękny fortepian stanowi idealny podkład dla głosu Daniela, który brzmi jak nieprawdopodobnie wręcz zmęczony życiem człowiek. Jest to jednocześnie najspokojniejszy utwór, wywołujący jeśli nie poczucie bezsilności wobec nieuniknionego losu, to przynajmniej dojmującego smutku. Podobnie, choć w znacznie mniejszym stopniu, jest na "Angels Of Broken Things"; tutaj Gildenlöw sprawia wrażenie, jakby chwilę wcześniej dusił się od płaczu i powstrzymywał przed kolejnymi łzami.

Oprócz wspomnianego "Full Throttle Tribe" poziom obniżają single; o ile "Meaningless" za sprawą melodyczności i kobiecego głosu jest jeszcze do przejścia, to "Reasons" może trochę zemdlić. Umieszczenie go na tej płycie mogę wytłumaczyć tylko tym, że jako utwór radiowy spełnia swoje zadanie i szkoda go było pomijać. Wystarczy jednak raz przesłuchać wybijanego jak maszyna refrenu, przypominającego podwodną rozmowę przez telefon, by wiedzieć, że "In The Passing Light Of Day" mogło się obejść bez tego numeru.

Na koniec tradycyjnie wyrażę swoją ciekawość brzmieniem nowych utworów na żywo. Chodzi mi tu zwłaszcza o numer tytułowy i "On A Tuesday", które aż proszą się o zaimprowizowane momenty i jakieś niecodzienne aranżacje. Jak to zwykle bywa, Polska została pominięta w koncertowych planach. Mam też cichą nadzieję, że wspomniany na początku obfity okres dla prog metalowców będzie trwał (mówię o was, Tool).

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.1.2017

Wydawca:
InsideOut Music

Lista utworów:

1. On A Tuesday
2. Tongue O God
3. Meaningless
4. Silent Gold
5. Full Throttle Tribe
6. Reasons
7. Angels Of Broken Things
8. The Taming Of A Beast
9. If This Is The End
10. In The Passing Light Of Day

Informacje o wykonawcy

Pain of Salvation

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.