Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Zacier „Podróże w czasie, czyli park, rower i wiewiórki”

1 Marca 2017

Trochę ciężko się połapać, która to płyta warszawskiego zespołu. Do tej pory było ich szesnaście, ale część została stworzona w totalnie przemieszanych składach i tylko cztery mają status oficjalnych albumów. Tak czy inaczej, już od kilku lat Zacier nie uraczył nas żadnym świeżym, długogrającym materiałem, powszechnie uznanym czy nie. Na nowym krążku nie mogło także zabraknąć gości; Jędrasów i Matuszczaka wsparli jazzmani z grupy Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia - Aleksander Korecki, Tomasz Grochowalski i Wojciech Ruciński. Ponadto na gitarze udzielał się Wojciech Jabłoński z Kultu. Efekt jest niebanalny, choć Zacier tradycyjnie porusza się blisko granicy kiczu.

Dziewiętnaście premierowych utworów to proste melodie oscylujące w trójkącie, którego wierzchołkami są klawisze, saksofon i gitara basowa. Całość zaczyna się od utrzymanej w dość funkowym klimacie kombinacji wszystkich trzech elementów - "W parku". Chwilę potem wsiadamy na "Rowerek", przywodzący na myśl wyznanie bardzo infantylnego Nowaka. Wesoła, przyjemna muzyka opiera się na keyboardzie i basie. Przeważnie radośnie jest także we "Wschodzie słońca nad Brudownikiem", gdzie odpowiednia głębia świetnie dogaduje się z saksofonem. Z kolei w "Samochodem terenowym do przedszkola", będącym ironiczną metaforą społecznego lenistwa i hipokryzji, mamy dobre bluesowe pianino i solo na saksofonie. Utwór zamyka także bardzo ciekawa partia gitarowa.

Nie brakuje też numerów, w których to jeden z wymienionych instrumentów odgrywa pierwszoplanową rolę. "Chaos twórczej stagnacji" to łagodna, intrygująca melodia, zaczynająca się od romantycznych klawiszy, które później stanowią punkt kulminacyjny jednego z najlepszych utworów na płycie. Odwrotnie jest w pseudo patetycznym "Kiedy odejdzie Twój kac"; keyboradowe szaleństwa można by ukrócić, bo robi się trochę sabatonowo. Na plus za to kolejna bardzo dobra gitara. Podobać się może gitara basowa w "Petycji wiernych do Papieża w sprawie wykluczenia mniejszości z Kościoła świętego", wspaniale ułożona na marszowo wybijanym rytmie. Ciekawią też "Rozważania o szczęściu"; najpierw melorecytacja, a potem saksofon rodem ze smooth jazzu.

Jak zwykle Zacier nie zawiódł pod względem tekstów. Oprócz typowych dla zespołu ironicznych, humorystycznych, ale jakże trafnych spostrzeżeń w stylu wspomnianego "Kiedy odejdzie Twój kac" czy "Overpowered By Polish Vodka" znajdziemy dużo głębszych, niekoniecznie optymistycznych refleksji nad dzisiejszym światem. To właśnie warstwa liryczna najbardziej stanowi o walorach estetycznych tego krążka, czyniąc "Podróże w czasie..." najpoważniejszym albumem zespołu. Są fragmenty o samotności człowieka ("Puste frazesy/Deklaracje na wyrost/Nie ma czasu na przyjaźń/Nie ma miejsca na miłość") czy zmianach w jego relacjach z otoczeniem ("I kłamstwem jest to, że upływa czas/Zmienia się tylko to, jak widzą nas"). Nie brakuje też wytykania zakłamań całych grup społecznych ("Wierni burzą się w swej złości/Nie ma w ich sercach litości").

"Podróże w czasie, czyli park, rower i wiewiórki" mogą być więc sporą niespodzianką dla fanów skifflujących warszawiaków. Zespół miesza style jak nigdy, sypie mądrymi tekstami, a przy tym wciąż potrafi wywołać uśmiech. Nie ma co za bardzo wybiegać myślami w przyszłość, ale ten album może oznaczać zwrot Zacieru w stronę bardziej artystyczną. Nie spodziewałbym się, że Mirek Jędras zaprzestanie przywdziewania dziwacznych strojów scenicznych, ale same koncerty też mogą się zmienić. W tym przypadku będzie to zmiana na lepsze.

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
13.1.2017

Wydawca:
S.P. Records

Lista utworów:

1. W parku
2. Rowerek
3. Napadła mnie piosenka
4. Kopiuj wklej
5. Chłopiec, który chciał latać
6. Samochodem terenowym do przedszkola
7. Chaos twórczej stagnacji
8. Sierotka z komórką
9. Człowiek to brzmi
10. Pęknięta umywalka na stosie choinek
11. Podróże w czasie
12. Wschód słońca nad Brudownikiem
13. Na moim czerwonym Nordzie
14. Kiedy odejdzie Twój kac
15. A ja stałem nieopodal
16. Petycja wiernych do Papieża o wykluczenie mniejszości z Kościoła świętego
17. Overpowered By Polish Vodka
18. Wszystko będzie dobrze
19. Rozważania o szczęściu

Informacje o wykonawcy

Zacier

Inne recenzje płyt wykonawcy

Zacier - Skazany na garnek
Zacier „Skazany na garnek&rdquo
Ocena: 44444 (4)
Autor: Paweł Lach
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.