Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Jon Anderson / Roine Stolt „Invention of Knowledge”

4 Marca 2017

Jona Andersona nie trzeba chyba nikomu obszernie przedstawiać. To absolutna legenda, człowiek instytucja, wieloletni wokalista legendarnej kapeli Yes, która święciła triumfy w latach siedemdziesiątych dzięki genialnym albumom postrzeganym dziś jako klasyki rocka progresywnego. W latach osiemdziesiątych gatunek ten był w impasie, toteż Yes, chyba po to, żeby przetrwać, troszkę złagodzili swoje brzmienie i wylansowali kilka hiciorów ("Owner Of The Lonely Heart" - kto tego nie zna?). Anderson skumał się także z grecką legendą rocka ("666" Aphrodite's Child - co za rzecz!), lecz przede wszystkim muzyki elektronicznej Vangelisem i stworzył z nim cztery znakomite albumy. Nieprzerwanie był także aktywny solowo. Nie będę wymieniał licznych gościnnych występów Andersona (np. na płycie Mike'a Oldfielda - "Crises").

Po tym, gdy Anderson został z powodu ciężkiej choroby zwolniony z zespołu, który założył (czy ważniejsze jest zdrowie, czy kasa i zobowiązania kontraktowe - to już kwestia dla etyków i moralistów), robił swoje. Wydał solowy album "Survival & Other Stories", duet z kolegą z Yes Rickiem Wakemanem "The Living Tree" czy album koncertowy ze znanym skrzypkiem Jeanem Luciem Pontym (m.in. The Mahavishnu Orchestra). Wypuszczona pod koniec czerwca minionego roku płyta "Invention Of Knowledge" to owoc współpracy ze szwedzkim gitarzystą Roine Stoltem znanym z takich zespołów jak The Flower Kings tudzież Transatlantic.

Liczący już ponad siedemdziesiąt lat Jon Anderson jest wokalistą bardzo specyficznym, wzbudzającym różne odczucia. Ktoś, kto nigdy nie lubił jego wysokiego głosu, nie powinien raczej podchodzić do "Invention Of Knowledge". Krążek składa się de facto z czterech dłuższych kompozycji podzielonych na części, co daje łączną liczbę dziewięciu utworów. O tym, że są to części całości przypominają powracające tu i ówdzie motywy - dzięki temu płyta nabiera spójności i tak naprawdę bardzo ciężko wyróżnić z niej poszczególne fragmenty. W tej ponad godzinie pięknej, często podniosłej oprawy muzycznej dość dużo miejsca zgarnia dla siebie wokalista, co może dla niektórych być wadą krążka, bowiem przez to Anderson przyćmiewa pozostałych muzyków. Ci jednak umiejętnie wykorzystują fragmenty przeznaczone na partie instrumentalne. Jeśli wsłuchamy się uważnie w "Invention Of Knowledge", wyłapiemy jego smaczki, to gwarantowane, że docenimy piękno muzycznego akompaniamentu gitar, klawiszy, instrumentów perkusyjnych. Z miejsca rozpoznawalna barwa głosu i charyzma Brytyjczyka sprawiają, że cokolwiek by śpiewał i z kimkolwiek by współpracował, to nie ma opcji - będzie brzmiało "yesowato".

Jestem tą płytą prawdziwie urzeczony. W moim osobistym zestawieniu najlepszych wydawnictw rocka progresywnego w 2016 roku "Invention Of Knowledge" zajmuje pierwsze miejsce (sorry Opeth!) nie tylko i wyłącznie z szacunku dla dokonań Jona Andersona, ale ze względu na to, że to w istocie ponad godzina podniebnego fruwania za sprawą niesamowitego klimatu, ślicznych partii gitarowych (solówka w "Chase And Harmony"), uduchowionych tekstów i śpiewu Andersona ("We Are Truth", "Know", "Everybody Heals"). Ta płyta uświadomiła mi także, jak ważny był Anderson dla zespołu Yes, który na płytach z innymi wokalistami nie jest tym samym zespołem, a na krążkach innych stylistycznie, lecz z udziałem Andersona, nie tracił w jakimś wielkim stopniu swojej tożsamości. W "Invention Of Knowledge" słychać znacznie więcej starego dobrego Yes niż na "Heaven & Earth".

Kamil Pietrzyk

Ocena recenzenta:
  • Ocena 5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
24.6.2016

Wydawca:
InsideOutMusic

Lista utworów:

I. Invention of Knowledge
1. Invention
2. We Are Truth
3. Knowledge
II. Knowing
4. Knowing
5. Chase and Harmony
III. Everybody Heals
6. Everybody Heals
7. Better by Far
8. Golden Light
IV. Final
9. Know...

Informacje o wykonawcy

Jon Anderson / Roine Stolt

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.