Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


AFI „AFI”

17 Marca 2017

Nie jest żadnym odkryciem, że rock alternatywny, post punk i wszelkie hybrydy tych gatunków są stworzone do grania na żywo. Masowe festiwale pod gołym niebem są miejscem, gdzie uwalniany jest cały potencjał tej muzyki. Nawet bardzo podobne do siebie melodie można zaaranżować tak, że brzmią jak kompletnie nowe utwory, nie mówiąc już o improwizacjach i zmianach kompozycji. Jednak by zrobić to wszystko, najpierw trzeba spełnić jeden warunek: nagrać album, który zaciekawi słuchaczy i zachęci do kupienia biletu. I tutaj zwykle pojawiają się problemy.

Mijające w ubiegłym roku ćwierćwiecze istnienia kalifornijskiej grupy wydawało się idealną okazją do sprawienia fanom jakiegoś prezentu. Rzecz jasna, najlepszą opcją byłaby nowa płyta, będąca godnym następcą pozytywnie przyjętego "Burials". I faktycznie, pierwszy od trzech lat materiał trafił na sklepowe półki, ale dopiero w tym roku. Apetyty były duże; krążek dotarł do piątego miejsca amerykańskiego Billboardu, co jest najlepszym wynikiem od ponad dekady. Niestety, momentami trzeba było obejść się smakiem. Można odnieść wrażenie, że pierwsza część "The Blood Album" to tylko rozgrzewka przed następnymi numerami. Otwierające dziesiątą płytę AFI "Dark Snow" to w większości bębny, które bardzo skutecznie tłumią całą resztę. W "Still A Stranger" mamy ciekawie chrzęst basu, który ma za zadanie odwrócić naszą uwagę od tego, co robią pozostali członkowie. Gitara mocno przysypia, budząc się dopiero na piątym "Get Hurt".

Z ciekawych, zapadających w pamięć kawałków wymienię "Above The Bridge" oraz "Pink Eyes". Pierwszy, energiczny, z częstymi zmianami tempa świetnie sprawdzi się na koncercie. Stworzona przez keyboardy głębia aż się prosi o kilka eksperymentów. W drugim numerze dzieje się chyba najwięcej spośród wszystkich czternastu utworów na płycie; każdy instrument odpowiada za oryginalną partię (na plus zwłaszcza gitarowe ścinki), a jednocześnie wszystko ze sobą współgra. W głosie Havoka słychać gniew, choć są to bodaj pierwsze silne emocje, na jakie pozwala tutaj sobie wokalista AFI.

Niestety, reszta jest już co najwyżej taka sobie. Praktycznie każda kompozycja ma jeden punkt, wokół którego skupia się cała reszta, ale przecież nie na tym polega granie w kwartecie. Problem w tym, że gdy odkryjemy, co jest sercem utworu, nie ma już sensu słuchać go do końca. Prawdę mówiąc, do zapoznania się z "AFI (The Blood Album)" wystarczyłyby piętnastosekundowe zajawki z każdego numeru. Schematyczność i powtarzalność muzyki łączy się z drugim poważnym minusem płyty - długością. Według mnie dobra punkowa płyta powinna trwać nie więcej niż trzydzieści pięć minut. AFI przekracza tę granicę o prawie jedną trzecią, a nie za bardzo ma pomysł na utrzymanie słuchaczy w ciekawości do ostatniego dźwięku. Z drugiej strony nawet wyrzucenie paru kawałków pewnie niewiele by pomogło. I wreszcie sama produkcja krążka; gitarzysta Jade Puget do spółki z Mattem Hydem nie do końca zapanowali nad kształtem albumu. Gdy wspomniany jeden element jest zawsze na przedzie i najskuteczniej przykuwa uwagę, reszta najczęściej zlewa się w jednolitą masę, przypominającą scenę z filmu, która rozgrywa się w klubie muzycznym i w tle jakiś zespół gra cztery te same akordy.

Cała nadzieja zatem w koncertach. Podejrzewam, że tam Kalifornijczycy nie zawiodą i dostarczą wszystkim zgromadzonym co najmniej poprawnego show. Szansę, by się o tym przekonać pewnie będzie mieć niewielu z nas, gdyż AFI na razie zapowiedziało jedynie trzy występy w Europie, i to wszystkie w Wielkiej Brytanii. Cóż, zawsze można poszukać nagrań z występów w Internecie. Albo sięgnąć po poprzednie wydawnictwa zespołu.

Jędrzej Rakoczy

Ocena recenzenta:
  • Ocena 2/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
20.1.2017

Wydawca:
Concord Records

Lista utworów:

1. Dark Snow
2. Still A Stranger
3. Aurelia
4. Hidden Knives
5. Get Hurt
6. Above The Bridge
7. So Beneath You
8. Snow Cats
9. Dumb Kids
10. Pink Eyes
11. Feed From The Floor
12. White Offerings
13. She Speaks The Language
14. The Wind That Carries Me Away


Informacje o wykonawcy

AFI

Inne recenzje płyt wykonawcy

AFI - Burials
AFI „Burials&rdquo
Ocena: 22222 (2)
Autor: Dominik Zawadzki
Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.