Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Rejestracja »


Hariasen „Hariasen”

Paweł Kostrzewa. Dziennikarz Polskiego Radia, Programu Trzeciego, człowiek, który ma władzę. Jest 'maszynistą' najpopularniejszej audycji alternatywnej, mówiąc krótko, prawdziwy boss w naszym kraju-w-którym-nic-się-nie-dzieje. Jako, że 'Trójkowy Ekspres' kursuje od prawie ośmiu lat, redaktorowi uwidziało się zacząć wydawać składaki prezentujące to, co w audycjach najlepsze. I tak oto pojawiły się kolejne wydawnictwa. Fajna sprawa, zważywszy, że niektóre pozycje to prawdziwe rarities, bo nie wierzę, żeby oprócz hardkorowych radioheadowych freaków, ktoś wydał ponad 50 funciaków na vinylową 7-kę z Four Tet'owym remiksem Scatterbrain. No dobra, ale ileż można promować muzykę zza granicy? Kostrzewa postanowił zatem poszperać w archiwach rodzimych. I skompilował TE: Polska-Europa. Single, utwory znane i mniej znane, nowe miksy (oj, oj Husky, Husky) ? słowem, nie ma się czego wstydzić. A skoro nie ma, to idziemy jeszcze dalej ? zróbmy ogólnopolski konkurs, niech spłyną na radia tony EP-ek, z tego wybierzemy kilkanaście najlepszych utworów, poszukamy jeszcze w archiwach tych starszych płytek, które bardziej zapobiegawczy muzycy podsyłali już od dawna i wydajmy kolejny compilation. Tak powstały Nowe Twarze. Kilka dobrych pozycji, litościwa zasłona milczenia na eM (notabene zwycięzcy konkursu TE, bosh) i jeden utwór, który zmasakrował mnie i wbił w ścianę przy pierwszym przesłuchaniu.

Nesairah. Track numer trzy na pierwszej EP-ce zespołu Hariasen, znajdujący się również na płycie Trójkowy Ekspres: Nowe Twarze. Yeah, to jest dokładnie TO. Gitarowa ściana akcentowana motoryczną sekcją, cięty riff, bridge idealnie wkomponowane w całość (Glory, glory Jesus, Michny i Skowron). Mroczne delay'e wzmagające napięcie, wybuchowy chorus, który urywa się w pół taktu kończąc niespodziewanie ten kawałek i pozostawiając słuchacza z jakimś tajemniczym niedopowiedzeniem. 'Mulholland Drive'? Kwintesencja stylu zespołu. Emo core. Zresztą, rzućcie okiem na tytuł utworu. Anagramy się kłaniają. Widzicie? Do tego jeszcze świetny tekst i wokaliza Julie. Facet poraża barwą głosu, wyciąga wyższe tony bez większego wysiłku, przeciąga frazy. Niesamowita charyzma. Is there anybody who's keen on listening to motherfuckin' Mat Bellamy? Małolaty, posłuchajcie lepiej wokalu Julie zamiast podniecać się jękami lidera Muse.

Hariasen. Debiutancki self-titled EP zespołu Hariasen, rozpoczynający się od miażdżącej półtoraminutowej apostrofy Do Julie na tle pociętych sampli jakiś rozmów i brzęczącego motywu gitary, na którym, po płynnym przejściu, obudowany jest utwór Nodro. Długi wstęp, rozruch i rusza gitarowa ściana. Prosta budowa canta, z quasi-solówką na wysokości 2'11" przechodzącą w bridge i ostatni refren. Potem Nesairah. Dalej Płaczący mały cień. Punktowy ostry sample, partia bębnów, delay i strzał prosto w pysk. Atomowe uderzenie. Do tej pory zastanawiam się, czy Jesus ma kości nadgarstka z tytanu, Julie gumową przeponę, Michny kompozytowe kości palców, a Skowron refleks i timing szachisty. Wydźwięk ciszy miażdżący basowymi akcentami przechodzący płynnie w rozedrgany Cząstka i brak, powtarzający ulubioną formułę budowy utworu. Czuje się ewidentną paralelę do Nodro, co bynajmniej nie jest zarzutem wobec zespołu. Jeśli się ma takie kompozycje i taki power... A jak po wahu wchodzi trzykrotny repeat głównego motywu to już jest magia wymykająca się wszystkim ramom. Odsyłający do skojarzeń z mocnym Myslovitz przetworzonym przez styl Hariasen Czarny Vintage z wciągającym hookiem gitary i mrocznymi zwolnieniami tempa znów zaskakuje wokalnymi możliwościami Julie. Tajemnica, którą panowie z Hariasen przedstawili w Nesairah nie wyjaśnia się w tym utworze, ba, znów mamy niedopowiedzenie i już tylko zloopowana gitara na tle znajomego sampla rozmów przez 1'43" trzyma nas w niepewności, aż wreszcie urywa się tym samym kończąc płytę.

Najlepszy polski debiut. Bez dwóch zdań.

Aleksander "Malkavian" Stępień

Ocena recenzenta:
  • Ocena 4.5/5
Twoja ocena płyty:
    
  • Ocena 0/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0/5 (0)
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarzAby dodać komentarz musisz być zalogowany

Informacje o płycie

Data wydania:
2003

Wydawca:
Hariasen

Lista utworów:

Do Julie
Nodro (a mogło wiecznie trwać)
Nesairah
Płaczący mały cień
Wydźwięk Ciszy
Cząstka i Brak
Czarny Vintage (...)

Informacje o wykonawcy

Hariasen

Copyright © Rock Magazyn 2001-2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.